19.4.2024
Kategorie: Ze světa

Ukrajinu čeká vojensky horké léto

Sdílejte článek:

PETR VLK

Mezi  osobnosti, které ohledně  války  na Ukrajině se  snažím  alespoň  trochu systematicky  sledoval patří  rakouský  plukovník Markus Reisner,  komentující  průběh  konfliktu  ohledně  vojenské  stránky. A na  rozdíl  například  od  takového  plukovníka  Foltýna,  dříve  náčelníka  Vojenské policie,  dnes  člena  Vojenské  kanceláře  prezidenta,   či  slovenského  generála  Macka, se  Reisner  nerozhodl ,  když  analyzuje  dění na Ukrajině,  zapomenout  na profesionální  čest a své  analýzy  neupravuje  podle  žádoucího pohledu  jako český  či slovenský  „expert“.  Holt  v Rakousku  ještě pořád  tradice  a závazek  k ní  cosi znamenají.

Markus Reisner komentuje  především  pro  německá media. Já  jeho poslední  situační  náhled objevil na  webu  veřejnoprávních  medií  RedaktionsNetzwerk Deutschland a  to pod názvem

Der Ukraine steht militärisch ein heißer Sommer bevor

což  v překladu znamená

Ukrajinu čeká vojensky horké léto

Po více než dvou letech ruské útočné války plukovník Markus Reisner, vojenský expert z Vídně, uvádí paralely s první světovou válkou: Stejně jako tehdy šlo méně o technické kvality, rozhodující roli hrály lidské a materiální zdroje v opotřebovací válce. A zde je výhoda Ruska zdrcující.

Na rusko-ukrajinské frontě se toho vlastně moc nestalo, kromě toho, že každý den umírají lidé ve stovkách a tisících. Padli za pár metrů dobyté země. Dobrých šest měsíců a naposledy po masivních útocích, včetně motorizovaných, které byly pro Rusko obzvláště nákladné, se toho na frontě mnoho nezměnilo. Agresoři tvrdili, že od ledna 2024 dobyli pouhých 400 kilometrů čtverečních, což zhruba odpovídá rozloze města Kolín nad Rýnem, jak nedávno oznámil ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Vykoupeno  utrpením tisíců lidí.

Rakouský vojenský expert plukovník Markus Reisner je ale přesvědčen, že se rýsují s jarem či létem rozhodnutí , která obránce dostanou na hranici jejich vojenských možností. Už teď můžete rozpoznat několik ruských útočných cílů.

„Na ruské straně je pět hlavních směrů náporů – od severu u Kupjansku západně od Kreminny, u Bachmutu, Avdiivky a Ugledaru až po Robotyne, kde Ukrajina dosáhla největšího  zisku své loňské neúspěšné letní ofenzívy. Rusko se zde snaží získat zpět pozice, které kdysi dobyli Ukrajinci, a částečně se mu to už podařilo.

Především městečko Chassiv Yar, ležící na kopci západně od města Bachmut, které před rokem dobyli Rusové, se stalo klíčem k budoucímu dění  na  frontě: jako „vlnolam“ se nachází na důležité železniční trati a chrání  před průnikem agresora území  zbytku Donbasu  držené Ukrajinou.

Podle vojenského analytika Reisnera je ale situace Ukrajinců, kteří jsou z hlediska vojáků a techniky značně slabší, bezútěšná: na „bojově-taktické úrovni“ Ukrajině chybí především dělostřelecká munice a zbraňové systémy země-země. . „Tady máme dělostřeleckou podřadnost Ukrajiny  v poměru  jedna ku šesti, v některých těžkých sektorech  jedna ku deseti.

„Což znamená, že Rusko je opět schopno hromadně koncentrovat dělostřelectvo a účinně vyvíjet tlak na ukrajinské pozice,“ říká Reisner. To, že se i přes tuto méněcennost Ukrajincům podařilo „odrazit ruský postup na bojové taktické úrovni, bylo způsobeno tím, že jako kompenzace byly použity tzv. FPV (first-person view) drony – v kombinaci s protitankovými překážkami. , protitankové řízené střely a minová pole“.

Ruské klouzavé bomby se stávají noční můrou

Noční můrou obránců se stává zejména rostoucí používání ruských klouzavých bomb typu FAB o hmotnosti mezi 250 a dokonce 3000 kilogramy. „Postupně bourají obranné pozice. K obraně proti těmto útokům by Ukrajinci potřebovali protiletadlovou obranu středního až dlouhého dosahu. „V současné době není protivzdušná obrana k dispozici v tomto množství a zaměřuje se především na ochranu kritické infrastruktury a měst,“ shrnuje Reisner dilema, kterému obránci země čelí.

