22.4.2017
Kategorie: Společnost

Vyhnití režimu aneb hlas lidu v diskusích

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Stane-li se ve světě něco zajímavého, nebývá od věci nahlédnout do diskusí pod webovými články, které se na dané téma vyrojí. Nejlépe na nejrůznějších serverech. Je to v podstatě rychlý, i když nepřesný,  sociologický průzkum smýšlení gramotné (aktivnější) části naší populace. Co o té věci lidé soudí.

[ad#clanek-respo]

Chce to jediné. Neostýchat se a zabrousit i na weby, kterým se jinak ostentativně vyhýbáte. Protože každý z nich má své specifické publikum. Své věrné čtenáře. Lidi, kteří jsou danému webu věrní právě proto, že je, jaký je. Že nejlépe souzní s jejich pohledem na svět. A když si setřídíte (tam, kde je to možné) diskusní příspěvky podle hodnocení, máte většinový hlas čtenářů daného media.

Zkuste to, a dopátráte se věcí a názorů, které vám “oficiální průzkumci” a všelijaké agentury, zřejmě z vrozené plachosti a cudnosti tají. Třeba teď, po útoku na policisty v Paříži. Ať už otevřete kterýkoli web, od lehce antisystémových, až po vyloženě prorežimní (třeba Babišdnes), od bulváru, až k polosluníčkovým listům “pražských intošů” (třeba Lidovky), všemi diskusemi jde jeden hlas. Dal by se charakterizovat jako rozhořčený výsměch.

Výsměch nešťastnému, upachtěnému přešlapování novinářů okolo těžko utajitelného faktu, že zas vraždil muslim. Což se ale nesmí napsat. Ani naznačit. A hořký humor, už dopředu předjímající ty bezobsažné kydy politiků, co jistě přijdou. Všude, všude, všude, ať se podíváte do kteréhokoli media, všude vládne znechucení, trpkost a krutý sarkasmus, ohledně “opatření”, která asi tak politici přijmou. Jen u sluníčkovějších titulů je to podáno slovy kultivovanějšími a sem tam i s obecným odsouzením rasismu.

Co je nejmenším společným jmenovatelem v příspěvcích všech diskutujících? Jak by se dal co nejstručněji charakterizovat? Myslím, že slovem NEDŮVĚRA. Absolutní nedůvěra v “oficiální” verze událostí. Totální skepse vůči establishmentu, jeho současné politice a ke směřování státu, Unie i Evropy jako takové. A to je vážné.

Nedá se nevzpomenout na osmdesátá léta minulého století. Na vyhnívání a trouchnivění tehdejšího režimu. Jeho sdělovací prostředky také přetékaly optimismem, radostným budováním a masovou podporou vládnoucí KSČ… jenže lidé jim věřili už jen jediné. Datum. A na to taky (za vhodné zahraničně-politické situace) režim dojel. Nikdo ho nespěchal podepřít, když se začal hroutit. Nikdo ho nešel bránit. Všem se ulevilo…

I když se to na první pohled nezdá, na důvěře totiž hodně záleží. Zejména pokud jde o stát. Potvrzují to i studie sociologů. Tak třeba Ivo Možný (první děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.)  zformuloval hypotézu, že jednou z příčin zhroucení komunistického režimu v České republice byl právě obrovský deficit důvěry, který nestačil ani k fungování totalitního režimu.

Z tohoto pohledu to, alespoň u nás a v té aktivnější části společnosti, která nakonec vždy strhne ty neorientované a váhavé, nevypadá vůbec špatně. Oficiální, evropský multikulturalismus je totálně mrtev.  Havlistická, naivní víra v západ také v tichosti zdechla a ve šťastnou budoucnost země ve stále těsnější Únii už opravdu věří jen pár pražských intošů a Sorošovo osazenstvo Kliniky. Posvátnou ideologii “vítačství” vyznává (kromě placených agentů) už jen několik ošklivek z genderstudies a politologické fakulty. Vztah k islámu se významněji neliší u sympatizantů pravice i (neextrémistické) levice.  A důvěra v současné “předáky” státu, v jejich upřímnost, čestnost a dobré úmysly s námi a naší zemí, láme rekordy. Směrem dolů.

Národ je ke změně připraven. Úspěšně prošel dalším, více než dvacetiletým testem vymývání mozků. Bez ztráty kytičky. A se svou historickou zkušeností (třista let pod Rakušáky, sedm pod Němci a něco přes čtyřicet pod Rusy) cítí, že se zlom blíží. Všichni, kteří už to jednou zažili, poznávají ten všudypřítomný, obecně sdílený pocit, že takhle už to dál nejde. Že se něco stát musí. A koukají, kde to praskne první.

Podívejte se někdy do diskusí. Ale musí to být rychle. Dokud je událost čerstvá. Protože pak se probudí troll-fabriky. Aby názor lidu zamázli, zašlapali a překryli tím oficiálním. Nebo myslíte že je nemáme? Ale o tom až někdy jindy…

 [ad#pp-clanek-ctverec]

vylicil

 

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...