1.1.2022
Kategorie: Ekonomika

Zděšení z nenavýšení …

Sdílejte článek:

OTO KADĚRKA

kaderkaAč je tu levice nebo jak teď skoro pravice ti co platí stát vždy brečí nejvíce. Teď si všichni myslí, že nejvíce je znehodnocena školní lavice.

Už jsem psal k odborům i dříve. Je dobré si připomenout kdo do naší země přivezl odbory. Byl to Tomáš Baťa, který se s odbory setkal při svém působení v Americe,když tam byl na zkušené a objevoval „kouzlo“ kapitalismu. Koncept původních odborů spočíval v tom, že zájmem byla větší produkce či výkon s kterým byla spojena vyšší odměna za odvedenou práci. V životopise rodiny Baťů je i popsáno následné rozčarování z vnímání odborů v Baťových závodech, které ať dlouho nepopisuji ,vyústilo v to, že přední odboráři se stali po válce a znárodnění „národními správci“. Pro mladší ročníky a vysvětlení. Když majitelům zákonem sebrali fabriky a živnosti, tak vládnoucí strany jmenovali „vedoucí“ jednotlivých podniků.

Dnešní odbory, které fungují zejména v oborech, které jsou hrazeny ze státního rozpočtu nebo jsou na státní rozpočet navázány jsou jen nátlakovou složkou na růst mez bez jakýchkoliv dalších vazeb na výkon či výsledek. Popis vlastní zkušenosti. Na přelomu tisíciletí jsem byl členem představenstva Dopravního podniku města Olomouce, tedy firmy vlastněné městem Olomouc. Zde každý podzim byl reprezentován nároky odborářů na růst mezd. Začínali vždy tak na 8-10%. Já jsem se vždy ptal, zda-li jsme za uplynulý rok převezli o 8-10% více cestujících či jsme o tolik více tržili. Vždy jsem si vyslechl, že nemůžeme přece zvýšit cenu, že by jezdilo méně lidí . Neshody jednou vyústily i ve stávku, kterou odboráři prohráli z důvodu její špatné organizace, kdy soud rozhodl, že došlo k poškození vlastníka. Za toto byly odbory i odsouzeny k úhradě škody – na kterou neměly a následně vyvolaly jednání o jejím odpuštění. Takže mám i osobní zkušenost s odborovým hnutím, vedení je schopno spotřebovat vše na svůj vlastní provoz bez toho aby bylo schopno dostát svým závazkům z vlastních rozhodnutí.

Ale k současnosti a věci. Představitele školních odborů projevují „hrůzu“ nad jen dvěma procenty navýšení mzdy oproti slíbeným třem. Za mne je to nepochopení toho co se na světě obecně děje. Že se žije na dluh, kdy půjčky jsou kryty dluhy. Dluhy se staly platidlem. Moje otázka je, kde se to ti lidi naučili ?

Vím, že je velice těžké chtít po komkoliv aby chápal toho druhého o třetím se ani nezmiňuji. Že vždy je košile bližší jak kabát. S tím souvisí jistě i to, že politika se stala samostatným obchodem politiků, kteří se podbízejí všem. Proto pak vznikají rozhodnutí, kdy se navyšují mzdy tu za řešení COVIDU ve zdravotnictví, kdy místo odměny za odvedenou práci se hned navýší mzdy a nejde to vzít zpět. A vůbec ten COVID spustil lavinu navyšování mezd ve státní sféře. Jako by nebyli jsme postiženi dobou a výmyslem COVIDU všichni bez výjimky včetně nás, kteří daněmi ten rozpočet sanujeme.

Vraťme se však k odborům. Ty by si zasloužily jedno. Zrušit a opět založit na stejné bázi jako byly ty , které dovezl Baťa. Tedy jako podpora inovací a přístupů k práci, nikoliv jako nástroj handrkování se o peníze se zaměstnavatelem, kterými nyní jistě jsou.

Jsem dost starý na to abych věděl, že jistě nebudu pochopen všemi, ale o tom je život. Ale aby život byl je třeba dbát přírodních zákonů a jedním z nich je i zákon zachování hmoty. A DLUH není hmota, na tom se snad shodneme.

Prima Nový rok …

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...