15.10.2021
Kategorie: Politika

To tady ještě nebylo

Sdílejte článek:

IVAN BEDNÁŘ

Z historie známe různé způsoby vládnutí, chcete-li správy země. V nepříliš vzdálené době si pamatujeme tzv. Benešovy dekrety.

Prezident Edvard Beneš vládl prostřednictvím dekretů, vydaných v exilu během druhé světové války a krátce po jejím skončení na osvobozeném území Československa po dobu, kdy nebylo možné vykonávat zákonodárnou moc skrze Národní shromáždění. O tom, že to nebylo příliš šťastné, svědčí dodnes spory o to zda jsou tyto dekrety platné či nikoliv.

Vedle dekretů o znárodnění většiny průmyslových podniků, pojišťoven, bank, zavedení centrálního plánování, všeobecné pracovní povinnosti mezi ně patří dekrety spojené především s konfiskací majetku etnických Němců a Maďarů, zrádců a kolaborantů, ztrátou československého státního občanství Němců a Maďarů, zrušením německé university a německých vysokých škol technických. Ústavní soud potvrdil jejich platnost v době vzniku a jejich závaznost, tj. jimi nastolené změny zůstávají zachovány. Zkoumat, zda zůstávají platnou součástí českého právního řádu, Ústavní soud odmítl, neboť jsou už právně vyhořelé.

Hradní trojka Ovčáček, Mynář, Nejedlý, která se usídlila na Pražském hradě, zřejmě vymyslela jiný způsob vládnutí. Prezident Miloš Zeman vládne prostřednictvím vzkazů, které střídavě Jiří Ovčáček nebo Vratislav Mynář tlumočí spodnímu lidu. To tady ještě nebylo. A pomáhá jim vtom vydatně jeden z nejoddanějších Babišových přitakávačů Radek Vondráček (ANO).

245685133_4769117186451958_4208677178029110603_nPrezident Miloš Zeman je schopen vykonávat úřad hlavy státu,“ uvedl ve čtvrtek Vondráček, který prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici navštívil. V nemocnici, kde leží na jednotce intenzivní péče, prý podepsal rozhodnutí, kterým svolal stálé zasedání nové sněmovny na 8.11. Dokument Vondráčkovi prý osobně předal.

Inu, proč ne? Já u toho nebyl. Problém je, že u toho nebyl nikdo. Co když příště takhle přijde Vondráček se vzkazem, že prezident podepsal třeba zákon o vystoupení z NATO? Nebo jiný „vzkaz“ týkající se bezpečnosti státu? Kam až chtějí tuhle hru s prezidentskými vzkazy dovést?

Vondráčka přivedl k Zemanovi prezidentův kancléř Mynář nečekaně a bez vědomí ošetřujícího lékaře. K prezidentovi může vzhledem k jeho zdravotnímu stavu pouze vybraný úzký okruh jemu blízkých osob, mezi které Vondráček v době návštěvy rozhodně nepatřil. Setkání také nebyl přítomen nikdo ze zdravotnického personálu.

Měl jsem možnost si s panem prezidentem popovídat. Říkal vtipy, byl pozitivně naladěný.“ Tak pravil Vondráček. Nebo Mynář? Nebo kdo vlastně?

Nemocnice se také rozhodně od jeho výroků o prezidentově zdravotním stavu distancuje.

Místo kvalifikované lékařské zprávy o prezidentově zdravotním stavu vystoupila na tiskové konferenci na Pražském hradě Zemanova manželka Ivana. Sdělila spodnímu lidu, že prezident je jejím manželem a že ho má ráda. Požádala o klid a trpělivost. Dotazy povoleny nebyly. Spekulace o zdravotním stavu prezidenta považuje za neetické.

Tak až jednou bude „trojka“ s Andrejem Babišem obviňovat dosavadní opozici, že do případu zatahuje i rodinné příslušníky tak jako v případě dotačního podvodu farmy Čapí hnízdo, tak si račte uvědomit, kdo do toho rodinu Miloše Zemana právě nyní zatáhnul.

Při čem to ten Vondráček asistuje?

V Číně byl nakonec „zločinný gang čtyř,“ který si usurpoval moc v době po smrti velkého kormidelníka Mao Ce-tunga, odsouzen k doživotnímu žaláři. Neměl by se spodní lid odhodlat k další, už čtvrté, pražské defenestraci?

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 2,26 out of 5)
Loading...