14.6.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Rozjíždějí se soudy

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilV Evropské únii se s létem naplno rozjíždí také soudní sezóna. Na pořad jednání se právě dostaly dvě zásadní causy, které mají potenciál změnit naše země, jakož i celé fungování EU na dlouho dopředu. Ne-li napořád a definitivně.

Je to trend současné doby. Politici Evropské únie si zvykli převádět rozhodování o sporných a kontroverzních otázkách na soudy. I když se jedná o záležitosti bytostně politické. Nebo spíš právě proto. Paradoxní je, že tak činí za tichého souhlasu svých přirozených oponentů, politiků národních. Pro obě strany je to výhodné. Ti Bruselští prosadí, co chtějí, pěkně potichu, bez nežádoucího humbuku, protestů a mimo pozornost veřejnosti. Ti domácí se vyhnou taktéž rozruchu, protestům a osobně velmi nepříjemnému tlaku ulice, na odmítnutí další bruselské zhovadilosti. Stačí jim, až už je pozdě, jen farizejsky pokrčit rameny a říci něco o respektování soudu, právním státě a podobně.

[ad#article_et21]

O první, z oněch dvou zásadních, unijních caus, už asi víte. Evropská komise před pár dny zažalovala Česko a Polsko u Soudního dvora Evropské unie. Za to, že obě země nedovolují cizincům z EU vstupovat do politických stran. Podle názoru Komise tím tyto země omezují právo „občanů EU” kandidovat v místních a evropských volbách za stejných podmínek, jaké mají čeští a polští občané.

Pomiňme, že žádné „občanství EU” neexistuje. O co ve sporu skutečně jde, je nabíledni. Stačí si představit třeba nějakého stánkaře – kebabníka z Prahy, který si vyřídil občanství a splňuje všechny náležitosti potřebné k tomu, aby si založil politickou stranu. Nazve ji třeba „Islámská strana společné prosperity – Erdoganovi přátelé”. No a vzápětí se mu do ní přihlásí pár, řekněme třeba takových 100 tisíc, známých, příbuzných a souvěrců, poflakujících se porůznu po EU, od Madridu k Berlínu… Jak by to změnilo politickou mapu, vnitrostátní situaci a vůbec směřování ČR je zřejmé. Zvláště, když si můžeme být jisti, že podobná partaj by nedostatkem peněz a podporovatelů, našich i zahraničních, rozhodně netrpěla.

O to důležitější je soud druhý, o kterém asi naopak nic moc nevíte. Protože evropský, mediální mainstream dělá, co může, aby vám ho zamlčel. A dobře ví proč. Probíhá v sousedním Polsku. Už od jara. Evropská komise totiž Polsko letos v březnu zažalovala. Kvůli reformě soudnictví, se kterou Brusel ostře nesouhlasil. Ovšem tady padla kosa na kámen a hrdé Posko necuklo. Naopak. Jeho premier, Mateusz Morawiecki, bouchl do stolu a podal žalobu vlastní. K polskému ústavnímu soudu. Pověřil jej přešetřením nedávného rozhodnutí Soudního dvora EU, podle kterého má právo EU přednost před polskou ústavou.

V Bruselu vypuklo zděšení. Sice tutlané, ale o to hlubší. Protože kdyby polský soud potvrdil svrchovanost polské ústavy nad nikým nevoleným orgánem, ustaveným jakousi mezinárodní smlouvou… To by byl faktický konec Evropské únie v její současné podobě. Neboť celá ta Bruselská diktatura je v podstatě jen jistou formou mezistátní smlouvy. Jakých má takové Polsko, nebo jiný členský stát, uzavřených celé tucty. To by nadutost Eurokomise splaskla mnohem rychleji, než propíchnutý míč. A z polského Ústavního soudu už různé ty Rychetské a spol. v předstihu, předvídavě vyštípali. Takže…

Evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders proto napsal, ve středu minulého týdne, ostrý dopis polskému ministrovi pro evropské záležitosti Konradovi Szymańskému a současně i polskému ministrovi spravedlnosti Zbigniewovi Ziobro. V něm nekompromisně požadoval, aby Polsko „sofort” stáhlo premierovo podání od Ústavního soudu. Ale ta (zjevně ne dost poučená) kosa padla na kámen podruhé. Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki nezaváhal a s věcí vystoupil na veřejnost hned druhého dne, ve čtvrtek. Otevřeně a natvrdo uvedl, že se nic stahovat nebude. A že na soudním přezkoumání otázky o souladu polské ústavy s „nadřazeností práva EU”, nadále trvá.

Může se tak stát, že „právní” bič Evropské komise se zakrátko promění v její achilovu patu. Držme k tomu odvážným Polákům palce. Nicméně, pro jistotu, nadále pilně propagujme, podporujme a v říjnu i volme strany, které mají emancipaci od Brusele v programu. Jako že jich moc není…

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (36 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...