30.8.2022
Kategorie: Politika

Těžké Fialovy prohry

Sdílejte článek:
IVO STREJČEK
.

Vystrašeně a bezradně působil včera premiér Fiala v živém vstupu pro hlavní večerní zprávy České televize. Na otázky jaké dohody ohledně raketově rostoucích cen energií v rozhovorech s německým kancléřem Scholzem dosáhnul, vyhýbavě přiznal, že německá strana se k zastropování cen zatím staví negativně, přestože připouští, že „celoevropský přístup je nutný“. Naděje české vlády, které si se Scholzovou návštěvou spojovala, se tak rozplynuly.

Scholzova návštěva je ve výsledku Fialovým debaklem. Německo odmítlo „zaskočit“ za jeho tápající a zoufalou vládu, za tragicky neschopného ministra průmyslu Síkelu, jehož každé další mediální vystoupení pouze obnažuje prázdnotu vládních „návrhů“. Existuje-li ze včerejší zkušenosti nějaké poučení, pak je následující: nevěřme žádným slavnostně podepsaným česko-německým memorandům o „vzájemné pomoci v energetické nouzi“. My se musíme spolehnout sami na sebe, nehledat „celoevropská řešení“. Dělejme už konečně naše rozhodnutí pro naše lidi. Je na to ale česká politika připravena? Scholzova návštěva svědčí o opaku.

Německý kancléř Scholz však využil svoji návštěvu v Praze – a byl to evidentně jeho jediný cíl, se kterým přijel – k předestření německých představ o budoucnosti Evropy. Kromě dojímání se nad krásou české metropole, využil války na Ukrajině a nabídky členství v EU státům západního Balkánu, Ukrajině, Moldavsku a později i Gruzie k tomu, aby navrhnul postupný přechod k většinovému hlasování. Nejprve prý v otázkách, které mezi členy EU „nejsou sporné“, jako dodržování lidských práv a vlády práva, poté v zahraniční a bezpečnostní politice. Osového tématu projevu – omezení práva veta – si všímejme bedlivě. Je to klíč k mocenskému ovládnutí Evropy. Pokud k tomu dojde, a ono dojde, můžeme si o obhajobě našich nejzákladnějších zájmů už nechat pouze zdát.

Každá předvolební kampaň musí mít emotivní, snad i trochu vyhrocený příběh. Ovšem ta letošní kampaň před komunálními a senátními volbami překračuje hranice dosud myslitelného. Republika je pokryta velkoplošnými billboardy s tváří Babiše s Putinem v pozadí hlásající, že Babiš snad uzavřel jakési osudové spojenectví s ruským prezidentem, že Babiš způsobil naši úplnou závislost na ruských energiích, že prostě agent agentovi dobře rozumí. Co má taková kampaň společného s komunálními volbami v českých městech a obcích, není jasné. A aby toho nebylo málo, na včerejším zahájení kampaně koalice Spolu prohlásil předseda ODS Fiala: „Máte možnost volit demokraty [rozuměj nás], nebo populisty a extrémisty“. Člověk se už musí štípat do tváře, v realitě dneška, že se mu to všechno nezdá. Je vůbec možné být tak mimo?

 

IVO STREJČEK

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (46 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)