9.11.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Romové ze Slovenska se dostali do konfliktu s muslimskými Pákistánci: Brzy to tam vybuchne

Sdílejte článek:

HS

Početná skupina Slovenských Romů, která se usadila v severoanglickém Sheffieldu, se stále častěji dostává do konfliktu s jinou menšinou. Muslimská komunita, převážně pákistánského původu, která v oblasti žije desítky let, si stále více stěžuje na situaci, která nastala po příchodu Romů. Upozorňují britské noviny  The Guardian.

[ad#textova1]

Britská média uvádějí jako příklad incident, který se udál koncem září na škole v městské části Page Hall. Roztržka, při které studentka romského původu stáhla spolužačce muslimský šátek z hlavy, se neobešel bez velké pozornosti policie. Na místo údajně přijelo 15 aut, helikoptéra i policejní psovodi.

Na napětí mezi komunitou Romů a Pákistánců upozorňoval poslanec David Blunkett, který hovořil zejména o agresivitě Slovenských Romů, kteří přišli do lokality Page Hall. “Musíme změnit chování a kulturu příchozí komunity, romské komunity, jinak to tam vybuchne. Všichni to víme,” vysvětlil.

The Guardian uvádí, že Romové v Británii se chovají podobně jako na Slovensku. “Mají tendence držet se pohromadě. Žijí v nejlevnějších čtvrtích v nepříliš kvalitním ubytování, často berou špatně placená místa. Velké rodiny se tisknou v dvoupokojových bytech,” popisuje situaci známý deník.

Problémem je, že v těchto lokalitách po desetiletí žily jiné komunity, často také přistěhovalců, kteří si po příchodu Romů začali stěžovat na hluk a množství odpadu. Na setkání, které se konalo po školním incidentu, si mnozí stěžovali na přístup Romů. “Toto je skutečně časovaná bomba. Pokud vybuchne, budete potřebovat armádu, “rozčiloval se jeden z Pákistánců.

Samotní Romové se ale sami cítí být šikanováni a tvrdí, že všechno zlé je házeno na ně. Jak uvedl jeden ze školních inspektorů, Richard Edwards, komunita se podle něj potřebuje naučit spolupracovat. “Škola reflektuje komunitu, které slouží a tato komunita má mnoho skrytého napětí. To, co celá komunita potřebuje, je něco, co ji bude spojovat a ne ještě více rozdělovat. “

Británie pocítila problém s Romy po rozšíření Evropské unie v roce 2004 o postkomunistické země včetně Slovenska. Podle odhadů jich v Británii žilo téměř 200 tisíc. Je však velmi pravděpodobné, že toto číslo mezitím narostlo.

[ad#pp-clanek-ctverec]

ZDROJ: hlavnespravy.sk

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...