26.8.2020
Kategorie: Doporučujeme, Ekonomika

Proč nefunguje státní nalévání peněz do ekonomiky

Sdílejte článek:

MARTIN SEDLÁČEK

“K prosperitě se neproškrtáme, potřebujeme masivně investovat,” tak obhajuje zruinování veřejných financí paní ministryně Schillerová.


Ty masivní investice státu jsou sice ve skutečnosti jen rozdáváním peněz vybraným skupinám obyvatel a umělým udržováním zaměstnanců v dávno zaniklých pracovních pozicích, přesto se nabízí otázka: Když ekonomická aktivita lidí klesá, proč nerozdat lidem peníze? Lidé budou nakupovat, dají druhým lidem vydělat a kola ekonomiky se opět roztočí. Navíc to tak dělají všechny státy.

Ano dělají. Už téměř 100 let bez jakéhokoliv výsledku, kromě obřího státního zadlužení, inflace a stále rostoucích daní. A v okamžiku, kdy stimulace a rozhýbání ekonomiky nefungují, tak mají jedinou odpověď – nalít do ekonomiky ještě více peněz.

Proč to nefunguje? Protože peníze, které stát nalije do ekonomiky, se musí někde vzít. Jsou jen 3 cesty, jak stát může peníze získat.

1, Stát vezme peníze lidem prostřednictvím daní. Nalití takových peněz do ekonomiky nemá žádný smysl. Nejsou to žádné peníze navíc. Pouze se seberou lidem, kteří je vydělávají a politikové je rozdají lidem, od kterých potřebují volební hlasy. V takovém státě vždy přibývá lidí, kteří místo produktivní práce usilují o získání státních peněz. Tohle je cesta k ekonomickému úpadku.

2, Stát vytiskne (vytvoří v počítači) nové peníze. Vytvoří je národní banka, která je pak půjčí státu. Vytvoří je národní banka, která je půjčí komerčním bankám a ty je půjčí státu. Zkrátka vzniknou dodatečné peníze, které dříve nebyly. Ze začátku to funguje skvěle, poté začnou růst ceny a inflace udeří naplno. Částečně jsme v podobné situaci dnes díky 2 bilionům nově vytvořených korun z let 2013-2017, kdy ČNB prováděla tzv.intervence. V každém případě se jedná o jen o skryté zdanění lidí, kteří mají peníze naspořené a krádež hodnot, které tito lidé vytvořili. Žádná nová kupní síla nevzniká. Jen se přesouvá od jedněch k druhým. Navíc díky obřímu elementu nejistoty ničí schopnost lidí i firem spořit, dlouhodobě plánovat a investovat.

3, Stát si peníze půjčí. Zdánlivě to vypadá nevinně. Zaplatí to budoucí bohatší generace někdy za 30 let. Ve skutečnosti to zaplatíme ekonomickým poklesem my. Teď hned. Peníze musí státu někdo půjčit. Obvykle to jsou banky a investiční fondy. Co by ty banky a fondy s penězi dělaly, kdyby je nepůjčily státu? Půjčily by je firmám na investice nebo spotřebitelům na utrácení. Banky dlouhodobě nesedí na hotovosti. Každá koruna musí nějak vydělávat. Státní dluh jen vytlačuje soukromou spotřebu a soukromé investice. Žádné peníze navíc se do ekonomiky díky státnímu dluhu nedostanou.

Všechny 3 způsoby státní ekonomické stimulace (nalívání peněz do ekonomiky) odrazují lidi od práce, tvorby hodnot a ekonomické aktivity. Jediným způsobem, jak stát může stimulovat ekonomiku, je zrušením regulací, dotací, dávek a snížením daňového zatížení. To fungovalo a funguje vždy a všude.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...