30.3.2016
Kategorie: Politika

Tak co s tou Čínou?

Sdílejte článek:

LUBOŠ ZÁLOM 30|03|2016

Zatím to vypadá, že se v médiích všichni dostatečně vyjádřili a život půjde zase dál jako předtím. A poslední, koho to celé bude zajímat, je čínská politická garnitura. Hlavní roli v celém pražsko-čínském představení si nestřihl čínský prezident, ale spíše naši vlastní politici, naše média, naši aktivisté, naše morální autority, naši komentátoři.

[ad#clanek-respo]

Samozřejmě, nemůže být sporu o tom, že Čína je totalitní zemí. Je to země, kde je dlouhodobě potlačováno základní demokratické právo, tedy právo nesouhlasit. Navíc lze tvrdit, že jde o zemi, která pro nás, pro Evropu, pro Západ, znamená nebezpečí, protože zatím se sice může zdát, že si hodlá podmanit svět pouze trhem, což by v podstatě nebylo nic tak tragického. Pokud však je čínská ekonomika skutečně jedna obrovská bublina, která dříve nebo později hlasitě praskne, mohla by Čína dojít ke stejnému závěru, k němuž bohužel dochází i naše západní politická garnitura, sice že “trh nefunguje”. A může se pokusit udržet si své postavení silou.

Koneckonců, manipulace a deklarace síly jako modus operandi čínské politiky byl jasně vidět i v pražských ulicích, když trasu prezidentské kolony lemovaly davy čínských občanů, z nichž mnozí agresivně napadali Čechy, kteří se odvážili vyjádřit svůj nesouhlas. Byl-li to ze strany Číňanů čistě spontánní projev náklonnosti k politice svého státu, o tom silně pochybuji. O to horší je, že česká policie proti násilí účinně nezasáhla, patrně ze strachu, že by takový zásah byl pokládán za neslušnost vůči našemu čínskému hostu.

Nemám nic proti vyjádření nesouhlasu s politikou čínské vlády. V celém kontextu politického systému, v němž sami žijeme a který sami jako občané udržujeme, je však takový nesouhlas podle mého názoru poněkud pokrytecký. Protože Evropa ani Amerika, tedy Západ, už rozhodně nejsou prostředím, kde by byly do důsledků sledovány takové hodnoty, jako je svoboda projevu, právo na nesouhlas, nebo svobodný přístup k informacím. I u nás jsou některé nepohodlné názory kriminalizovány, naše vlády se snaží monitorovat naše projevy na internetu, a v poslední době jsou to právě nespokojení občané, vyjadřující v ulicích svoje obavy a svůj nesouhlas, kdo je policejními jednotkami rozháněn za pomoci vodních děl a gumových projektilů. Sice se u nás za politické názory nestřílí – což je sice fajn, ale všemožné další pošlapávání našich demokratických práv to rozhodně neomlouvá.

[ad#clanek-respo]

Protestovat proti Číně je ale pohodlnější a bezpečnější, než protestovat proti Angele Merkelové. Za protest proti Merkelové si vysloužíte nálepku extrémisty, protest proti Číně z vás udělá ctihodného lidskoprávního aktivistu. Třebaže čínský prezident, Angela Merkelová, nebo třeba Andrej Babiš jsou lidsky i politicky ze stejného těsta.

ZDROJ: Luboš Zálom

lubos-zalom8847970_0

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...