20.5.2021
Kategorie: Ekonomika

Testování jako velký kšeft

Sdílejte článek:

IVO F. CILICH

Na současné plošné testování jdou měsíčně od zdravotních pojišťoven zhruba dvě miliardy. A výsledky jsou docela tristní. Máme na to?

Takovéto plošné testování bez jakéhokoli zdůvodnění velice prosazovala Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), která byla včera Ministerstvem zdravotnictví rozpuštěna. Můj osobní názor je, že byla rozpuštěna takto narychlo, protože vedoucí skupiny MeSES Petr Smejkal o den dřív veřejně prohlásil, že jsme že kvůli populismu politiků tu epidemii nezvládli a premiér Babiš to neunesl. Ovšem zrovna v tomto případě mi to ani příliš nevadí, protože MeSES považuji za spolčení fanatických zakazovačů, kteří by nejraději nechali již natrvalo zavřené úplně všechno a všechny obyvatele testovali dokud by jim z toho neodpadly nosy.

[ad#article_et21]

Je jasné, že testování je nyní stejně snadný kšeft pro mnoho podnikavců k snadnému výdělku na úkor státu podobně jako tím byly před rokem roušky a respirátory. Ovšem proč je tolik prosazovala skupina MeSES, když i ministerští úředníci od začátku tvrdí, že jsou tato plošná testovací opatření špatná a drahá?

Plošné testování antigenními i PCR testy považují na ministerstvu za zbytečné. „Nejhorší na tom je, že ta opatření a nařizování neustálého testování drancují veřejné pojištění. Testování má smysl pouze v prokázaných ohniscích nákazy,“ tvrdí informované zdroje z ministerstva. „Plošné testování jen zvyšuje poptávku po dalších a dalších testech. Peníze na to z veřejného pojištění chybí už teď.“

Dokonce i prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich se nechal slyšet, že…

Pokud neprovedeme rychlou korekci nastavených pravidel, nebudou zdravotní pojišťovny schopny tyto neplánované výkony dlouhodobě financovat a dojde k ohrožení stability veřejného zdravotního pojištění

Je zcela zřejmé a je to vidět i na číslech zveřejňovaných ministerstvem, že pozitivita dosud provedených plošných testů se pohybuje v řádu jednotek promile a…

„Je tak otázkou, do jaké míry přispívá plošné testování k omezování šíření onemocnění covid-19 oproti financím, které na to z veřejného pojištění tečou“

Podle těchto informací měla skupina MeSES na ministerstvo zdravotnictví až takový vliv, že se začali ministerští úředníci bouřit, protože museli obhajovat neobhajitelné, a pak jim to samozřejmě shazovaly soudy.

Ovšem otázkou je, proč skupina MeSES tolik prosazovala plošné testování? Opět za tím nejspíš nehledejme nic, než jenom peníze a kšeft. Kdopak je členem dozorčí rady firmy Avenier, která patří mezi největší distributory zdravotnického materiálu a léčiv v České republice a loni na podzim tato firma získala kontrakt u VZP na dodávku antigenních testů do zařízení sociálních služeb za zhruba 320 milionů? Není to nikdo jiný, než Rastislav Maďar, který je i členem MeSES. A zdá se, že významným. Otázkou samozřejmě je, jak jsou na tom finančně zainteresovaní další členové této skupiny, něco jsem na sítích zahlédl i o paní Ruth Tachezy, ale to se mi zatím nepodařilo ověřit. Ostatní to asi tají dobře anebo mají jiné prebendy. Ale určitě to pro blaho lidu nedělají. Stejně jako vláda, premiér anebo ministr zdravotnictví. Tomu bych věřil tak možná maximálně u Vojtěcha anebo Blatného. Ti podle mého názoru na tom ministerstvu byli asi jediní, kterým šlo i o lidi.

Státní rozpočet už asi příliš vytunelovat nejde, takže jsou nyní tunelovány zdravotní pojišťovny.
Opravdu tohle chceme?

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...