25.11.2021
Kategorie: Společnost

Svoboda jako diverzifikace rizika

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Když u mě na zabijačce před čtrnácti dny zakotvil onen slovenský miliardář, v rozhovoru se krátce zmínil o jednom technicko finančním problému. Když tam na tom hodně daleko dálném východě začali s výstavbou farmy, zabývali se otázkou, jak hluboko orat. Když rozoráváte sto tisíc hektarů, tak je obrovský rozdíl, jestli pluhem počechráte zemi do patnácti centimetrů a nebo jestli řádně spustíte radlici a projedete to v hloubce. Rozdíl, který v konečném důsledku stojí miliony peněz. 

Samozřejmě není žádný problém dostat dobré rady, proč stačí patnáct centimetrů, ale také najdete spoustu dobrých důvodů, proč to vzít hluboko. Nebudu teď zabíhat do agrotechnických podrobností, já osobně jsem třeba spíše zastánce hlubší orby, ale kupříkladu ve Francii jsou celé oblasti, kde se oře jen tak zlehka a nebo skoro vůbec a mají na to spoustu dat, čísel i grafů, proč je to dobře. 

Je jasné, že v případě rovnosti hlasů pro a proti v tomto případě nejspíš rozhodne cena, protože když něco děláte ve velkém, tak stačí na jednotce ušetřit trochu, aby to ve výsledku udělalo velký balík. Pak se tato pro mě navýsost zajímavá problematika zakecala jinými neméně zajímavými informacemi (to byla zrovna ta chvíle, kdy jsem zapomněl očesnekovat jelita), ale nějakou dobu mi to vrtalo v hlavě a sám za sebe musím říci, že bych také chtěl ušetřit ty miliony peněz, ale určitě bych vyčlenil alespoň část pozemků, kde bych zajel do země radlicí hlouběji. Už jen proto, abychom si mohli porovnat výsledek. 

Podobně jsem kdysi já stál před technickou otázkou na sile ohledně provzdušňování. Do obilného sila je zavedeno tzv. aktivní větrání, což je speciální trámec ve tvaru domečku bez dna, který dole prochází silem napříč a který se obilím nenaplní. Zůstane tam dutina, do které se vhání vzduch, který pak provzdušňuje obilí, což levně vyřeší spoustu problémů s cizopasníky, plísněmi i přehříváním.  

Tenkrát jsme se hádali, zda je lepší, když je tento provzdušňovací trámec dokola kolem stěn, protože může být delší a mít větší plochu na styk vzduchu s obilím a nebo zda je lepší udělat jakousi “hvězdici” uprostřed, protože vzduch se dělí na víc směrů, což snižuje jeho rychlost, což s druhou mocninou snižuje ztráty. 

Já měl tu výhodu, že obě řešení byla víceméně stejně drahá a tak jsem nechal udělat to i to. A dneska jsem asi jediný technik v republice přes skladování obilí, který skutečně ví, které řešení je lepší. 

Proč to všechno píšu… 

Tohle je totiž skutečný smysl svobody přátelé. Zapomeňte na všechna klišé co vám řekli v občanské nauce. Koneckonců se podívejte na naší budoucí novou vládu. Dělají to stejně jako Babiš, mají stejné střety zájmů jako Babiš, stejné kauzy jako Babiš, také jsou lační funkcí, ale samozřejmě v jejich podání svoboda a demokracie vůbec neutrpěla. Když Věslav Michalík posílá peníze z a na Kypr, je to známka demokracie, když totéž dělá Babiš, je to známka oligarchické korupce.

Naším největším západním výdobytkem nikdy nebyli nějací lepší lidé ve vedoucích funkcích – podívejte se na USA – jeden hajzl vedle druhého. Sami američané tvrdí, že kandidát na prezidenta musí při kampani projevit vlastnosti, keré by ho pro prezidentkou funkci měly automaticky diskvalifikovat. Nikdy to nebylo jinak. Národ s nejdelší tradicí demokracie – Angličané – měl také docela hnusné impérium a nijak se neštítili střílet do Indů kulomety a zavírat Bůry do koncentráků. 

Naším západním vynálezem – a dost možná jedním z nejstarších – bylo právě to, že svoboda diverzifikuje riziko. Pokud bychom tohle nedělali, nikdy bychom se nepřenesli přes tmářská staletí, kdy věda skoro neexistovala. Však ještě Babička Boženy Němcové je plná takových pověr, že její vnoučata vlastně vůbec neměla přežít dětství. 

