3.9.2021
Kategorie: Společnost

Roušky – od symbolu solidarity k symbolu moci

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonNošení roušek a později respirátorů prošlo v Česku několika etapami. Od první živelné a přátelské až po současné vyžadování nošení roušek nad rámec zdravého rozumu a pochopení.

Když v roce 2020 začala pandemie covidu a nebyly vlastně vůbec žádné ochranné prostředky pro všechny, Česko zasáhla výroba roušek po domácku a problém nedostatku roušek byl vyřešen typicky českou cestou – svépomocí. Jsme v tom zřejmě světoví přeborníci, neboť mi není známo, že by se v jiné zemi na světě situace řešila podobně. Jsme národ kutilů a máme chytré a zručné ženy, které si dokáží poradit s kdečím. Nošení roušek a později respirátorů jsme přijali jako lidé s pochopením a při podzimní a jarní vlně covidu, kdy se počty nemocných vyšplhali v nemocnicích až na deset tisíc pacientů na lůžkách a až 2000 pacientů na jednotkách intenzivní péče, bylo nošení roušek a respirátorů více méně chápáno jako nutnost.

Poté začala vakcinace a ke konci školního roku už mohli i žáci základních škol i středních škol opět zasednout v lavicích. Nejprve v rouškách a později i bez nich alespoň ve třídách. A i když počty nemocných v nemocnicích klesly na desítky osob a na lůžkách intenzivní péče je do dvaceti pacientů, vládní nařízení o povinném nošení roušek v uzavřených prostorách se udrželo až do současnosti.

V následující tabulce jsou uvedeny výsledky PCR testů pro období od 21.-31.8.2021 podle dat MZČR.

V daném období bylo provedeno průměrně 25970 testů za den, nejméně 29.8. a nejvíce 31.8.2021. Pozitivní výsledky PCR testů kolísají od 81 až do 287. Pokud se ovšem výsledky testů přepočtou na stejný základ – v daném případě právě denní průměr počtu testů, pozitivní výsledky se pohybují od 114 do 240. ČT uvádí každý den počet pozitivních případů a srovnává ho s výsledkem před týdnem. Takové srovnání je však absolutně bezcenné, protože se liší právě v počtu provedených testů. Například 21.8. bylo zjištěno 132 pozitivních výsledků a za týden 28.8. 133 pozitivních výsledků. Podle ČT tak epidemie stagnovala, zatímco při přepočtu na stejný počet provedených testů se počet pozitivních výsledků zvýšil ze 114 na 193.

Nicméně, to není všechno. Jestliže se dnes tvrdí, že epidemie stoupá nebo klesá při počtech řádově 190 pozitivních výsledků denně a na jaře byly evidovány denní počty pozitivních výsledků až na úrovni 15000 denně, pohybujeme se na úrovni asi 1,2 % oproti jaru a při takto nízkém počtu pozitivních záchytů je odvážné tvrdit, že epidemie roste či klesá.

Když byl před několika týdny oznámen plán na testování žáků a studentů ve školách, vyjádřil jsem názor, že za desítky miliónů korun získáme téměř nulový výsledek. Nyní proběhlo první testování při nástupu dětí do škol a na ČT v Událostech byla ukázána mapa, na které ve většině krajů byl uveden počet pozitivních výsledků 0 a asi ve třech krajích asi do úrovně 0,05 %. Z toho lze odvodit, že celkově dosáhl počet záchytů méně než setinu procenta, tj. z 1,5 milionu žáků byl pozitivní výsledek získán asi v desítkách případů. Je skutečně rozumné utratit bezmála sto milionů za takový výsledek? Ano, testy potvrdily, že se žádné šíření infekce mezi dětmi konat nebude. Není tedy čas všechny děti ve školách a studenty středních škol zbavit nutnosti nošení roušek či respirátorů? Jednoznačně ano.

A právě výše uvedené je důvodem, proč se stávající pravidla počtu osob u stolů v restauracích, rozestupy, roušky v divadlech a kinech stávající terčem posměchu a samozřejmě se masivně nedodržují. A proto se ze symbolu ochrany v časech vrcholící epidemie stává pomalu ale jistě symbol bazírování na něčem, co už postrádá původní smysl a záměr. Navíc, ve školách je vysoká proočkovanost učitelů (vyšší, než je průměr v ČR) a kantoři dobře vědí, že další bazírování na pravidlech (zákaz zpívání pro netestované!!) je k smíchu. A právě přesně tímto způsobem jsme se dostali tam, kde jsme. A proto ani za dnešní příznivé situace nežijeme normálně a stále se strašíme novými a novými mutacemi. A proto je pět minut po dvanácté, abychom se i my vydali britskou cestou. Jinudy totiž cesta k normálu nevede.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...