8.5.2016
Kategorie: Společnost

Změny v bodovém systému? Šikana řidičů přituhuje

Sdílejte článek:

AF 08|05|2016

Nový bodový systém se podle ministerstva má zjednodušit a zavést nové i zrušit dvojí tresty. V některých případech se snaží, ve výsledku ale vše zesložiťuje.

Český bodový systém je ve své současné podobě zcela neúčinný. Měl sloužit k tomu, aby dostal nebezpečné řidiče ze silnic, seznam nejčastěji bodovaných přestupků ale ukazuje, že realita je úplně jiná. Vedou banality a „vybodovávají” se šoféři stěží označitelní za nebezpečné a na ty ostatní – ve spleti tvrdších trestů stojících nad celým systémem – body nijak nedosáhnou. Řešení tak jen trestá ty, které by trestat nemuselo a nemotivuje ty, které by motivovat mělo. 

[ad#clanek-respo]

V únoru letošního roku avizovalo ministerstvo dopravy, že chystá v bodovém systému a také v peněžitých pokutách a udělování trestů zákazu řízení změny. To může být vítaný krok, protože prostor k nápravě věcí je opravdu velký.

Novinek by měl přinést spoustu. Konkrétněji – za překročení rychlosti o 40 km/h a více v obci, resp. 50 km/h a více mimo obec dosud řidič přišel na 6 měsíců až 1 rok o řidičský průkaz, a to vždy. A ještě k tomu dostal 5 trestných bodů, asi na cestu autobusem. Nová úprava sice zvyšuje maximální hranici pokuty ve správním řízení z 10 na 25 tisíc korun a bodové hodnocení z 5 na 6, ale alespoň ruší samozřejmé odebrání ŘP a zavádí fixní blokovou pokutu 5 tisíc korun.

Podobným způsobem se mění překročení rychlosti o 20 – 39 km/h v obci a 30 – 49 km/h mimo obec – peněžitý trest ve správním řízení roste na dvojnásobek, na 10 tisíc korun, a máte dostat 4 trestné body. Pokud ale takto překročíte rychlost 2x během jednoho roku, nepřicházíte o ŘP na 1 – 6 měsíců, „jen” dostanete další čtyři body a zaplatíte další pokutu, ať už ve správním řízení nebo v řízení blokovém, kde je fixní sazba 2 500 Kč.

Změny vidíme také v překročení rychlosti o více než 10 km/h, kde nově hrozí ve správním řízení pokuta až 5 tisíc korun, v blokovém řízení z rozsahu 0 – 1 000 Kč roste na fixních 1 500 Kč. Tyto tři fixní sazby v blokovém řízení, 1 500, 2 500 a 5 000 Kč přibyly u spousty přestupků a mají odstranit smlouvání, ovšem také znamenají šanci řešit přestupek „domluvou” blízkou nule.

Změn je docela hodně. V rychlosti jsou jen některými z nich. Níže najdete kompletní tabulku úprav v sazebníku peněžitých pokut a bodového systému. Zdůrazňujeme znovu slovo návrh – není to finální řešení, proto také MDČR očekává připomínky. Uvedlo i e-mailovou adresu, na kterou může kdokoliv takové poznámky do 13. května 2016 poslat: [email protected]

  • Kompletní přehled navrhovaných změn v bodovém systému

Bodovy_system_zmeny_2016_detailne_01_800_600 Bodovy_system_zmeny_2016_detailne_02_800_600 Bodovy_system_zmeny_2016_detailne_03_800_600 Bodovy_system_zmeny_2016_detailne_04_800_600 Bodovy_system_zmeny_2016_detailne_05_800_600

Ministerstvo dopravy v minulosti naznačilo, že okamžitý zákaz řízení má být jen za skutečně závažné přestupky. Vidíme, že v případě rychlosti v souladu s tím postupuje, ovšem změna je i u jízdy v protisměru na dálnici, tedy chování, které může velmi snadno způsobit problémy nejen přestupci, ale také ostatním účastníkům silničního provozu. Zde byl dosud stanoven zákaz řízení na půl roku až rok, nyní se sice má zvýšit pokuta na maximálně 25 tisíc korun, ale zákaz řízení mizí. Bodové hodnocení v tomto případě klesá ze 7 bodů na šest, což je také zmírnění trestu, nicméně ukazuje to na princip „dvakrát a dost”. 