Na tuto skutečnost jsem upozorňoval i zjara – naše společnost zrovna tohle má přímo v genech. Když přišlo očkování na covid, tak se  půlka lidí běžela radostně naočkovat  a druhá půlka zaujala velmi rezervovaný postoj. Ne, nemáme tady pět milionů idiotů a pět milionů chytráků (záměrně neříkám, kteří by to měli být). Jen se prostě těžko věří vědcům, kteří nedávno mluvili o tom, jak v roce 2020 nebudou ledovce, jak je migrace prospěšná, jak k nám přicházejí samí inženýři a doktoři, a teď tvrdí, jak je vakcína skvělá a bezpečná. Prostě laici váží rizika a dávají jim různou hodnotu. 

Udělali jsme, co je nám geneticky vlastní. Proto tu jsme i když jsme dlouhé tisícileti migrovali v ruských stepích a neměli ani písmo, ani kalendář. Diverzifikovali jsme riziko. Zcela přirozeně. Pokud je vakcína skvělá, tak pomře řada neočkovaných, protože se rozhodli blbě. Pokud je covid v pohodě a vakcína způsobuje neplodnost a alzheimera, tak to postihne tu druhou půlku. Ale každopádně půlka lidí zbyde, aby se mohli poučit z odstrašujícího příkladu těch druhých. Navíc zde existuje celá řada podvariant. Není to očkovat nebo neočkovat. Je v tom ještě i chránění se před rizikem, lockdowny, roušky i neroušky, vyhýbání se masovým akcím i jejich programové vyhledávání. 

Ono se to jednou ukáže i v té Číně. Jo, soudruzi se tam posledních třicet let rozhodují víceméně správně a tak jdou všichni nahoru. Ještě dlouho pak budou z těchto zkušeností ještě těžit, ale co když po Sitting Pingovi přijde nějaký všemi mastmi mazaný debil? Putin se v Rusku také rozhoduje víceméně dobře, ale až jednou nebude, zvládne to Šojgu stejně kvalitně? Umí hrát šachy jako Putin? Třeba jo… ale pokud ne, bude možné ho vyměnit? 

Všimněte si, že celý náš problém zde na Západě je v tom, že tu svobodu stále více osekáváme. Ve jménu toho, aby se nikdo nezmýlil a za svojí chybu nezaplatil. A tak máme na všechno směrnici, která jasně a přesně určuje jediný způsob, jak všechno dělat. Vybudovali jsme nejen soukromé korporace, ale i státní korporace a vůbec vlasně jen jednu velkou převelikou korporaci, která denně chrlí nařízení, jak všechno dělat stejně. Ale to STEJNĚ ještě vůbec neznamená SPRÁVNĚ. Zajistili jsme se před důsledky svých činů, přehodili jsme naší odpovědnost na zvolené mocipány a ani jsme si nevšimli, že je to dost podobné jakékoliv dikatuře – žádná odpovědnost, ale za cenu držení huby a kroku. 

Bez ohledu na to, jak pojem svobody okecávají filozofové, ten nejjednodušší a nejvlastnější smysl je v tom, že každý je svého štěstí strůjcem a svoboda dělat věci různě, diverzifikuje riziko. Je to přirozený, ba přímo evoluční způsob konání. Nepotřebujete k němu radu moudrých vědců, filozofů, osvícených panovníků, nic. Překonáte tak období bez škol i bez vědeckých seminářů. Překonáte tak období pohrom, aniž byste jim porozuměli.  Jen díky tomu, že když se budou věci dělat různě, tak to také různě dopadne. Někdo dopadne špatně, ale někdo dopadne dobře. Vždycky někdo zůstane a vždycky bude příklad ze kterého se můžeme poučit. 

Přírodě samozřejmě nikdy nevadila kupa mrtvol. Příroda potřebuje rychlou reprodukci a co nejrychlejší zkoušení různých variant. Přírodě nevadí, že na to zkoušení někdo doplatí. 

Je hrozně hezké, když chce náš otecký stát všechny zadarmo naočkovat proti covidu… Ale co když se za pár let fakt ukáží nějaké následky? K čemu nám bude, když se budou týkat všech, protože z toho bude povinnost? A obráceně, jestliže jsou očkovaní zrádci, k čemu nám bude, když se nenaočkuje nikdo, virus přidá na síle a pobije  nás?  

