20.8.2014
Kategorie: Společnost

Tak prý budeme platit za parkování všude

Sdílejte článek:

DAVID GRUBER 20|08|2014

„Parkovat zdarma ve městech bude skoro nemožné,“ píše MF Dnes opravdu dnes, a to na titulní straně. Kde nás ten náš stát ještě bude odírat?

 

Platíme obrovskou spotřební daň na pohodné hmoty. Opravte mne, jestli se mýlím, ale třeba v USA tato spotřební daň není vůbec. 

 

[ad#hornisiroka]

 

Podnikající osoby platí navíc silniční daň. Ale to jsou v očích některých našich politiků vlastně paraziti – takže co s nimi, že?

 

Pak je zde zákonné pojištění provozu. I ti slušní platí ve svých poplatcích to, co podvodníci našidí v pojistných podvodech. Policie a soudy, které si také platíme v daních, nejsou schopny častým pojistným podvodům zabránit.

 

Při nezaviněné nehodě donedávna platilo, že poškozený si musí zaplatit část opravy sám. Dostaneš v servisu nový blatník nebo nárazník – hle, hodnota tvého auta prý stoupla, připlať si.

 

Nejhorší na takových případech nezaviněných nehod ovšem podle mne bývá ztráta času nevinného člověka. Napadne vůbec poslance, placeného stálým příjmem, k jak obrovským škodám může dojít, když nějaký velmi schopný živnostník nebo prostě jakýkoliv slušný občan musí někde hodinu, dvě hodiny, půlden něco bez vlastní viny zařizovat, obíhat atd.? A co když je třeba tím nabouraným špičkový lékař – a v době, kdy obíhá pojišťovny a servisy, třeba někdo zemře, koho by ten špičkový lékař mohl zachránit, kdyby měl klid na práci a nebyl zdržován.

 

Stačilo by takhle třeba po dobu tří měsíců každý týden do živnostníkova auta trochu ťuknout, aby musel vždy obíhat celé to administrativní kolečko – a živnostník bude totálně existenčně zlikvidován. Bez špetky vlastní viny, a jak se zdá, i podle zákona.

 

Krádež času a krádež pracovní koncentrace nevinnému schopnému člověku je z hlediska ekonomie tou největší ohavností, jakou si lze představit. I kdyby to byla minuta, i kdyby to byl vynucený jediný krátký telefonát nebo e-mail. To se ovšem v našem státě Pomalákově hrubě podceňuje.

 

No a teď k tomu všemu nucená plošná parkovací daň.

 

Opět se neubráním mezistátnímu srovnání. O tom, jak citlivě a snaživě umožňují bezplatná parkování ve špičkových polských rekreačních oblastech, jsem už psal.

 

A další náš soused – Bavorsko: Kousek pod Chebem, metr za hraniční čarou, u obce Neualbenreuth, začíná areál lázní. U lázní je parkoviště. Citelnější parkovací sumu platí jen ti, kteří chtějí mermomocí déle stát u samého vchodu. Pár desítek metrů od vchodu už je cena nižší, spíše symbolická. A ještě další pár desítek metrů dále je dost a dost parkovacích míst zadarmo.

 

 

A teď zpátky k nám. Před léty jsem učil starostku turisticky atraktivní obce na Berounce – obce Karlštejn. Starostka si mi postěžovala, že má starosti s „parkovací mafií“. Majitelé parkovišť nejen že vybírali nehorázné vstupné někde dole u řeky, na počátku cesty ke hradu, ale též zařídili, že různá další místa a místečka, kde by se dalo parkovat zdarma a nikomu by to nevadilo, osadili zbytečnými značkami „zákaz stání“. Jednou jsem šel ke hradu Karla IV. z opačné strany – od obce Mořina. V lese u cesty – hle – pěkný kousek placu, kde by řada aut mohla parkovat. A donedávna i parkovala. A co nevidím – zákaz stání! Zákaz parkování!”

 

Jakpak se v MF Dnes vyjadřují ti, kterým parkovné bude sypat? Čtu tyto formulace:

 

„Je potřeba změnit myšlení lidí, kteří si myslí, že své auto mohou postavit kdekoliv a zdarma.“

Nebo:

„Lidé se musí naučit, že nebudou vždy parkovat u vchodu do domu…“

 

To je ale přístup! „Musí se naučit,“ „změnit myšlení“ atp. Jako by řidiči chtějící parkovat zdarma byli nějakým obtížným hmyzem. Určitá omezení jsou jistě nutná, ale ta velká lítost a soucítění s platícími řidiči, tu u parkovacích vydělávačů jaksi postrádám. Tou lítostí a soucítěním jejich výroky rozhodně prodchnuty nejsou. Jejich výroky jsou drzé.

 

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Když je jeden pro druhého obtížný hmyz, reakce na sebe nenechává dlouho čekat. A rozhodně nebývá láskyplná…

 

Zase další krok k národní rozhádanosti, ke všeobecné atmosféře spoluobčana obrat, ošulit, vytěžit z něj…

 

Kam to povede?

 

Máte nějaké konkrétní zkušenosti z vašich bydlišť? Napište.

 

ZDROJ: David Gruber

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...