Proč je pes v islámu nečisté zvíře

Sdílejte článek:

PAVEL DUDR

Náboženské předpisy mívají kromě náboženské stránky také praktické zdůvodnění. To první je jednoduché: Bůh to nařizuje, a tedy se o tom nediskutuje. To praktické bývá někdy složitější, ale dá se najít, když se chce.

[ad#textova1]
Tak např. rituální mytí rukou před jídlem u židů: praktickým důvodem je hygiena. Nebo 6. Přikázání – Nesesmilníš – zabránit šíření infekčních nemocí. Halal potraviny u muslimů mají zase ten důvod, aby muslimové nakupovali jen u muslimů nebo u těch, kteří mají od muslimů certifikáty, které ovšem nejsou zadarmo. Jednoznačně se dá říct, že koupí výrobků Halal se prakticky podporují muslimové a šíření islámu.

Najít praktický důvod, proč jsou psi v islámu považováni za nečistá zvířata, je trochu složitější. Citovat Korán nebo Sunnu rozhodně nemá smysl, protože islám je dualistický, tedy k většině veršů lze najít opačné a ke zdůvodnění čehokoliv se použijí ty, které se právě hodí.

Ale můžeme se na to podívat historicky. A zde si všimneme, že zákaz chovu psů vzniká nedlouho po té, co se začíná zakazovat prodej a užívání opia pro zábavu a nelékařské účely.

Lze citovat:

 „V 18.století se začíná obliba kouření opia nebezpečně šířit i v Číně. ….Čínská vláda na tuto nepříznivou skutečnost reagovala mnoha zákazy a protiopiovými zákony.“(1)
„ Vládě v Pekingu patrně ještě více než zničující účinky drogy vadila skutečnost, že s ní obchodují cizinci. První protiopiový výnos z roku 1729 tak měl trestat zardoušením všechny, kdo prodávali nebo u sebe přechovávali opium. (2)

Univerzitní odborníci říkají o psech v islámských zemích: „Během pouhých několika desetiletí na počátku devatenáctého století začali být psi považováni za ekonomicky zbytečné a nebezpečné pro veřejné zdraví. Výsledek? Několik rozsáhlých kampaní propagujících vyhlazení psů, což vedlo k tomu, že z měst Středního východu tato zvířata téměř vymizela. Navíc se změnil postoj k nim. Už to nebyli potřební a produktivní obyvatelé města, ale naopak byli nyní považováni za nebezpečné, nemocné a postradatelné,“ popisuje expert, profesor historie na univerzitě Yale, Alan Mikhail (3).

Zde je však evidentní, že uváděné důvody jsou smyšlené, protože psi rozhodně pro veřejné zdraví nejsou nebezpeční.

A jak to vypadá se psy v islámu nyní? „V srpnu 2014 na psy uvalil fatvu islámský duchovní Nasír Makarem Šírází, který šéfuje íránskému Ministerstvu dohledu nad islámem. Jak uvedl, domácí mazlíčky je třeba zakázat, protože je slám je považuje za nečisté a ve svých majitelích mohou probudit zlo.“(4)

Dnes je v produkci opia Afganistán první na světě a opiáty se pašují na západ vesměs přes muslimské země. Ukazuje to následující mapka, kde jsou uvedena i množství v tunách.

MAPADROGY

A jak je známo, psi najdou opiáty i tam, kde už nejsou, ale byly tam a zanechaly pachovou stopu.
Proto je tito „obchodníci“ rozhodně nemohou mít rádi. Až tak , že to dostali i do své posvátné ideologie.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Prameny:

(1) http://absolventi.gymcheb.cz/2009/adkral/www/historiep.html
(2)
https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/120019041
(3)  https://eurozpravy.cz/magazin/244913-islam-a-psi-proc-je-muslimove-povazuji-za-neciste/
(4) https://pravyprostor.net/islam-pes-je-zvire-neciste-je-to-dabel/

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 4,59 out of 5)
Loading...