6.2.2017
Kategorie: Společnost

Stojíme před vážných střetem rozdělené společnosti

Sdílejte článek:

VÁCLAV MUSÍLEK

Polarizace vyspělého světa se zvyšuje každým dnem. Evropským a severoamerickým kontinentem vede ostrá dělící čára mezi dvěma názorovými postoji.

[ad#clanek-respo]

Na jedné straně jsou pokrokáři všech odstínů, kteří věří ve vybudování nového a samozřejmě lepšího světa na troskách toho starého. Jejich vizí budoucnosti je svět pohyblivých písků bez jakékoli kotvy, v němž se oceňuje hlavně jinakost myšlení, chování, názorů, postojů, sexuální orientace apod. To vše zaštítěno nárokovými lidskými právy na cokoli, prosazovanými všemožnými občanskými organizacemi jako hlavními nositeli institucionalizované pravdy, které právě proto mají být saturovány veřejnými prostředky pro svou tolik potřebnou činnost.

Oproti nim stojí svět tradicionalistů, kteří věří v ustálené hodnoty a instituce. Chtějí zachovat svět národních států, sociální kohezi společnosti, klasickou rodinu, omezenost veřejné moci, zastupitelskou demokracii a svobodu jednotlivce zvolit si svůj způsob života.

Ještě do června loňského roku se zdálo, že pokrokáři mají svět v hrsti, že vývoj se ubírá podle jejich velmi nekompromisně prosazovaného scénáře. I když už i navenek sílily kritické hlasy na konto stále zřejmějšího selhávání superstátu zvaného Evropská unie, málokdo věřil na nějaký zásadnější zvrat. Pak však přišel šok v podobě brexitu, následovaný ještě větším šokem jménem Donald Trump.

Pokrokáři znejistěli. Najednou se proti nim vynořil svět tradicionalistů v plné síle, čemuž nevěřili, že ještě může nastat. Vše šlo přece tak dobře. EU, Obama, média, neziskovky, umělci …. a najednou tohle. Reakcí jsou ukřičené demonstrace, provázené ničením majetku a násilím proti druhé straně. Respekt k výsledkům demokratických voleb je další veteší, které je třeba se zbavit. Oni jsou přece obdarováni prozíravostí, která hloupým masám na druhé straně zcela chybí.

Jak správně konstatuje Jan Koukal (v rozhovoru pro PL), do této katastrofické situace dohnali svět politici typu Merkelové, Hollanda či Clintonové prosazováním agresivním pokrokářské politiky a nálepkováním všech jejich odpůrců jako rasisté, xenofobové, ultrapravičáci apod.

To vše za vydatné pomoci mainstreamových médií, která se také ještě nevzpamatovala z toho, že v Americe nevyhrál jejich kandidát.

Stojíme před vážným střetem napříč společností, tu naší nevyjímaje. Pokud jej udržíme v rámci demokratických procedur, máme naději, že z něho nevznikne vážný světový konflikt. Aby se tak nestalo, je třeba těm, kteří se nechtějí smířit s výsledky vrcholného aktu demokracie, tedy voleb, ukázat sílu. Raději dříve než pozdě.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Václav Musílek

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...