2.5.2018
Kategorie: Ekonomika

Ruská bída: Putinovo šílenství zaplatí běžní Rusové

Sdílejte článek:

NWP

Když se objevily první informace o amerických sankcích uvalených na ruské oligarchy, moskevský tisk byl naplněný lamentacemi. Ruské korporace padnou? Kdo ztratil více: miliardář Deripaska nebo miliardář Wekselberg? Sankce způsobily kolaps na burze v Moskvě, rublové sazby klesaly. Nejsou to ale oligarchové, kteří budou platit nejvyšší cenu za imperiální politiku Vladimíra Putina.

[ad#textova1]

Největší ztráty utrpí miliony obyčejných, středně pokročilých nebo dokonce chudých Rusů. Ačkoli Vladimir Putin ohrožuje svět raketami a organizuje události ze státního rozpočtu, jako jsou olympijské hry v Soči 2014 nebo nadcházející Světový pohár ve fotbale – oblast chudoby se v Rusku rozšiřuje.

Slíbili jsme prosperitu, vzali jsme půjčky

Co je horší, je střední třída a touha po ní – největší v Rusku – nižší střední třída. Krátce poté, co Američané zavedli nové sankce, největší panika převládala na … turistickém trhu. Trump zničil moji dovolenou,” stěžovala si, až téměř plakala v jedné z informačních služeb stanice Rossija24 paní Marina z Moskvy. Věc je, že když sankce způsobily výrazný pokles kurzu rublu, cestovní kanceláře začaly požadovat dotace na oblíbené květnové turistické výlety do Evropy, Turecka, Thajska a Egypta. V některých případech ceny výletů vyskočily o třetinu.

“Ale rozpočet letošní dovolené byl dokončen na doraz,” dodala paní Marina. A to je celý problém. V prvním desetiletí 21. století proběhl v Rusku bezprecedentní ekonomický rozmach. Nebo spíše spotřeba. V důsledku rostoucích cen ropy přinesla ekonomika každému Rusovi dojem, že se bude vše zlepšovat. Platy vzrostly a na trhu byla spousta levných půjček. Rusové se rádi zadlužovali. Roční zahraniční cesty, nová auta a domácí spotřebiče a nakonec nové byty – to se stalo generační zkušeností dnešních mladých. Nejen v Moskvě, ale také v odlehlé provincii.

To bylo také hnací silou popularity Putina. Rusové se začali přibližovat životní úrovni Evropě. Ve srovnání s noční můrou chudoby devadesátých let sice byly malé odchylky a výstražné signály během  krize 2008-2009, kdy ruská, zkorumpovaná a oligarchistická  ekonomika cítila zmatek na globálních finančních trzích, ale to nevadilo. 

Dokud se Putin nezapojil do ukrajinského skandálu. Pak syrského. Západní sankce přišly a cena ropy klesla. Zvýšování platů se zastavilo. Oleg Nikitkin pracuje v kazaňském závodě s vrtulníky. Vydělává asi 500 dolarů měsíčně. Pro Kazaň to není špatné. Ale před dvěma lety věřil Putinovým slibům a managementu, že bude pořád líp. Získal tolik úvěrů, že dnes žije od prvního do prvního. Od jedné splátky k druhé. Právě proto, když Putin sliboval během své volební kampaně, že se platy zvýší a Rusko bude čelit skoku civilizace, Oleg přijal tyto sliby se skepticismem. V takové situaci, jako je Oleg, je velká většina Rusů.

“Nemůžu si dovolit vlak do Moskvy …”

Bohužel v Rusku se oblast chudoby rozšiřuje již dva roky. V současné době asi 20 milionů Rusů nemá příjem ani 150 dolarů měsíčně, což je pod hranicí chudoby. Zahrnuje to mnoho obyvatelů umírající ruské vesnice, ale také stále více mladých lidí. 

“Výlet do Turecka? To jsou problémy bohatých v Moskvě, nemohu si dovolit vlakem do Moskvy, kde mám práci v baru, která by mě zachránila,” – říká Olga, dvacet let. Existují miliony lidí jako ona. Má vzdělání, ale jediné zaměstnání, které může dostat ve svém městě, je roznos letáků. Zatím ji vydržují rodiče. Ale každý nákup je přesně vypočítán. Zatím, od měsíce k měsíci, jsou však tyto nákupy stále dražší.

A budou ještě dražší. Analytici uvádějí, že letošní sklizeň pšenice v regionu Volha bude katastrofálně nízká, což opět způsobí, že ceny nejlevnějších potravin v Rusku skokově podraží.

[ad#pp-clanek-ctverec]
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 2,32 out of 5)
Loading...