25.3.2020
Kategorie: Ekonomika

Vláda změnila legislativní rámec zavření provozoven tak, aby odškodné NIKDO nedostal

Sdílejte článek:

MARTIN PRÁŠEK

Potichu a bez tiskovek a kamer totiž vláda vláda “upravila” legislativní rámec zákazu volného pohybu a zákazu maloobchodního prodeje tak, aby od státu již dál nikdo odškodné nemohl požadovat.

Připomeňme si, o co šlo. Dne 14. března vlda vyhlásila mimořádná opatření podle tzv krizového zákona 240/2000 Sb , kterými uzavřela velkou část maloobchodních prodejen a později podle téhož zákona omezila volný pohyb osob.

Již 15. března jsem zde upozornil v článku Vláda zamlčela, že má zákonnou povinnost hradit škody za mimořádná opatření na § 36 krizového zákona, podle kterého má vláda povinnost škody, způsobené krizovými opatřeními hradit.

Náhrada škody 

(1) Stát je povinen nahradit škodu způsobenou právnickým a fyzickým osobám v příčinné souvislosti s krizovými opatřeními a cvičeními (§ 39 odst. 4) prováděnými podle tohoto zákona. Této odpovědnosti se může stát zprostit jen tehdy, pokud se prokáže, že poškozený si způsobil škodu sám.

Od doby, kdy začala koronavirová krize, má vláda jeden brífing za druhým. Tiskovky, kamery, prohlášení, emotivní projevy předsedy vlády o tom, jak strašně bojujeme pomáháme a bla bla bla. V tom rozruchu ovšem vláda zapomněla na kamery říci, že omezení volného pohybu a zákazy maloobchodního prodeje v tichosti upravila tak, aby po ní už NIKDO jakoukoliv škodu vymáhat nemohl.

Což v podstatě znamená že živnostníky se zavřenými provozovnami HODILA PŘES PALUBU.

Vláda totiž ZRUŠILA výše uvedená opatření dle krizového zákona. Zákaz prodeje bodem IV. usnesení vlády č. 127/2020 Sb a zákaz volného pohybu bodem III. usnesení vlády č. 126/2020 Sb Aby je poté nahradila ÚPLNĚ STEJNÝMI opatřeními – ministerstva zdravotnictví.

Jmenovitě opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 23. března 2020, č. j. MZDR 12745/2020-1 kterým bylo prodlouženo omezení volného pohybu osob až na výjimky a kterým bylo nařízeno omezení pohybu na veřejně dostupných místech a omezení kontaktů, a to na dobu do dne 1. dubna 2020 do 6:00 hod.; a opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 23. března 2020, č. j. MZDR 12746/2020-1, které nařizuje prodloužení zákazů maloobchodního prodeje.

Ďábel se jako obvykle skrývá v detailu. Tato mimořádná opatření jsou totiž vyhlášena podle zákona o veřejném zdraví č. 258/2000 Sb.. A tak zatímco vzniklou škodu v důsledku předchozích vládních nařízení bylo možné podle krizového zákona požadovat po státu, nyní je situace jiná a pro dotčené subjekty mnohem obtížnější, neřku li neřešitelná.

Maximálně mají šanci na desetidenní odškodné (do platnosti onoho potichu schváleného servicepacku)

Jako další čtení doporučuji: Mimořádná opatření, která vydávala vláda od vyhlášení stavu nouze svými nařízeními, již neplatí. Nově je chod země řízen mimořádnými opatřeními Ministerstva zdravotnictví. Vyplývá to ze zveřejněných usnesení vlády z 23. března. Městský soud v Praze prerusil projednávání žaloby na vládu, které se mělo konat v pátek.

PS: Je ovšem super, že NOVINÁŘI, hlídací psi demokracie opět nic nevyčuchali. 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 3,93 out of 5)
Loading...