26.8.2016
Kategorie: Společnost

Rio 2016: Festival nacionálního a korporátního socialismu

Sdílejte článek:

TIBOR POSPÍŠIL

Když jsem byl ještě mladý a naivní, divil jsem se, proč na olympiádě nemohou startovat nejlepší sportovci. Proč není účast podmíněna sportovní výkonností, ale státní příslušností. Postupně jsem pochopil, že olympiáda není jedinou “sportovní” událostí, pomocí které vládnoucí třída rozdmýchává nacionalistické vášně s cílem odvést pozornost svých oveček jiným směrem, aby bylo snazší je oškubat.

[ad#clanek-respo]

Snažil jsem se vyhnout nacionalistické korporátní propagandě Rio2016, ale jak jsme vtipkovali za socialismu předchozí verze, to by člověk nemohl ani konzervu otevřít (aby na něj nevyskočila propaganda). A tak jsem se dozvěděl, že Srbsko si nemohlo ani představit horší začátek olympiády. A to nejen proto, že vypadl jejich tenista, ale také proto, že zlatou medaili získala reprezentantka Kosova (o ní ještě bude řeč). “Krutá pravda: Kosovo doneslo z her dříve medaili jako Srbsko,” hlásil titulek v deníku Kurir.

Aby nacionalistická propaganda dosáhla vyšší účinnost, Rio2016 používalo rozdělování sportovců na “dobré” a “špatné”. Už před začátkem akce byly z účasti vyloučeni sportovci Ruska, protože prý Rusko provozuje systém státního dopingu (a doping je fuj). Záhadou zůstává, proč by se tento systém měl týkat pouze atletů, protože mnozí jiní ruští sportovci startovat mohli. Záhada byla objasněna již na začátku. Propaganda totiž potřebovala i veřejné vybučení špatného sportovce přímo v dějišti.

Někdo by mohl namítnout, že ruští sportovci skutečně ve velkém dopují (porušují pravidla) a tedy z účasti byli vyloučeni oprávněně. Chápu tuto námitku správně, že kolektivní vina se v tomto případě může aplikovat (protože Rusové jsou fuj), zatímco v jiných případech je to nepřípustné (neboť jejich bin Erdogan)? Nebo mám snad věřit, že například čínští, nebo keňští sportovci nejsou zapojeni do státem organizovaného dopingu?

Nebude to spíše tím, že na Číňany si zatím nedovolí a Keňané mají tu správnou barvu pokožky? A co sportovkyně z Kosova? Her se účastní přesto, že doping jí byl prokázán před necelými dvěma měsíci. A zatímco ruské sportovce vyloučili hromadně, prohřešek džudistky mediální propaganda stále označuje za “podezření” přesto, že doping u ní byl zjištěn osobní kontrolou dopingové komisařky.

Zdá se však, že v případě kosovské džudistky nacionalistické cíle narazili na realitu korporátních zisků. Ona totiž svou soutěž vyhrála. A přece jen, kupní síla občanů Kosova se zdaleka nemůže rovnat kupní síle občanů Itálie (odkud pochází poražena finalistka). A tak se dopingový prohřešek “objevil na tom správném stole”.

Ona je totiž olympiáda kromě nacionálního socialismu i výkladní skříní socialismu korporátního. Přesně podle hesla: zisky privatizovat, náklady (ztráty) socializujeme. Hlavní náklady na olympiádu nese pořadatelská země. Mnohé ze sportovišť, či ubytovacích kapacit po olympiádě zůstanou nevyužity. Pokud pořadatelská země vykáže zisk, je to většinou zisk vybraných soukromých společností, ne občanů dané země.

Z ekonomického hlediska je olympiáda podnik vybraných nadnárodních společností, který jim financují zúčastněné země. Pořadatelská, ale také i země, které financují účast svých sportovců, bez kterých by asi nemělo velký smysl chránit kombinaci písmenek # Rio2016 = dokonce i na sociálních sítích. Vlhký to sen přívrženců tzv. “duševního” vlastnictví. Privatizace kombinace 3 písmenek a 4 číslic.

Mnozí moji nacisticky (nacionálně socialisticky) orientovaní spoluobčané budou jistě namítat, že sportovních baviče si financuje každá země. Že tito reprezentují Česko. Nevím, kdo je to ten Česko, ale nemohl by si své komedianty platit z vlastního? Nebo nemohli by si je platit ti občané, kteří cítí potřebu být takto reprezentovaní? Neboť, upřímně, já si i pod slovem “reprezentovat” zemi představuji něco jiného, ​​než práci pro nadnárodní firmy a finanční skupiny, které si tuto mega nacionalistickou a reklamní událost organizují.

Jinak je dost zábavné a pro socialistickou propagandu typické, pokud je rozdmýchávání nacionalistických vášní prezentováno jednou v kladném světle, pokud ho realizuje červený bača a zavrženíhodné až kriminalizované v případě, že se o totožné v mnohem menším rozsahu pokusí bača jiné barvy. Nechápu, jaký v tom vidí rozdíl ty ovce, pro které je to v obou případech určeny se stejným cílem – oškubat.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Tibor Pospíšil

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...