1.3.2020
Kategorie: Politika

Slovensko: Volby napínavé jako nikdy

Sdílejte článek:

COM/HS

Po sečtení všech okrsků na Slovensku by mělo být vítězem parlamentních voleb hnutí OĽaNO, kterému se podařilo získat 25,02 procenta hlasů. Za ním skončila strana Směr-SD s 18,30 procenty hlasů a hnutí Jsme rodina s 8,24 procenta hlasů. Vyplývá to z průběžných neoficiálních výsledků zveřejněných Statistickým úřadem (SÚ) SR. Volební účast dosáhla 65,79 procenta.

Do parlamentu by se měla dostat i ĽSNS se 7,98 procenta hlasů, strana SaS se 6,20 procenta hlasů a strana Za lidi s 5,76 procenta hlasů.

Těsně před branami parlamentu zůstala koalice PS-Spolu, které se jen těsně nepodařilo získat sedm procent hlasů, celkově dostala 6,94 procenta. Neuspělo ani KDH, které získalo 4,65 procenta hlasů.

Do parlamentu se nedostane Maďarská komunitní sounáležitost se ziskem 3,92 procenta hlasů, SNS se ziskem 3,16 procenta, strana Dobrá volba, která získala 3,06 procenta ani strana Vlast se ziskem 2,92 procenta. Neuspěla ani strana Most-Híd se ziskem 2,06 procenta hlasů.

Celkově se podařilo Matovičovi získat od voličů nejvíce preferenčních kroužků, a to 495.126. Za ním nejvíce hlasů získal Peter Pellegrini (Směr-SD), a to 411.254 a předseda Směru-SD Robert Fico konkrétně 242.098. Pětici kandidátů, kteří získali nejvíce kroužků, uzavírá předseda ĽSNS Marian Kotleba a lídr hnutí Jsme rodina Boris Kollár.

Lídr OĽaNO Igor Matovič v neděli nad ránem oficiálně oznámil vítězství svého hnutí v parlamentních volbách. “Po 12 letech jsme porazili vládu Směru. Měli jsme dva cíle, porazit mafii Směru a vzít voliče Marianovi Kotlebovi. Už je zřejmé, že se nám to podařilo, “konstatoval Matovič.

Jak zdůraznil, OĽaNO je schopno složit vládu.

Kdo je Igor Matovič?

V letech 1993-1998 Matovič absolvoval Fakultu managementu na Univerzitě Komenského v Bratislavě, obor Finanční management. Od roku 1997 působí jako živnostník. V roce 2002 založil vydavatelství regionPRESS, které v současnosti vydává 36 regionálních týdeníků na celém Slovensku. V roce 2007 dal přepsat firmu na svou manželku Pavlínu. Od roku 2010 je poslancem Národní rady SR a zakladatelem hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, v současnosti i jeho předsedou.

Igor Matovič kandidoval ve volbách do Národní rady SR v roce 2010 na kandidátce strany Svoboda a Solidarita spolu s dalšími třemi členy občanského sdružení Obyčejní lidé (Erika Jurinová, Jozef Viskupič a Martin Fecko). Strana SaS se nakonec dostala do parlamentu kdy získala 12,14%. Díky preferenčním hlasům se Igor Matovič dostal ze 150. místa až na čtvrté místo kandidátky.

Matovič ale i nadále svou stranu řídí jako „one-man show“, i když s několika specifickými rysy. Od roku 2012 šla jeho strana OĽANO do voleb už samostatně. Její lídr opakovaně při volbách prosadil, že nejenom kvarteto zakladatelů, ale všichni současní poslanci musí kandidovat z úplného konce kandidátky. Matovič totiž razil teorii, že poslanci musí pracovat tak, aby s přehledem díky preferenčnímu kroužkování „přeskočili“ všechny ostatní kandidáty. Poslanec, který to nedokáže, podle Matoviče nemá v Národní radě Slovenské republiky co dělat. Sám stranický lídr šel v tomto ohledu příkladem a vždy kandidoval z posledního – 150. – místa.

Kandidátku Matovič navíc vždy sestavuje jako mix osobností známých regionálně, či dokonce celoslovensky. Kvarteto zakladatelů strany doplňují známí aktivisté z oblasti boje proti korupci, ale také výrazní představitelé křesťanského hnutí. Ti druzí dávají hnutí, jehož forma navenek nevypadá nijak tradičně, konzervativní ideologický obsah. Na Slovensku, kde je oproti České republice mnohem důležitější rozdělení politiků a stran na hodnotové liberály a konzervativce, proto OĽANO většinově patří k těm druhým.

Ostatně Matovič v současné volební kampani prohlásil, že nevstoupí do žádné koalice, která přijímala zákon o registrovaném partnerství, legalizovala drogy nebo přistoupila na uprchlické unijní kvóty. Tyto postoje ho navíc nyní chrání před palbou ze strany Ficova Smeru, jenž většinu středopravé opozice vykresluje jako liberály, kteří chtějí v zemi zavést adopce dětí homosexuály a vpustit do země „hordy utečenců“.

Závěrečným trumfem kampaně strany OĽANO se pak stalo hlasování, které Matovič rozjel na internetu. Voliči v něm mohou na základě 11 otázek rozhodnout o podmínkách vstupu jeho strany do vlády. Najdeme mezi nimi hmotnou zodpovědnost politiků, operace všech onkologických pacientů do 14 dnů, elektronické volby nebo zákonnou povinnost platit faktury v pořadí, jak přišly.

Část návrhů se může zdát trochu populistická, ale celá akce si za formu i obsah zaslouží jedničku s hvězdičkou z politického marketingu. Bez osobitého stylu, nadání pro kampaně a trochy šaškovství by se totiž Matovič nikdy nemohl dostat do pozice, kdy svalil velikána slovenské politiky, jímž byl posledních 12 let Robert Fico.

 

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,42 out of 5)
Loading...