23.5.2021
Kategorie: Společnost

Soudní rozhodnutí, které vyžene Američany do ulic

Sdílejte článek:

G. SITAŘ

Nejvyšší soud USA oznámil, že bude zkoumat ústavnost nedávno přijatého zákona státu Mississippi, který až na výjimky zakazuje potraty po 15. týdnu těhotenství. Konečné rozhodnutí jistě vyvolá bouřlivé reakce, neboť potvrdí či vyvrátí jeden z nejspornějších soudních rozsudků minulosti starý 50 let.

 

Soudní spor, který je znám pod názvem Roe versus Wade, rozhodl Nejvyšší soud USA v roce 1973. V rozhodnutí potvrdil, že v Ústavě Spojených států je podle jeho názoru zakotveno právo ženy na potrat a že stát nemá právo do tohoto rozhodnutí nepřiměřeně zasahovat. Že nelze až na výjimky zákonem potraty zakázat.

Rozhodnutí rozdělilo Ameriku na dva nesmiřitelné tábory a je aktuálním tématem i dnes. Nominování konzervativních soudců Nejvyššího soudu D. Trumpem vyvolalo vášně mimo jiné i proto, že se část americké veřejnosti obává, že noví soudci mohou zvrátit padesát let starý rozsudek Roe versus Wade.

Historie stará 50 let

Před padesáti lety žalovala žena vystupující pod pseudonymem Jane Roe stát Texas za to, že jeho zákony zakazují potraty. Žena byla potřetí těhotná a dítě nechtěla. Stát Texas, ve kterém žila, v té době potraty zakazoval s výjimkou ochrany zdraví matky. Texas zastupoval státní zástupce jménem Henry Wade. Případ doputoval až k Nejvyššímu soudu, který většinou sedmi hlasů proti dvěma rozhodl ve prospěch Jane Roe a přiznal jí právo na potrat.

Soud v rozhodnutí nicméně omezil právo na potrat podle stadia těhotenství. Během prvních třech měsíců těhotenství nemůže stát do práva ženy na potrat jakkoli zasahovat. Rozhodnutí, jak s plodem naložit, je výlučnou pravomocí ženy a stát toto právo nesmí nijak omezovat. Pro třetí až šestý měsíc těhotenství může stát zákonem stanovit pravidla pro povolení potratu a v posledních třech měsících může být potrat zakázán, pokud daný zákon zohledňuje zdraví matky. Navíc soud rozhodl, že právo na potrat je základním právem, a proto se při posuzování jeho omezení nebo zákazu při soudním procesu musí postupovat podle nejstriktnějších pravidel.

Rozdělená Amerika

Rozhodnutí vyvolalo velkou kritiku a rozdělilo Ameriku. Kritici rozhodnutí, kteří pocházejí zejména z Republikánské strany a konzervativních kruhů, mu vytýkají, že je ukázkovým případem soudního aktivismu, kdy soud interpretuje texty zákonů velmi široce a rozhoduje tak o věcech, které spadají do pravomoci zákonodárce.

Nejznámějším kritikem soudního aktivismu z řad samotného Nejvyššího soudu byl nedávno zemřelý soudce Antonin Scalia jmenovaný do funkce Ronaldem Reaganem. Tvrdil, že zákony by měly být interpretovány co nejblíže tomu, jak byly chápány společností v okamžiku jejich přijetí. Podle jeho výkladu americké Ústavy neexistuje ústavní právo na potrat nebo ústavní zákaz diskriminace podle pohlaví. Tvrdil, že jeho přístup je jednoduchý, neboť soudce nemusí, tak jako v případě soudních aktivistů, neustále posuzovat text Ústavy podle měnících se společenských okolností. „Spousta stupidních zákonů je perfektně v souladu s Ústavou.” „Pokud chce současná společnost zakázat diskriminaci na základě pohlaví, tak ano, na to máme zákonodárce a parlament.”

Republikánská kritika

Postoj soudce Scalii je středobodem kritiky soudního aktivismu z řad republikánů. Rozhodnutí o pravidlech potratů by podle nich nemělo být rozhodnutím pěti soudců, kteří nejsou voleni lidmi, a proto nenesou přímou odpovědnost. Taková rozhodnutí by měla být předmětem rozsáhlé veřejné debaty a v konečné fázi rozhodnuta v kongresu lidmi, kteří se u voleb zodpovídají svým voličům. „Jaká by měla být pravidla upravující potraty? Pokud by neexistovalo rozhodnutí Nejvyššího soudu Roe versus Wade, bylo by to na lidech příslušného státu, jaká pravidla si zvolí.” „Ústava svěřuje lidem taková rozhodnutí, a ne aby jim byla vnucena nevolenými soudci, “prohlásil v televizní debatě senátor Ted Cruz.

Zákon státu Mississippi, který bude Nejvyšší soud rozhodovat, zakazuje potraty po patnáctém týdnu věku dítěte s výjimkou ochrany zdraví matky a vážného poškození plodu. Nižší odvolací soud zákon zrušil, odvolávaje se právě na precedent Nejvyššího soudu Roe versus Wade, podle kterého nesmí stát zákonem zakázat potraty do 24 týdnů těhotenství.

Nejvyšší soud tak bude odpovídat na otázku, zda je jakýkoli zákaz potratů před uplynutím šesti měsíců těhotentství neústavní.

Ať už bude rozhodnutí soudu jakékoli, určitě budou všichni vědět, až padne.

 
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 3,86 out of 5)
Loading...