Podívejte se na země, které pilně a řádně dodržovaly loňské lockdowny… Virus je tam, ekonomika dostala čočku a kovid se tam drží i kdyby opatření dodržovali ještě desetkrát líp.  Podívejte se k nám. Loni se virus vyřádil v Karlovarském kraji a letos se mu tam moc nedaří.  Všechno zlé je k něčemu dobré a všechno dobré je i k něčemu zlé. 

Podstatou naší civilizace není svoboda ve smyslu lidských práv – jak vidno, lidská práva jsou dobrá jen jako klacek na země co se nám nelíbí. A jak na sviňu, oni to tam dělají jinak než my a daří se jim. Měli bychom být rádi, že tam existuje jiný životní styl, protože nám to umožňuje vidět vlastní chyby a poučit se z cizího neštěstí . 

 Svoboda má prostě smysl jako diverzifikace rizik. Samozřejmě i s důsledky. Svoboda nikdy nebyla zadarmo a příroda chyby neodpouští. Viru je úplně jedno, jestli jste waxer nebo antiwaxer. Viru je jedno, jestli v něj věříte nebo nevěříte. A viru je také úplně jedno, jestli se ho bojíte nebo nebojíte. Stejně tak je to jedno té vakcíně. Je úplně fuk, zda jí věříte nebo nevěříte, zda jí přisuzujete nějaké super vlastnosti. 

Ale středověk jsme přežili díky tomu, že jsme dělali věci různě, že jsme hynuli na své chyby, ale nikdy jsme ty chyby neudělali všichni a každý den jsme vedle sebe viděli příklad těch, kteří tu chybu udělali. 

Já osobně si myslím, že právě proto jsme my Češi přežili tisíc let zaseknuti do germánského těla. Proto jsme vždycky vyvázli s celkem malými ranami. Nikdy jsme nešli sborem za tím prvním volem. Je jen málo výjimek, kdy jsme se sjednotili. Inu… je také jen málo katastrof, které jsou jednoznačné. Většinou prostě nevíme a nemůžeme vědět. A v těch chvílích je důležité, dělat věci různě, ale i s rizikem, že to špatně dopadne a nikdo vám nepomůže. 

Zrovna pro nás Čechy není zrovna dobře, když je něco povinné. Jasně, pokud se moudří a mocní rozhodli dobře, tak povinnost zachrání víceméně všechny. Pokud se ale rozhodli blbě, tak povinnost všechny zničí. Z hlediska civilizace je lepší, když jsou rizika rozložená. Moudří i mocní se nakonec vždycky spletou. Pak záleží, jak moc stejně to všichni dělali. 

Já se vlastně nejvíc děsím toho zglajchšaltování. Že buď musíme nosit roušky, protože to je příklad občanství nebo je nosit nesmíme, protože to je symbol občanství. A jsem rád, že na fejbůku přibývá statusů, že rozeštvávání lidí na rouškách nebo očkování je chyba, která se nám vymstí. Jsem rád, že tolik lidí přestalo dělat drámo, že je někdo očkovaný nebo že je neočkovaný a za mnohem důležitější považují, abychom se nerozeštvali. 

Kdybychom skutečně stáli o svobodu, dělali bychom opatření proti kovidu regionálně. Různě. Někde by dělali lockdowny, někde by promořovali. Někde by stáli frontu na vakcíny, někde by je odmítali. Někde by pak měli nemocnice prázdné a mohli by jiným pomoci, jinde by je měli přeplněné a dopláceli by na svá chybná rozhodnutí. A ti, co se rozhodli lépe, ti by pak mohli trochu pomoci. Svým způsobem to tak stejně dopadlo. Vláda cosi vyhlásila a lidi to stejně dodržovali různě region od regionu. Proto máme v republice tak významné rozdíly.

Ve světle událostí posledního roku – ono by nám prospělo, kdyby si každý za svoje rozhodnutí nesl odpovědnost. Prospělo by, kdybychom zažili, co to je nedostat místo v nemocnici. A prospělo by nám, kdyby se někde ukázal šikovný starosta nebo hejtman, který by situaci hladce zvládl. Prospělo by nám vidět jasně kdo je a kdo není kompetentní. 

Už jsme totiž úplně zapomněli, že svoboda jde ruku v ruce s odpovědností a nelze je od sebe oddělit. Zapomněli jsme, že svoboda je nejen dělat dobrá rozhodnutí, ale i ta chybná.  Naučili jsme děti, že si mohou dělat co chtějí, ale nenaučili jsme je, že jak si kdo ustele, tak si také lehne. 

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...