23.4.2024
Kategorie: Ze světa

Nákup munice pro Ukrajinu

Sdílejte článek:

VOJTĚCH KAPRÁL

Zastávám názor, že je třeba zahájit mírová jednání. V následujících řádcích vysvětlím proč. Na úvod upozorňuji, že nejsem pro ruský a zároveň nejsem ani pro ukrajinský. Jsem pragmaticky pro český a jsem připraven hájit zájmy občanů ČR.

Ale vraťme se zpět k nákupu dělostřelecké munice pro Ukrajinu. V médiích proběhla informace, že se jedná o nákupu dělostřelecké munice východního typu ráže 155 mm v počtu cca 1 až 1,5 mil. kusů, od zemí někde mimo EU a NATO. Zatím se povedlo nakoupit cca 300 tis. kusů, které spoluzaplatila i Česká republika. V Partii na tv Prima se mezi hosty řešil objem finančních prostředků, kterým se ČR na tomto nákupu podílela. Je zajímavé, že infomace o ceně se utajuje, i když se z hlediska ohrožení státu jedná o informaci zcela podružnou. Ze zpravodajského hlediska je pro RF zajímavá informace samotné iniciativy ČR Ukrajinu dovyzbrojit, ale určitě ne informace, na kolik tato akvizice občany ČR přišla. Proto je zcela zřejmé, že vláda tuto informaci zatajuje před občany ČR neoprávněně. Pravděpodobně se jedná o částku překračující výši miliard Kč, které by daňový poplatník a volič této vládě, po tom co v ČR v posledních více než dvou letech vládnutí provádí, těžko odpouštěl.

Další rovinou této akvizice je vojenský efekt, chcete-li dopad. I když se podaří akvizice uskutečnit a Ukrajina obdrží dejme tomu 1 mil. kusů dělostřeleckých granátů, bude to ze strany západu asi poslední pomoc tohoto typu. Pokud se Ukrajině podaří dopravit tyto granáty na bojiště a následně je vystřílet na ruskou stranu fronty, tak nepochybně dojde k opotřebení houfnic do takové míry, že bude nutno tyto zbraně repasovat anebo je zcela nahradit.

Zde si musíme položit několik otázek. Jaký bude další postup vojenské pomoci Ukrajině? Dáme Ukrajině nové houfnice? Jaké? V ráži NATO? Máme je? Máme k dispozici munici? Pripravujeme, nebo jsme již zahájili výrobu? A dál? Má Ukrajina dostatek bojeschopných mužů? Nebo pošleme na ukrajinskou frontu naše vojáky? Naše otce, syny…

Závěrem… Pokud nemáme stoprocentně vítězný plán, tak pojďme jednat o příměří a následně o mírové smlouvě. Každý den zbytečně umírají lidé na obou stranách toho konfliktu.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)