7.11.2018
Kategorie: Politika

USA: Republikáni udrželi Senát, demokraté mají Sněmovnu, Trump je spokojený

Sdílejte článek:

COM

Republikáni v úterních volbách ve Spojených státech podle propočtů amerických médií udrželi většinu v Senátu, o kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů ale přišli. Prezident Donald Trump je s výsledkem spokojený, na twitteru ho označil za fantastický úspěch.

[ad#textova1]

“Dnes večer (to byl) ohromný úspěch. Všem vám děkuji, “napsal Trump na svém oblíbeném Twitteru. Své vyjádření zveřejnil poté, co se potvrdilo, že si vládnoucí republikáni udrží dosavadní většinu v Senátu amerického Kongresu.

Podle prognóz amerických televizí však republikáni zároveň zřejmě ztratí kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů, protože demokraté zvítězili v klíčových volbách v politicky nevyhraněných státech, jako jsou Virginie, Florida, Pensylvánie či Colorado. V době zveřejnění Trumpova tweetu se už demokraté – i podle dílčích výsledků – postupně blížili k ovládnutí Sněmovny. 

Vůdkyně současné demokratické menšiny ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová uvedla, že výsledky voleb obnovují systém brzd a protivah, které v americkém politickém systému zajišťují dodržování ústavy.

Republikáni si udrželi senátní většinu i díky důležitým vítězstvím v Indianě, Severní Dakotě, Tennessee a Texasu. To umožní Trumpovi pokračovat v transformaci amerického soudnictví a mohlo by zbrzdit možné snahy demokratů o vyšetřování nebo impeachment prezidenta. Podle televize Fox News by měli mít republikáni v 100-členném Senátu nejméně 52 křesel.

Demokratická většina ve Sněmovně reprezentantů, kterou získali poprvé po osmi letech, by za mohla ohrozit realizaci Trumpovy legislativní agendy v druhé polovině jeho funkčního období, a potenciálně otevřít cestu i k jeho impeachmentu. V 435-členné Sněmovně by demokraté mohli podle odhadů obsadit přibližně 230 křesel.

Volby guvernérů jsou podle předběžných dílčích výsledků poměrně vyrovnané. Demokratickým kandidátům se podařilo uspět v důležitých soubojích ve státech Kansas, Illinois a Michigan, republikánům zase na Floridě, v Ohiu a Arizoně.

Američané si v rámci supervolebného úterý volili všech 435 členů Sněmovny reprezentantů. Kromě nich se o znovuzvolení ucházelo i 35 ze 100 senátorů. Ve hře také bylo 39 míst guvernérů jednotlivých států Unie.

Jeden komentář ze sociálních sítí: Vítězství Demokratů (těsné – ohlášená “modrá vlna” měla vypadat jinak, toto je spíše mírné zvýšení hladiny přílivu, po němž následuje odliv) ve Sněmovně reprezentantů jsem pokládal za pravděpodobné, podobně jako vítězství Republikánů (přesněji obhájení většiny) v Senátu. Nabízím následující výsledky: Sněmovna reprezentantů D(Demokraté) – 269 křesel, R(Republikání) – 166 křesel, Senát D-46 křesel, R- 54 křesel. Toto už lze z hlediska Sněmovny nazvat opravdovou “modrou” tsunami Demokratů. Malý rozdíl. Jedná se o výsledky voleb (také midterm) z roku 1982, kdy republikáni, kteří již před volbami měli menšinu, ztratili ve Sněmovně dalších 26 křesel (!), nicméně obhájili většinu v Senátu. No a prezidentem byl tehdy nenáviděný a opovrhovaný (médii, Demokraty a bolševiky) Ronald Reagan. Jak vše dopadlo, to je zřejmé z historie.

Teprve teď se ukáže, co skutečně v Trumpovi je. Paradoxně se mu uvolnily ruce, podobně jako tehdy Reaganovi . Proč? Inu nepřítel je nyní jasný, protože ten nejzrádnější bývá ve vlastních řadách,. Nepřítel, který teď ve vlastním zájmu musí “držet basu” se svým prezidentem. Hic Rhodos, hic salta, Mr.President! Support your President, you “honorable” guys!

[ad#pp-clanek-ctverec]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...