1.3.2014
Kategorie: Ekonomika

Stát kecá úplně do všeho. I proto mají firmy problémy s důchodci

Sdílejte článek:

PETR FOJTÍK 01|03|2014

 

Jedna informace na iDnes hovoří o tom, že se soukromé firmy snaží, i za cenu vysokých částek odstupného, přesvědčit pracovníky věku důchodcovského, aby přestali pracovat a začali si konečně užívat zasloužených důchodových dividend, vyvolala opět mezi čtenáři mezigenerační rozbroje. Ale nikde jsem neobjevil názor, že největším viníkem situace, že staří lidé chtějí pracovat co nejdéle, je právě náš socialistický stát. A především jeho direktivní zásahy do života člověka.

 

[ad#hornisiroka]

 

Ano, člověk, který je nemocný, celý život pracoval někde na stavbě nebo v dolech, ten toho má v pětašedesáti plné kecky. Takový člověk by od státu měl dostat důchod a s tím, co si za život naspořil, by mohl žít jakž takž.

 

Jenže je tu spousty starých lidí, kteří pracovat mohou. Budeme je v zájmu mladších generací, ve jménu velké nezaměstnanosti direktivně nutit k pobírání důchodu a k sezení doma na zadku?

 

Stát a jeho stále se rozšiřující armáda důležitých a všehoschopných úředníků jen nařizuje a nařizuje. Nejraději by státní moc byla, kdyby ke každému soukromníkovi, zaměstnanci v soukromém sektoru nebo majiteli firmy mohla dosadit svého úředníka, který by kontroloval, posuzoval, penalizoval a vymýšlel nové a nové restrikce.

 

Ta starší generace za dnešní výši nezaměstnanosti nemůže. Mohou za ni socialistické vlády Evropy včetně té naší, české. To tito politici dostali svými zákony, vyhláškami a stále vyššími odvody soukromé firmy a osoby samostatně výdělečně činné do dnešní krize.  

 

Celý systém podnikání a zaměstnávání je dnes těžce pokřivený. Státní moc jen mluví a mluví. O potřebě snižovat nezaměstnanost, o nutnosti podporování přílivu zahraničního kapitálu, o školství, které by mělo reflektovat na potřeby podnikatelů a firem. Ale jaké jsou výsledky?

 

 

Že budou mladí nezaměstnaní nenávidět starého zaměstnaného? Protože si má vzít důchod a táhnout od válu? A nezabírat flek nějakému vystudovanému sociologovi?

 

Pochybuji, že existuje moc řemeslníků v důchodovém věku. Pochybuji, že mezi důchodci jsou spousty odborníků na průmyslovou elektroniku. Nebo odborníků na provoz počítačů, kterými jsou dnes ovládány výrobní linky.

 

Nejsou. Jen na úřadech, na ministerstvech, v kancelářích státních firem. Tam sedí důchodci, které by dnešní mladí chtěli poslat na krmit holuby na lavičku do parku. A nastoupit místo nich. Do teplých křesel státní správy a polostátních firem.

 

A tak se budou vymýšlet nové generální úřady se superúředníky, kteří budou úřadovat nad ostatními úředníky. Bude jich hodně. Stovky, ne-li tisíce. A budou určovat, nařizovat, vyplňovat formuláře. A zdůvodňovat, proč nic nefunguje.

 

Jenže na ně bude muset někdo vydělat. Nebude tedy stát nakonec shánět důchodce v montérkách?

 

Kdyby tedy politici a úředníci nechali lidi a firmy na pokoji, kdyby nechali rozhodování o svém životě na lidech, bylo by lépe.

 

Normální lidé se totiž vždy nějak domluví. Na rozdíl od politiků… 

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...