8.3.2016
Kategorie: Společnost

Richard Sulík dokázal, že pravicové liberální myšlenky mají u voličů šanci

Sdílejte článek:

JAN POLANECKÝ 08|03|2016

Richard Sulík dokázal, že pravicové liberální myšlenky se mohou prosadit i dnes, kdy stát a jeho všeobjímající dirigismus už prostoupil až do morku kosti většiny občanů.

[ad#clanek-respo]

Žijeme v době, kdy se nejen evropské státy stále více a rychleji propadají k nesvobodě. Stát si salámovou metodou, plíživě a po desetiletí, postupně ukrajoval z našeho soukromého prostoru. A to tak šikovně, že si toho většina občanů ani nevšimla. Dokonce této většině dokázal vnutit myšlenku, že bez jeho nekončící rozpínavosti nastane konec světa. Všichni tak dnes mylně očekávají, že o ně bude postaráno, že stát je vlastně spoluodpovědný za jejich životy.

A tak je běžnému člověku odebírána nadpoloviční část jeho výdělku na daních, vytváří se desetitisíce zákonů, ve kterých se nikdo nevyzná a občané jsou otravováni a řízeni i v drobných detailech každodenního života, aniž by to vnímali jako něco neobvyklého.

V takovémto společenském rozpoložení působí jako lehký zázrak a závan naděje výborný výsledek Richarda Sulíka a jeho SaS v parlamentních volbách na Slovensku. Podobně jako u nás, socialisté a etatisté všech barev tam dlouhodobě nabízejí pouze direktivní „konání dobra“ za použití státní moci, klidně po volbách i proti vůli občanů a především za jejich peníze.

Nehodlám se zde snažit o kvalifikovanější rozbor slovenské volební situace. Je však zřejmé, že situace Sulíkově SaS do značné míry nahrávala. Jasné vymezení proti Ficově sociálně demokratickému SMERu i jedinečně formulovaná kritika eurounijních hloupostí a sebevražedné migrační politiky přinesly své ovoce. Současně, na pravé části politického spektra je, krom SaS, poměrně vymeteno.

Richard Sulík se však musí dlouhodobě snažit balancovat svojí pozici uvnitř i vně své strany a tak se z čistě pragmatických důvodů zařadil do unijně konformnější konzervativní frakce Evropského parlamentu, ve které sedí i česká ODS. Z tohoto důvodu můžeme nyní pozorovat zvláštní, ale očekávatelný, jev, kdy se k němu představitelé ODS snaží lísat, ačkoliv jejich ideové nastavení rozhodně není shodně liberální. Při dlouhodobém pohledu je zřejmé, že pozice i myšlenkové zakotvení tuzemské ODS má blíže ke slovenské KDH, přestože dnes někteří občanští demokraté prosazují účelový výkyv k liberálním myšlenkám a ostentativní ignorování přítomnosti Svobodných na české politické scéně. Jistá vyčpělost, nedůvěryhodnost a názorové kotrmelce v průběhu posledního desetiletí jsou oběma zmiňovaným politickým subjektům bohužel vlastní. Z čistě pragmatických důvodů přesto nechci, aby česká ODS časem skončila, podobně jako dnes KDH, mimo brány dolní komory parlamentu.

[ad#clanek-respo]

Vzhledem ke své politické příslušnosti si pochopitelně přeji, aby Svobodní jako nejbližší ideový spojenci SaS v České republice, následovali v roce 2017 její příklad. Richard Sulík nyní dokázal, že pravicové liberální myšlenky mají u voličů ještě šanci a to je zatraceně dobře.

ZDROJ: Jan Polanecký

jan-polanecky2206357_0

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...