Jistě jste si všimli ohromujících horních hranic některých pokut, ve srovnání s většinou okolních zemí až absurdně vysokých. Není to ale vše, maximum stoupá až k 75 tisícům korun u některých přestupků, zejména souvisejících s alkoholem. Dovedeme si představit, že někdo, kdo pod vlivem alkoholu nabourá 51 aut v jedné ulici, by byl vhodným kandidátem na takovou pokutu. Přestupek s názvem „Řízení vozidla ve stavu vylučujícím způsobilost z důvodu požití alkoholu nebo jiné návykové látky”, kde se má horní hranice pokuty zvýšit na oněch 75 tisíc, má nově i přísnější postih zákazu řízení – na rok a půl až tři roky.

Bodovaných přestupků také přibude. Jedním z těch nových má být nedání znamení o změně směru jízdy, typicky údajně v případě, že pomalu jedete a hledáte parkovací místo – a když ho najdete, zabrzdíte a začnete do něj couvat bez blinkru. Za typičtější případ však považujeme spíš změnu jízdního pruhu bez blinkru, které může znamenat mnohem větší problém. Protože když brzdíte, abyste zacouvali do parkovacího místa, rozsvítí se brzdová světla. V každém případě hrozí 2 trestné body a pokuta až 5 000 Kč ve správním řízení, až 1 500 Kč v blokovém řízení.

Další navrhovanou změnou, která je hodná zmínky je tzv. řidičák na zkoušku. Pojmenování to není úplně přesné, ale ono zkušební období skutečně má být zavedeno. Kdo získá poprvé řidičský průkaz, lhostejno zda na motocykl či na auto a bez ohledu na to, kolik mu je let, má mít první dva roky prostor jen na 6 trestných bodů. Až po dvou letech by se hranice vybodování zvedla na 12, jako u všech ostatních řidičů. A když řidič s dvanáctibodovým limitem dosáhne 6 bodů, měl by od úřadu dostat vyrozumění.

Z našeho pohledu se ministerstvo snaží, ale nevydalo se úplně šťastným směrem. Některé změny jsou k lepšímu, bodový systém by ale potřeboval v prvé řadě zjednodušit a zpřehlednit. Takto se stane ještě složitějším, nepřehlednějším a sám o sobě beztak nevyřeší reálné problémy na našich silnicích. Jako příklad můžeme vzít velmi často se objevující zprávy o tom, že někdo pod vlivem omamných látek a obvykle s vysloveným, v některých případech i vícenásobným, zákazem řízení ujíždí policistům, popř. někde způsobí vážnou dopravní nehodu. Zásadní změnu tady vyžaduje nejen sankční systém, ale především princip fungování orgánů vynucujících dodržování dopravních pravidel.

Ty by se měly přestat soustředit na řešení snadno odhalitelných přestupků vágně souvisejících s nehodovostí a začít se věnovat věcem, které představují buď zásadní ohrožení bezpečnosti na silnicích nebo plynulosti provozu. Za první uveďme příkladem nebezpečné předjíždění, za které mimochodem nepovažujeme přejetí plné čáry na dlouhém rovném úseku. Za druhé pak chování některých řidičů kamiónů, které dnes už těžko označí za krále silnic, jak tomu bývávalo kdysi v minulosti.

[ad#clanek-respo]

Proto, když už k tomu samo ministerstvo dopravy vyzývá, dejme mu vědět, co si o změnách bodového systému a o něm samotném opravdu myslíme. Nemusíte psát jen email, vyjádřit se lze také na Facebooku. Teď je, zdá se, šance opravdu říci své k věci, která nás každodenně ovlivňuje.

ZDROJ: autoforum.cz (krác.)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...