27.5.2019
Kategorie: Společnost

Za nošení ,,vystřelováku“ rovnou vězení?

Sdílejte článek:

LUMÍR NĚMEC

Tak se nám v Evropě rozmáhá takový malý nešvar. Množí se nám tady útoky noži. V loňském roce ve Velké Británii docházelo v průměru každých 90 minut k útoku sečnou nebo bodnou zbraní. Podle deníku Daily Mail se odehrálo zhruba patnáct útoků denně. A za poslední tři roky vzrostl počet takovýchto útoků téměř pětinásobně. Jako reakce na zvýšení útoků sečnými a bodnými zbraněmi vznikla v UK aktivita „ Save a life surrender your knife“, která vyzývá občany, aby anonymně odevzdali své nože a tím snížili nárůst napadení sečnými a bodnými zbraněmi. Už vidím, jak drogoví dealeři a jiní gauneři s láskou odevzdávají své nože do připravených boxů a následně si zazpívají halelujá.

Podobný problém řeší i Německo, kde také došlo k velkému nárustu útoků chladnými zbraněmi a podle statistik bylo 90% těchto útoků vedeno nožem. Němci sice nevyhlásili žádnou sbírku nožů, ale jak už je pro Němce typické, rozhodli se situaci řešit změnou zákona. Ordnung ist Ordnung. Německá legislativa v oblasti civilního držení nožů je již nyní výrazně restriktivnější než ta česká. V současné době můžete v Německu mít u sebe nůž s pevnou čepelí ne delší než 12 cm, zavírací nůž, který ovšem nelze otevřít jednou rukou nebo pepřový sprej na ochranu proti zvířatům.

Ale protože útoků neubývá, nabyli němečtí politici dojmu, že je co zlepšovat a rozhodli se legislativu ještě  zpřísnit.  A tak požadují  zákaz nošení nožů s délkou čepele delší než 6 cm v celém Německu. Nově by se také měly zvýšit pokuty za nepovolené nože a nošení vystřelovacího nože by se trestalo rovnou vězením.

Znovu a znovu mě nepřestávají udivovat rozhodnutí politiků, kteří ve jménu boje proti terorismu a v rámci zvýšení bezpečnosti občanů zavádějí takováto omezení. Co pak může být někdo tak neuvěřitelně naivní, aby si myslel, že tyto restrikce odradí útočníka od spáchání jeho činu? Jediné čeho dosáhnou, že nebude mít nůž v kapse, ale třeba v batohu. Tyto restrikce a omezení zasáhnou pouze občany kteří dodržují zákony a ne gaunery. Jsou to německé zákony, takže by nám to v podstatě mohlo být jedno, ale obávám se, že těmito restrikcemi by se mohli inspirovat politici v Bruselu a pak by se to mohlo dotknout i nás.

Autor: Lumír Němec


 


Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...