18.8.2016
Kategorie: Společnost

Zahnívání EU

Sdílejte článek:

JAROSLAV HUSÁR

Dnes jsem dostal mail a v něm článek s nadpisem, který jsem právě uvedl. Věřím, že drtivou většinu občanů v každé zemi EU píchlo u srdce. I mě, když se o EU píše, že zahnívá. Představitelé EU nám ji přece vykreslují tak, že nic jiného nám nemůže dát jistotu, že nic jiného nás nezachrání. Mně však chybí zdroje důvěry pro tato tvrzení.

[ad#clanek-respo]

Jaksi mimoděk mě napadla slova historických velikánů: “Kdo kradmo rukou sáhne na Tvou svobodu a co i duši dáš v tom boji divokém … nebo: ” Zmíním pár takových slov – pojmů, které jsme zdědili z minulosti s nedílnou metafyzickou-spekulativní přítěží: pravda, dobro, odpovědnost, spravedlnost, svoboda, mravnost, láska, angažovanost, víra, humanismus, solidarita, věrnost, revolučnost atd., atd .” Nejsou to pojmy, na nichž by lidstvo mělo budovat svou budoucnost? O tom mluvili i G. Washington, či J.W. Goethe. Vlast pro ně nebylo prázdné slovo.

I když mě překvapil nadpis z mailu, podívejme se jen, co se děje nejen u nás. Na pracovištích je mnoho lidí, které sužuje strach, v ordinacích neurologů vidíme stovky lidí, kteří trpí duševními chorobami. Při procházce po městě najdete nespočet lékáren. Máme 600 000 psychicky nemocných občanů. Na ulicích nacházíme tisíce bezdomovců. To hovoří o tom, že lidé jsou nemocní a nemohoucí. Ale proč? Asi proto, že je korelace mezi nemocí lidí a nemocí společnosti.

Dnes už lidem nepomáhají léky a společnosti nepomáhají peníze. EU neustále reformuje. Vlastně začala v roce 1950 Společností uhlí a oceli a dnešní její stav po 66 letech je hrozivý. Je nereformovatelný, neboť jsou v ní propletené zájmy erárních “podnikatelů”, finančníků a lobbistů . Převládly jejich sobecké pohnutky . Reformami jedeme po povrchu problémů, nezajímáme se o podstatu chodu společnosti . Jistě potřebujeme nové a jiné hodnoty. Setkáváme se s neuspokojenými nacionalisty, nebo kráčíme vedle uznaných fundamentalistických náboženství.

Jako ekonom, který se již 60 let zabývá ekonomií, musím říci, že Karvaš, nebo Brisk objasnili jak funguje ekonomika a mluvili o hospodářském ideálu. Ba i otec ekonomie, a to již v roce 1774 ve svém díle Bohatství národů dal celému složitému sociálnímu pohybu společnosti smysl . Předtím se však vypořádal s předpoklady fungování ekonomiky a proto napsal dílo Teorie mravních citů, čímž si získal slávu, ve kterém ukázal jaké má být mravním jednání lidí.

Neustále reformujeme ať už ve zdravotnictví, či ve školství či v ekonomice. Lidé baží po penězích. Nicméně peníze nepomohou. Reformy nepomohou, nepomůže nic v dnešní podobě fungování světa, vnímání světa. Systém je obludný.

Autor v zmíněném mailu uvádí pro většinu lidí neznámá fakta. Uvedu jeden závažný příklad. Občan se nikde nedozví počet bruselských darmošlapů. Skupina studentů z Open Europe si dala práci a sečetla aktivní kmenové zaměstnance [(komise (34335), parlament (8190), soud atd., Atd.] a zjistila, že je to až 169 532 lidí. Neuvěřitelné číslo.

EU neustále zachraňuje krachující Řecko, které oklamalo celou EU a to lhaním o stavu své ekonomiky a doslova parazituje na ochotě ostatních států i přesto, že podíl dluhu na HDP již v roce 1994 mělo více než 14%. Má ekonomika země žít z milodarů? EU pod hrozbou krácení dotací zavedlo kvóty na rozdělování imigrantů, které do naší země nikdo nepozval. EU celkem selhala při ochraně Schengenského prostoru před ilegálními migranty, a tak odhalilo pravou podstatu neschopnosti státní byrokracie EU . Především ekonomové zemí EU musí mít strach, co se s EU děje. Neboť efektivní fungování státu je základem fungování ekonomiky.

Ideje a ideály musíme mít. Ekonomická věda nám nabízí své poznatky. Hříšné je obcházíme, a proto se dozvídáme, že EU zahnívá. A tak se objevila, řekl bych, rezignace poznatků . Dnešní “ekonomické vědě” chybí ponor do lidského života. V mnoha členských státech není na léčbu nemocných, ale pro cizí posíláme letadla, protože si to vynucují pseudoneziskovky . Mimovedecké zájmy prakticky nedokážeme vyloučit z fungování ekonomiky. A proto EU zahnívá. Nechci žít v útvaru, který zahnívá.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Prof. J. Husár (krác.)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...