27.1.2021
Kategorie: Historie

Putin chce zákonem zakázat srovnávání SSSR a nacistického Německa aneb pro pravdu se každý zlobí

Sdílejte článek:

SM

Podle agentury TASS ruský prezident Vladimir Putin doporučil, aby Státní duma za účasti organizačního výboru Vítězství připravila na jarním zasedání k projednání návrh zákona zakazující veřejnou srovnávání rolí SSSR a nacistického Německa ve 2. světové válce.

Informace o pracích na zavedení zákazu veřejného srovnávání a identifikace rolí SSSR a nacistického Německa ve druhé světové válce (1939-1945) byly zveřejněny v pondělí na webových stránkách Kremlu po zasedání Rady pro kulturu a umění.

Ruský vůdce s návrhem souhlasil a konstatoval, že takový zákaz by měl být zaveden, ale je třeba postupovat opatrně a připravit mechanismy na ochranu „pravdy o nedávné minulosti“. Tedy ruské pravdy, která tvrdí, že cíle, rozhodnutí a jednání SSSR pod vedením Stalina byly rozdílné od cílů a pohnutek nacistického Německa a zemí Osy.

Možná by ruskému prezidentovi měl někdo připomenout fakta, kdy na počátku války to byla právě sovětská ropa, sovětská ocel, která umožnila Hitlerovi porazit armády na západě Evropy a nahnat jejich zbytky do kanálu La Manche.

Mělo by se mu také připomenout, čí armády pořádaly společnou přehlídku v Brestu Litevském 22.září 1939. Kupodivu to nebyl jednotky Německa a Velké Británie, ale vojenské jednotky Heinze Guderiana a jednotky 29. tankové armády SSSR. Město bylo vyzdobeno hákovými kříži a rudými hvězdami.

Video: YouTube

Co se týče dodávek strategických surovin, Moskva o spolupráci s Hitlerem velmi stála a dokonce navrhla, že pro Německo obejde obchodní blokádu a bude nakupovat strategické suroviny, které posléze přesune do neutrálních zemí.

Německo požadovalo dodávky surovin ve výši 1,3 miliardy říšských marek a zahrnovalo to i kompenzaci za polská ropná pole, která připadla SSSR. Protože v roce 1938 byla hodnota sovětského vývozu do Německa 625 miliónů marek, jednalo se o zdvojnásobení. Naopak Německo mělo dodat průmyslové zboží, zbrojní materiál a dlouhodobé investice.

Během napadení Finska Sovětským svazem se zdrženlivost Německa Stalinovi velmi hodila.

A kdyby náhodou ruský prezident zapomněl, tak Stalin blahopřál Hitlerovi k dobytí Francie a Molotov se setkal s německým velvyslancem Schulenburgem, kterému předal ta nejvřelejší blahopřání sovětské vlády k ohromujícímu úspěchu hitlerovských vojsk ve Francii. Schulenberg následně poslal do Německa 18. června 1940 spěšný telegram tohoto znění.

Molotov mě pozval dnes večer do kanceláře a vyjádřil mně nejvřelejší blahopřání sovětské vlády u příležitosti brilantního úspěchu německých ozbrojených sil. Dále mě Molotov informoval o sovětské spolupráci ve vztahu k pobaltským zemím. Souhlasil s argumenty, publikovanými v novinách, a dodal, že je již třeba ukončit všechny intriky Anglie a Francie, které se pokoušejí zasít nedůvěru a kontroverzi mezi Německo a Sovětský Svaz v pobaltských zemích…

Takže, jak se lišily cíle  a pohnutky diktátorských režimů Německa a SSSR za 2. světové války? Byly si dost podobné, že pane prezidente?

  • securitymagazin.cz
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 2,60 out of 5)
Loading...