22.12.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Vánoce jsou urážkou Alláha

Sdílejte článek:

JITKA MOODY

moody-prikrylova8629960_0Zatímco Vánoce jsou druhým nejvýznamnějším a zdaleka nejoblíbenějším křesťanským svátkem (nebo svátkem rodiny a přátel pro ateisty), tak muslimové mají Ramadán. Nedá se úplně mluvit o tom, že by si ho muslimové zamilovali, jde o měsíc v roce, kdy se přes den postí a se setměním teprve jedí a pijí. Půst o Ramadánu je zakotven v pěti pilířích islámu a jde tedy o absolutní islámskou povinnost, a cokoli muslim udělá v době Ramadánu (například modlení se na ulicích nebo teroristický čin) je Alláhem obzvlášť ceněno.

Dva významné svátky, jeden křesťanský, druhý islámský.

Letos německá kancléřka Angela Merkelová pogratulovala „svým“ muslimům k Ramadánu.

Na druhou stranu, německý muslimský klerik se dal slyšet, že Vánoce jsou urážkou Alláha.

Korán popírá, že je Ježíš Boží syn a zachránce křesťanů (je pouhým prorokem pro muslimy) a tedy Vánoce „kdy se narodil Kristus Pán“ jsou proti tomu, co je v islámském písmu. Proto uráží „nejvyšší majestát“. Klerik Abu Maher zdůraznil, že nejde o radikální výklad, nýbrž mainstreamový.

Muslimové na Západě jsou pobouření myšlenkou Vánoc už dlouho. Ve školách se tedy často nesmí slavit a je bráno jako necitlivé vánoční oslavy dělat v multikulti prostředí. V e-mailech už dlouho pro korporátní společnosti platí, že se v tomto období přejí „veselé svátky“ a nikoli „veselé Vánoce“. Pochopitelně, Češi nepatří úplně mezi ty, co by si s tím lámali hlavu. Já určitě ne 😊

Poněkud smířlivějším tónem se o Vánocích mluví na stránkách JustAskIslam.com. V rozboru Bible se tam praví, že o Vánocích v křesťanské svaté knize není ani prd. Naopak zdobení stromků Bible slovy Jeremiáše 10:3,4 kritizuje. Pravda je, že v Bibli není zmínka o slavení Ježíšových narozenin a 25. prosinec si pro tento účel vybrali ranní křesťanští duchovní (nejspíš úmyslně tak, aby splynuly s pohanskými Saturnáliemi a tradiční oslavou slunovratu). Rok narození byl přitom asi pouhý tip, náš rok nula tedy nemá moc společného s Ježíšem.

Jak mají podle umírněných muslimů tito reagovat na Vánoce? „Nejdůležitější věcí je, že Vánoce jsou velkou inovací, která vede velkou část lidstva k vyhýbání se Bohu. Křesťanství překročilo limity stanovené Alláhem; projevovat štěstí a radost na Vánoce, Halloween, Velikonoce a Velký pátek je jako potřást si rukou se Satanem a říkat mu, aby pokračoval v dobré práci.“ Muslimové tedy rozhodně nesmějí Vánoce slavit, nakupovat vánoční ozdoby, sledovat vánoční filmy, chodit na vánoční párty a musí se vyhnout všemu vánočnímu.

Zatímco náš křesťanský Syn Boží trajdal v klidu po světě, než ho Římané bodli pod žebra, muslimský bůh Alláh je příliš okázalý a mocný, aby se obtěžoval udělat totéž. Proto jak my oslavujeme Ježíše Krista, muslimové mají svého jediného a úžasného proroka Mohammeda. Oslavu jeho narození budou příští rok slavit 18. až 19. října, říkají tomu svátku Mawlid, arabsky مَولِد النَّبِي  a v ty dny mašírují po ulicích s transparenty a jak oni rádi, bouřlivě hulákají. V každém islámském státě se ty oslavi krapítek liší. Nicméně naše Vánoce slavíme v rodinném kruhu a naopak muslimové bouřlivě oslavují na náměstích a před mešitami.

Nemá smysl se kvůli tomu na Vánoce na protagonisty náboženství míru nějak naprdnout. Jsou to především svátky klidu a míru. Leckdo řekne, že jsou to svátky tolerance, štěstí, štědrosti a velkorysosti. Prudící muslimy je nejlépe ignorovat.

A tak dovolte, abych já všem svým čtenářům i ostatním popřála šťastné a veselé Vánoce.

PS: Ale abych byla spravedlivá, i muslim může mít absolutní pravdu. Syrský prezident Bashar Al-Assad ve svém projevu prohlásil, že neoliberalism má základ v „totální morální degeneraci“.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (32 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...