17.1.2020
Kategorie: Ekonomika

Základy investování do zlata – Jak začít?

Sdílejte článek:

Investice do fyzických komodit, jako je zlato nebo stříbro, bývají pro investory často obtížnější než investice do cenných papírů, jako jsou akcie a dluhopisy.

Hlavním důvodem je to, že akcie a dluhopisy jsou snadno převoditelné a relativně snadno cenově dostupné průměrnému investorovi. Tradičně bylo vždy obtížnější investovat do komodit kvůli složitému způsobu obchodování, uskladňování a celkové manipulaci.

Koupit si zlatou cihlu je poněkud více nákladné, než si koupit pár akcií. Zlato je samozřejmě dostupné i v malých, ne tak drahých slitcích, nebo mincích, ale pokud chcete aby vaše investice za něco stála, je potřeba patřičně investovat.

Pokud chcete do něčeho investovat, měli byste tomu porozumět. To samé platí i u zlata.

Jak začít investovat do zlata?

Možností máte hned několik: Můžete koupit fyzické zlato (mince, slitky atd…), obchodovat se zlatem prostřednictvím internetových brokerů, nebo využít futures kontrakty.

S příchodem pokročilejších finančních nástrojů a platforem se poměrně hojně začalo investovat do zlata a dalších komodit i jinak, než fyzicky. Není zde tedy potřeba řešit fyzické skladování, zabezpečení, manipulaci a další věci.

Existují totiž fondy obchodované na burze, zkráceně ETF, které kopírují pohyby podkladové komodity (například zlata), což vám poskytuje přímé možnosti investic na základě pohybů skutečné ceny zlata.

Zlato vůbec nevlastníte a nemusíte tak řešit náležitosti spojené s fyzickým investováním. ETF je jedním z nejjednodušších a nejrychlejších možností, jak investovat do zlata. Samozřejmě i fyzické investování má své výhody a někdo na něho prostě nedá dopustit, je však dobré znát i jiné možnosti. Více si o ETF fondech můžete přečíst na Wikipedia.cz

shutterstock_288281435

Proč je zlato cenné?

Již v davných dobách se zlato používalo ve špercích a raných mincích. Svou cenu získávalo především postupem času, když lidé začali objevovat jeho pravou hodnotu a začali ho také brát jako uchvatele hodnoty.

Dříve bylo navíc velice těžké ho získat (vytěžit), což jeho hodnotu také značně podporovalo.

Postupem času lidé začali tento používat vzácný kov jako způsob, jak usnadnit obchod a hromadit a ukládat bohatství. Ve skutečnosti byly počáteční papírové měny obecně podporovány zlatem, přičemž každá bankovka odpovídala množství zlata drženému v trezoru, a bylo tedy technicky možné fyzicky vyměnit bankovku za zlato.

Tento přístup k papírovým penězům trval do 20. Století, takže spojení mezi zlatem a papírovými penězi je již dlouho přerušeno. Peníze již dávno nejsou kryté zlatem. I přesto ale má zlato svou hodnotu, která dlouhodobě roste. Lidé stále věří, že je uchovatelem hodnoty.

Odkud pochází poptávka po zlatě?

Největší poptávka je v oblasti šperků, což představuje asi 50% poptávky po zlatě. Dalších 40% pochází z přímých fyzických investic do zlata, včetně těch, které se používají k vytváření mincí, slitků, medailí a dalších. Zbývající poptávka po zlatě pochází z průmyslu

Zlato je ve své podstatě dosti hojné, ale těžko se získává. Světová rada pro zlato odhaduje, že je na zemi něco okolo 190 000 tun zlata. Názory se však různí. Zlata je samozřejmě mnohem více, ale buďto nejsou technologie, které by ho dokázaly získat, nebo je samotné získání ekonomicky nevýhodné.

Mezi investory do fyzického zlata patří jednotlivci, centrální banky a fondy obchodované na burze a další subjekty. Zlato je často považováno za bezpečnou investici. Pokud by se papírové peníze najednou staly bezcenné, lidé by se museli zaměřit na něco jiného a cenného. Bude to zlato? Nebo třeba bitcoin?

Jak se určuje cena zlata?

Zlato je komodita, která se obchoduje na základě nabídky a poptávky.

Souhra mezi nabídkou a poptávkou nakonec určuje, jaká je cena zlata v daném okamžiku.

Samozřejmě existují i další ekonomické a přírodní faktory, které cenu zlata ovlivňují. A jaká cena zlata vlastně je?

zlato

Vývoj ceny zlata za poslední rok. Zdroj: Tradingview.com

Dá se říci, že je poptávka po zlatě dosti konstantní, ačkoli ekonomické poklesy a nárusty samozřejmě vedou k různým výkyvům.

Poptávka ze strany investorů, včetně centrálních bank, má tendenci nepřímo sledovat ekonomiku a ochotu investorů investovat do zlata. Když se investoři obávají o ekonomiku, často kupují zlato a na základě zvyšování poptávky tlačí na vyšší cenu.

Jak do zlata investovat?

Jak už jsme zmínili na začátku, pokud chcete investovat do zlata, máte hned několik možností. Na některé z nich se detailněji podíváme níže.

Můžete si koupit fyzické zlato, investovat prostřednictvím ETF, nebo obchodovat s futures kontrakty a opcemi na komoditním trhu. Každý způsob má samozřejmě své výhody a nevýhody, je proto potřeba si vše patřičně nastudovat.

Další možností je pak investovat do samotných těžebních společností, respektive jejich akcií, to už je ale poměrně složité.

Pokud chcete nějakou jistotu v případě ekonomické krize, měli byste vlastnit nějaký fyzický kov. Ideálně zlato. To prozatím při každé krizi rostlo.

Je pouze na vás, jaký způsob investování si zvolíte. Každý má své výhody a nevýhody. Pokud začínáte, tak se jako nejjednodušší možnost jeví investice do fyzického zlata.

Fyzické zlato si můžete koupit online, v klenotnictví nebo v jiném obchodě se zlatem. Koupit si zlato online je otázkou pár minut.

Před nákupem se ujistěte, že cena je úměrná ceně na trhu, že zlato je skutečné a prověřené a že kupujete od spolehlivého prodejce, ať už osobně nebo prostřednictvím internetu. Jak už jsme zmínili, fyzické zlato (ve větším množství) samozřejmě vyžadují úschovu – buď domácí trezor, nebo trezor v bance.

Pokud vás investování do zlata zajímá a chcete vědět více informací, přečtěte si tento článek o investičním zlatě. Přejeme hodně štěstí!

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...