Očividně jde ještě o předběžné bitvy – Reisner si ale nedělá iluze o tom, kdy lze očekávat velkou ruskou ofenzívu. S odvoláním na Kyryla Budanova, šéfa ukrajinské vojenské zpravodajské služby, Rakušan věří, že konec „bahenní sezóny“, v ruštině známé jako rasputitsa (bezcestnost), začne  koncem dubna a začátkem května. Předpokládá se, že bude mobilizováno dalších 300 000 ruských vojáků.

Klasická opotřebovací válka jako v letech 1914 až 1918

Pro vojenského historika Reisnera se ruská útočná válka stala „klasickou opotřebovací válkou“, která „se řídí zcela jinou gramatikou, zcela jiným průběhem obsahu, než tomu bylo obvykle v konfliktech, které jsme viděli v Iráku nebo v … „Viděli jsme Afghánistán.“ Scénář pro tento typ války byl napsán v první světové válce.

Recenze: Po rychlé válce přesunů německé armády proti Francii, částečně přes neutrální Belgii a Lucembursko, frontová linie mezi lety 1915 a 1918 „zamrzla“ na téměř neměnné linii mezi pobřežím Severního moře a švýcarskou hranicí (Název knihy „Na Západě  nic  nového“ „se stalo domácím úslovím). Zdroje dohodových států Velká Británie, Francie a především USA nakonec zvítězily nad ústředními mocnostmi- Německem a Rakousko-Uherskem, které byly odříznuty od světových trhů.

„Rusko je přesvědčeno, že má větší zálohy, a proto jde do toho na  all in, vsadilo  do hry všechny  svoje  kapacity a zachází se svými vojáky bezohledně,“ je přesvědčen Markus Reisner. „Věří, že prostě musí Ukrajinu podrobit, pokud  opotřebování potrvá dostatečně dlouho, dokud nebude dosaženo průlomu – za předpokladu, že se mohou spolehnout na vojensko-průmyslový komplex, který tyto zdroje poskytne,“ řekl vojenský historik.

Ne kvalita, rozhoduje kvantita

Technologie  je zbraní, která je  v západní veřejnosti často podrobně diskutována – Reisner to  považuje za irelevantní: „V této opotřebovací válce nebude rozhodující kvalita zbraňových systémů, ani morálka vojsk – ale množství, kvantita. A Rusové jsou bohužel schopni své obrovské ztráty kompenzovat,“ je přesvědčen Reisner.

Zdá se, že samotná současná čísla demonstrují obrovský potenciál, ze kterého může Putinova diktatura čerpat: „V tuto chvíli je v akci kolem 500 000 vojáků a trend je stoupající, samotná mobilizace by měla přinést o 300 000 vojáků více. V současné době máme ve válečné zóně asi 3 000 hlavních bojových tanků, asi 7 000 bojových vozidel pěchoty, 5 000 dělostřeleckých systémů, 1 200 raketometů plus asi 300 bojových letadel a 300 útočných vrtulníků,“ řekl vojenský expert, „to je dvojnásobek, ne-li dvaapůlkrát více než k 24. březnu 2022.“

Navzdory vysokým ztrátám, které ruští útočníci zatím oproti obráncům zaznamenali – pro vojenské teoretiky jako Markus Reisner je agresor stále v rámci vojenské normy: „Útočník musí mít třikrát větší potenciál než obránce. Pokud zasáhne připravené pozice, pak čtyřikrát tolik, v městské oblasti dokonce šest až osmkrát tolik, protože boje jsou tam velmi intenzivní.“

*****

Když  si odmyslíte  toho, kdo ten článek sestavoval a  soustředíte  se  jen na výroky Markuse Reisnera,  dostáváte  úplně jiný  obrázek, než  nám  mainstream  a všelijací  Foltýnové a  Mackové  tlučou  do makovic. Viz  poslední  Foltýnův posledně  odborně  vojenský  výpotek  na  Seznamu.cz s  názvem

Analytik: Pokud se Západ probudí, Rusko nemá šanci

Jsem  rád  že  guma  Foltýn  je  na  Hradě  u  jiné  gumy  zástupcem náčelníka  jeho  vojenské  kanceláře!  Kvalita  a odbornost  z něj doslova  kapou!

Obrázek nabídnutý Markusem Reisnerem, který nutí  k vážnému zamyšlení  proč  vést  tuhle  válku a  jak  vést  tuhle  válku! Respektive  – jestli ji  vést  vůbec. Pokud  tedy nejsme  cyniky   typu  britského ministra  zahraničí  Camerona nebo  amerického senátora  Grahama,  kteří  si pochvalovali,  jak  je prima  primissima,  že  Rusko je  válkou  oslabováno a  nemusí  kvůli  tomu  zemřít  jediný americký/západní  voják a  jak  z dodávek zbraní a munice  úžasně  těží  USA  a jejich vojenskoprůmyslový komplex…  Tohle je  ten  náš  úžasný  liberálně  progresivisticko demokratický  svět!!!  Tohle  jsou ty naše skutečné hodnoty!

Ale  Markuse Eisnera  rozhodně  stojí  za  to číst.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 4,53 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)