24.4.2023
Kategorie: Společnost

Proč Přibáň žere brouky?

Sdílejte článek:

PL

Tématem posledních dní jsou potraviny. Nejde jen o ukrajinské obilí, ale také o hmyz. Pekárna Slovanka se kromě pečení z české mouky přihlásila k tomu, že nebude do mouky přidávat namleté cvrčky. Téma už přitáhlo cestovatele Daniela Přibáně, který si začal stěžovat, že odpor k pojídání hmyzu kazí byznys firmě Sens Foods. „Lidstvo jí hmyz už tisíce let a firmy produkující potraviny z hmyzu fungují už dlouhé roky. Je to normální jídlo, které jí ten, komu to chutná a neřeší to,“ tvrdí Přibáň. Jenže nezmiňuje, že s firmou spolupracuje a jeho limitovaná edice cvrčků stojí 649 Kč za 80g „jídla“. Aféra roste. Ostatně, slogan „Nežeru brouky“ zní často.

Cestovatel Daniel Přibáň je znám tím, že se na internetu věnuje vysvětlování v podstatě všeho, od tradic vánočního kapra, přes konflikt na Ukrajině až ke školství. V poslední době se jeho oblíbeným tématem stalo jídlo. Jednak ukrajinské obilí, u kterého Přibáň zastává názor, že je naprosto bezpečné, protože se při kontrolách žádné zakázané pesticidy nebo jejich nebezpečné množství nenašly.Ale nyní přesedlal na obhajobu požívání brouků a firmy, která se podnikáním v této oblasti živí. Požívání brouků nechvalně proslavilo Světové ekonomické fórum a jeho zakladatel Klaus Schwab. Podle něho je potřeba k uživení všech lidí na planetě zemi, aby se do lidského jídelníčku zařadil hmyz. Argumentuje novými možnostmi chovu hmyzu, bohatostí takové stravy na protein, zdravotními benefity a také udržitelností.Stejně jako další nápady z pera Klause Schwaba a Světového ekonomického fóra se i toto stalo terčem vtipů, ale také odporu z řad těch, kdo si myslí, že se jedná o další způsob, jak lidi zotročit a převychovat. Zvolání „Nežeru brouky!“ se ustálila jako jedna z frází odmítající výplody WEF. Dokonce si můžete i objednat mikiny. 

V poslední době však pojídání brouků proslavily dvě zprávy. Jednak to, že nově se do mouky může přidávat prášek ze cvrčků, „díky“ unijnímu nařízení. A kauza pekárny Slovanka z Krnova. Její majitelka se rozhodla vyhlásit, že nepeče z ukrajinské mouky, ale kromě toho na ceduli byl i přeškrtnutý cvrček, tedy celkem jasné znamení, že v této pekárně se brouci do mouky přidávat nebudou.

Přibáň si kvůli tomu stěžuje. „Český start-up Sens Foods vyrábějící jídlo z hmyzu přišel kvůli hlupákům šířícím dezinformace o odběratele, kteří odmítli s firmou spolupracovat, dokud budou dezoláti zamořovat veřejný prostor svými bludy o jedlém hmyzu,“ tvrdí.

„Tohle je přesně ten důvod, proč nelze mluvit o ‚jiném názoru‘, který je tolerován. Ti lidé lžou a škodí, ať záměrně, tak ze své hlouposti. Hmyz se jí už roky (co roky, stovky let), mnoho firem se tím už roky zabývá a nikomu to nevadilo… dokud lháři neřekli hlupákům, že je to zlo a mají s tím bojovat. A ti od té doby škodí, kde to jen jde. Neschopní a neúspěšní svou tupostí táhnou dolů schopné a úspěšné. Témata se mění, postupy a výsledky zůstávají,“ nadává cestovatel.

Téma ho jen tak nepustilo, odpor k hmyzu je prý důkazem „zvrácené logiky jisté části společnosti“. Dotyční prý tvrdí, že jim hmyz někdo cpe. „Prodejci hmyzu nechodí vypisovat na skupiny typu ‚Milujeme Putina, Zeman je náš prezident, Pozorování chemtrails…‘ apod., že si mají dát jejich členové cvrčky. Zato určitá část společnosti zamořuje snad každou diskusi, která se jen trochu tím tématem zabývá. Ať jde o e-shopy, články, či obyčejné posty.

Každému okolo cpou, že oni teda hmyz jíst nebudou, že to spiknutí prokoukli, že je to nechutné… Při tom je to prosté. Nikdo vám hmyz necpe, necpěte druhým, že ho nechcete!“

A k pojídání hmyzu se vyjádřil dnes znovu, tentokrát kvůli „dezinformacím“: „Jedlý hmyz se nyní intenzivně řeší ne proto, že by to byla novinka, ani ne proto, že by jej nařídila EU, ale proto, že si určitá část společnosti ve svém omezeném rozhledu myslí, že je to novinka nařízená EU.“

„Lidstvo jí hmyz už tisíce let a firmy produkující potraviny z hmyzu fungují už dlouhé roky. Je to normální jídlo, které jí ten, komu to chutná a neřeší to. Protože takových firem i takových zákazníků přibývá, a protože je hmyz osvědčená potravina, EU schválila jeho širší použití, jako doplňku do dalších jídel. Nic zásadního se nestalo,“ tvrdí cestovatel.

„Jediné, co se stalo je, že si tohoto dosud spíše minoritního oboru všimli dezinformátoři a demagogové a od té doby se to řeší. Takový model se opakuje stále dokola. Lidé s omezeným rozhledem začnou šířit bludy, načež začne martyrium vysvětlování a vyvracení lží, což dané téma vytáhne do širšího povědomí. Úplně stejné je to s pesticidy v ukrajinském obilí a mnoha a mnoha dalších případech. Šance, že tito lidé pochopí, že jim je to vysvětlováno ne proto, že to nařídila EU či světové spiknutí, ale proto, že se jim prostě mnozí snaží vysvětlit, že opět naletěli lhářům, je bohužel malá. Přesto je vysvětlování třeba,“ dodává.

Vysvětlování zřejmě skutečně potřeba je. Přibáně s firmou Sens Food pojí reklamní spolupráce. Firma nabízí pro zájemce „limitovanou edici“ Trabantem do světa cvrčků za 649 Kč a k tomu různé množstevní slevy.

Na facebookových stránkách firmy je pak Přibáň vyfocen, jak radostně pojídá cvrčky. Podle příspěvku vyšel nápad spolupráce od cestovatele: „Když nás zkontaktovali z Trabantem napříč kontinenty, že by si s námi chtěli chuťově připomenout jejich procestované čtyři kontinenty – hned nás tenhle nápad nadchl. Připravili jsme společně příchutě čtyř kontinentů na tom nejzábavnějším základu: na trabantích cestách a na cvrčcích. Jedna příchuť = jedna trabantí cesta,“ uvedla firma v prosinci minulého roku.

 

PL

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (37 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
66 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)