25.8.2016
Kategorie: Historie

Sovětský imperialismus: Pakt Ribbentrop – Molotov

Sdílejte článek:

VLADISLAV SVOBODA

Podle V.I.Lenina je imperialismus poslední fází kapitalismu, kterou charakterizuje vláda monopolů a krizemi a válkami doprovázené dělení světa a jeho bohatství. Podle Wikipedie je Imperialismus označení velmocenské, dobyvačné, expanzivní a militantní politiky, vedené snahou o rozšíření vlivu jednoho státu nad jiným, s cílem vytvoření velmoci nebo získání dominantního vlivu nad územím.

[ad#clanek-respo]

My co jsme vyrostli v budování socialismu si pamatujeme na každodenní titulky o americkém imperialismu, kterými nás dennodenně zahlcovala naše periodika, včetně trapných karikatur.

Přitom USA v té době neměla žádné kolonie, i když díky II. světové válce měla ve světě značné dominantní postavení; především v Latinské Americe, a nemá smysl tajit, že ho často využívala ve svůj prospěch. V roce 1960 došlo k dekolonilizaci převážné části Afriky. Ale ruské kolonie, počínaje Litvou, přes Gruzii a až po Kazachstán nadále zůstávaly ruskými koloniemi, i když, typicky komunisticky, maskované názvem Svaz sovětských socialistických republik.

Sovětský imperialismus byl v historii Ruska vždy přítomný, ale nejvíc se plně projevil právě před šedesáti devíti lety – 23. srpna 1939 podpisem paktu Ribbentrop – Molotov o neútočení a rozdělení vlivu v Evropě (Rumunsku, Polsku, Litvě, Estonsku, Lotyšsku a Finsku) mezi nacistickým Německem a komunistickým Svazem sovětských socialistických republik.

Ve smlouvě se obě strany zavázaly, že nepoužijí sílu proti druhé straně a nespojí se s jejími nepřáteli. Uzavření smlouvy předcházelo jednostranné německé zrušení Německo – polského paktu o neútočení – dne 28. dubna 1939. Polsko – sovětský pakt o neútočení však byl stále v platnosti a Sovětský svaz jej jednostranně porušil svým vpádem do Polska 17. září 1939.

Je taky pravda, že se Sovětský svaz snažil dohodnout s Velkou Británií, Francií a Polskem o vzájemné pomoci v případě napadení, ale zároveň plně chápu Polsko – po jejich historických zkušenostech, které se v pozdější době plně potvrdily – že představa Rudé armády na jejich území vyvolávala obavy, že už tam zůstane. Nakonec se jejich obava potvrdila po skončení války, kdy na jejich území Rudá armáda skutečně zůstala.

Neblahý vliv tohoto paktu pocítila celá Evropa, a i Sovětský svaz, které se v této době, tak pro Evropu složité, zachoval Jidášsky.

[ad#clanek-respo]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 3,89 out of 5)
Loading...