23.1.2024
Kategorie: Společnost

Základní znaky nesvobodné společnosti

Sdílejte článek:

JIŘÍ FIALA

Následující příspěvek mě inspiroval k této úvaze – o symptomech nesvobodné společnosti.

Stále ještě většina společnosti, ohlupená oficiální propagandou, se opájí vidinou, že žijeme ve svobodě. Část společnosti, zejména té, co u soudu nikdy nebyla, se opájí i vizí, že máme jakousi “nezávislou justici” – byť neznámo odkud se tak najednou vzala, když předtím tu byla ryze totalitní – a ta se nijak, včetně – a hlavně – personálního obsazení soudů – nezměnila.

Říkám to sice pořád dokola, ale pro neznalé nebude od věci si hlavní body zopakovat.

Tak nejprve : Rozdíl mezi demokratickou a totalitní justicí.

Totalitní justice – pod nejrůznějšími záminkami ( obvykle – že tomu dotyční nerozumí, že je to “vysoce odborná” problematika, apod.) – ZCELA VYTĚSNÍ OBČANSKÝ (někdo také může říkat “laický”) PRVEK z justice.

Tzn. Rozhodují pouze a výhradně státem placení soudci, na státu také totálně závislí, a to jak co do kariéry, tak co do platu či důchodu.

Ze soudců se stává vysoce nadřazená kasta, a to  nejen platovou úrovní, ale také tím, že stojí nad zákonem, byť by to nikde nebylo oficiálně vyhlášeno. V praxi to znamená, že jejich trestnou činnost nikdo nestíhá (natož přestupkovou), prostě si dělají, co chtějí – a všechno projde, případná trestní oznámení rovnou letí do koše – anebo, ještě lépe, na stůl státnímu zástupci, a to ne proto, aby stíhal podezřelé, ale proto, aby stíhal oznamovatele.

Neexistují samozřejmě žádné občanské poroty, natož pak volby soudců, soudci mají své posty doživotně, bez ohledu, jak soudí či zda vůbec něco dělají a v jaké kvalitě.

Justice je pak zcela závislá na státu, nikoliv na občanské spokojenosti. S tou se jako s veličinou vůbec nepočítá, naopak, je cíleně potlačována.

No – a demokratická, tedy i nezávislá justice – to má přesně obráceně. Tzn. občanský prvek hraje rozhodující roli, a to jak při rozhodování soudů, tak i při volbě a ustanovení soudců, soudci jsou obvykle voleni na konkrétní období, ti vysloveně špatní pak nemají šanci na znovuzvolení, i kdyby je stávající struktury prosazovaly. Stejně jako politici, jsou i soudci odpovědní svým voličům, a nikoliv mocenským centrům. Soudci jsou jinak běžnými občany – s tím rozdílem, že musí jít na veřejnosti příkladem, kdo by dělal ostudu, neměl by u veřejnosti další šanci. Soudci sice mají nadstandardní platy, ovšem plně srovnatelné třeba s VŠ profesory, a ne v jejich násobcích.

No, a mezi tím máme různé mezistupně, podle toho, jaký poměr je kterého prvku, tak podle toho můžeme i nepřímo hovořit o svobodné či nesvobodné společnosti.

Vrcholem nesvobodné společnosti jsou pak totálně zmanipulovaní advokáti, kdy advokát přestává hájit klienta, ale jeho obhajoba je obvykle součástí obžaloby, maximálně smí poukazovat na nějaké nepodstatné polehčující okolnosti, jako třeba sociální potřebnost klienta, jeho mládí, nebo naopak stáří – aby ten soud nevypadal až tak úplně předem jasně a bylo zachováno jakési zdání obhajoby.

Útok systému na advokáta, který se z tohoto systému vymyká – a který opravdově chrání zájmy svého klienta, bez ohledu na to, jestli se to soudu líbí nebo ne – je pak tím nejdrastičtějším symptomem justiční totality, ke kterému si obvykle nedovolí se plně uchýlit ani režimy zcela totalitní – u nás ve všeobecném povědomí typicky Rusko – neboť i tam jsou advokáti, co hájí osoby nepohodlné Kremlu, a obvykle je za to nikdo nezavírá.

Zatčení advokáta před jednáním soudu, tak, aby dotyčnému zastoupenému byla znemožněna jakákoliv obhajoba, je až tím nejposlednějším, a tedy i nejbrutálnějším projevem již zcela totalitní moci.

Právě s takovým ale tady máme co dělat.

Takže si pak snadno každý sám odpoví na otázku o nezávislé justici a svobodné společnosti.

Ano, je to mnohem horší, než si doposud kdo dokázal připustit…

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)