2.9.2023
Kategorie: Ekonomika

Výkup starého železa a zestátnění v režii ODS

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Neuvážená privatizace devadesátých a začátku nultých let nese své ovoce. Plynovou soustavu, kterou v roce 2002 nechal zprivatizovat v roli premiéra Miloš Zeman, bude nyní Petr Fiala za ČR vykupovat. Jak plánuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Spekuluje se o ceně, protože nynější vlastník plynové infrastruktury Net4Gas se zadlužil 33 miliardami splatnými k roku 2031. A s nákupem soustavy si tak koupíme i dluhy. Přičemž vlastníci si za minulé roky, ještě předválečné, vypláceli dividendy dosahující ročně až 70 miliard. Ty šly do Kanady a do Německa. Nějaká solidarita se chystá? Nebo je to jen odebrání strastí německých a kanadských kamarádů a přeložení na bedra českého státního rozpočtu, tedy peněženek občanů? Já jen jestli stálo za to odrbávat konsolidačním balíčkem rodiny, a teď platit dluhy za miliardáře ze Západu. Není nějaká možnost to chtít po nich? Nebo dluhy patří jen státu, výdělek západním miliardářům?

Plynovod představoval pohádkové bohatství, když jím proudil ruský plyn. Ruský Gazprom společnosti Net4Gas platil za transfer plynu, což představovalo až tři čtvrtiny výdělku. Zbytek jsme jim pak sypali do kapsiček my. Jenže ruský plyn nět. Nord Streamy nám velmoci v rámci války odbouchly a pak „naše“ přenosová soustava přestala být pohádkově zisková, ale pekelně ztrátová. Vlastníci Net4Gas se na jméno společnosti zadlužili. Pokud tedy stát společnost odkoupí, odkoupí s ní i její dluhy. Přičemž ve výhledu prý je, že soustavu využijeme pro přenos plynu z Ukrajiny. Někdy v budoucnu. A to z Ukrajiny, která i rok a půl od zahájení války s Ruskem z Ruska stále odebírá plyn. To pak zase poteče z Ruska plyn, jen budeme tvrdit, že je z Ukrajiny? Ale to je vlastně vedlejší, plyn nemá vlajku, tu mu dodáváme až my.

Je to zvláštní princip svobodného trhu. Když to setsakra vydělává, zprivatizujeme to a necháme zahraniční vlastníky pohádkově vydělávat a tím pádem odtékat peníze i moc ze země. Když to začne být k neužitku a ztrátové, tak to zestátníme a ztráty necháme zaplatit občany u pásu. Tu jim zdražíme rohlík, támhle odebereme daňové zvýhodnění, zvedneme mu poplatky za energie. On to občan zaplatí. Musí. Miliardáři nemusí. Těm jde na ruku stát. Nyní pod řízením ODS.

A právě ODS, která se zapřísahá svou pravicovostí, by měla vést v patrnosti, že k podnikání nepatří jen pohádkové bohatnutí, ale také riziko ztráty. Vlastníci Net4Gas byli ochotní kasírovat 70miliardové dividendy, ale nejsou ochotní uhradit 33miliardový dluh. A podle pravidel pravice přece nelze nehospodárné chování vlastníků Net4Gas hodit na daňové poplatníky a tvrdit, že je to záchrana České republiky a její stability. Páchne to dalším ponížením české státní kasy v režii ODS. A potvrzuje to náš status naprosté a až nevolnické kolonie Západu.

To samé lze vysledovat u diskutovaného odkoupení ČEZu. Ten se sice zdá, že je v plusu a stále pohádkově vydělává. Jenže je třeba si položit otázku, na čem vydělává a jak dlouho mu to vydrží. Z větší části vydělává na „špinavé“ energetice. Na uhelných a jaderných elektrárnách. Jestliže se za vlády ODS potichu diskutuje o odkupu ČEZu, diskutuje se o něm jen proto, že v nedaleké budoucnosti začne být ČEZ silně ztrátovým. Systém evropských ekologických opatření z něj udělá krachující podnik, který nebude zvládat platit odpustky za vypuštěné emise. A ODS je za státní vykoupí, aby se miliardáři nemuseli starat o likvidaci takové energetiky a o přechod na jinou. Občan to zaplatí. Jako vždy. Onu „novou“ energetiku bez odpustků pak stát ochotně předá do privátních rukou. Opět.

Podobnou nejapnost stát udělal, když nechal zprivatizovat vodárenství. Nyní je většina obcí neustále ve sporu se zahraničními společnostmi, které na naší vodě nehorázně vydělávají, zda by zahraniční miliardáři byli od té dobroty a nechali opravit stárnoucí infrastrukturu. Jenže ono se miliardářům chce peníze přijímat, nikoliv vydávat. A vodárenství vypadá, že bude sypat ještě dlouho, tam se o opětovném zestátnění ani nemukne.

Jako vypustit mezi rybičky nenažrané a věčně hladové žraloky a s potěšením hledět, jak si pochutnávají.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)