11.5.2019
Kategorie: Společnost

Vatikán přeje ‚muslimským bratrům a sestrám‘ šťastný Ramadán

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Vatikán vyslal zvláštní poselství muslimům všeho světa s přáním „šťastných a plodných oslav Ramadánu“ pro ně.

Měsíc Ramadán, který letos začíná 5. května, je „měsícem posílení spirituálních pout, která v rámci muslimsko-křesťanského přátelství sdílíme i my,“ píše se v poselství z vatikánského úřadu pro mezináboženský dialog, které nese název „Křesťané a muslimové: Propagace univerzálního bratrství.“

„My muslimové a křesťané jsme povoláni, abychom se otevřeli ostatním s vědomím a s uznáním, že jsou to bratři a sestry,“ uvádí se v tomto textu. „Tímto způsobem můžeme konečně strhnout ty zdi postavené ze strachu a z ignorance a snažit se společně budovat mosty přátelství, které jsou základem pro dobro všeho lidstva.“

„Tudíž ve svých rodinách, ve svých občanských a náboženských institucích kultivujeme nový způsob života, v němž se násilí odmítá, a lidská bytost se respektuje,“ píše se v poselství, které nese podpis biskupa Miguela Angel Ayusa Guixota, tajemníka Pontifikální rady pro mezináboženský dialog.

Naše náboženství nás zvou, abychom „zůstali zakořeněni v hodnotách míru, vzájemného porozumění, mezilidského bratrství a harmonické koexistence; abychom znovu nastolili moudrost, spravedlnost a lásku,“ uvádí se v tomto textu, který se odkazuje na společné prohlášení podepsané letos v únoru papežem Františkem a Velkým imámem Ahmedem a-Tayyebem v Abu Dhabi.

Zrovna toto prohlášení strhlo na hlavu papeže těžkou kritiku, zvláště kvůli tvrzení, že pluralita a diverzita náboženství „je vůlí Boží a Jeho moudrosti,“ zrovna tak jako si Bůh přeje pluralitu barev, pohlaví, ras a jazyků.

Řada katolických teologů vznesla vůči tomuto prohlášení námitky, v nichž trvali na tom, že to je zjevně stejné jako předkládat tvrzení, buď že Bůh si aktivně přeje páchání chyb, nebo že všechna náboženství jsou stejně platnou cestou k Bohu. Existence rozmanitosti barev, ras a jazyků v lidstvu je velice odlišná od rozmanitosti vzájemně si odporujících tvrzení o identitě Boha a o způsobu jednání, tvrdili tehdy.

František počátkem dubna ze svých předchozích prohlášení poněkud vycouval, když objasňoval, že ve skutečnosti Bůh existenci mnoha náboženství pouze povoluje, aniž by si ji aktivně přál.

Vatikánské poselství k Ramadánu vnáší do této teologické bažiny jasno.

„Tudíž povzbuzujeme k pokračování pokroku v kulturním dialogu jakožto prostředku spolupráce a jakožto metody pro nárůst znalostí jedněch o druhých,“ praví se v poselství.

Tento text rovněž znovu ujišťuje o důležitosti náboženské svobody a o právu všech lidí svobodně Boha vyznávat.

„Abychom respektovali diverzitu, musí dialog usilovat o prosazování práva každé osoby na život, fyzickou integritu a základní svobody, jako je svoboda svědomí, myšlení, vyjadřování a náboženství,“ uvádí se v tom. „Do toho patří svoboda života podle víry člověka, jak v soukromé, tak ve veřejné sféře. Tímto způsobem mohou křesťané a muslimové spolupracovat jako bratři a sestry na obecném blahu.“

THOMAS D. WILLIAMS, PH.D.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...