6.5.2018
Kategorie: Historie

Osvobození nebo bolševická kolonizace?

Sdílejte článek:

JINDŘICH ČECH

Když se mnohde oslavuje konec II. světové války, je třeba si připomenout, že ono “vítězství či dokonce osvobození” byla pouhá změna Němci okupovaného státu na ruskou kolonii. Už v dubnu 1945 schválila budoucí vláda Národní fronty tzv. Košický vládní program, který, slovy historika Emanuela Mandlera „spojoval komunistickou ideologii s vypjatým protiněmeckým a protimaďarským nacionalismem.

[ad#textova1]

Okamžitě po válce měla být republika zbavena tří milionů Němců a Maďarů, velkých vlastníků a kolaborantů s nacisty, ale také opozice, tj. nežádoucích politických stran. Od května 1945 do srpna probíhal počátek etnické čistky Němců, tzv. divoký odsun, při němž bylo vyhnáno z Československa na půl milionu Němců a několik desítek až stovek tisíc jich bylo bez soudu usmrceno.

Jak je vidět, koncem války bylo osvobození propleteno s počátky radikálního komunismu. Hodilo by se nám hodnotit tyto věci odděleně, ale to opravdu nejde. Československé zestátnění nejen velkých, ale i středních podniků a všech bank – nesouviselo snad s počátky komunismu? Stejně jako zákaz mnoha politických stran; nemluvě ani o divokém odsunu, jehož účelem bylo zejména postavit před hotovou věc konferenci vítězných velmocí (v Postupimi), aby snáze schválila tzv. odsun Němců. Zde se opět projevily dvě stránky sovětského osvobození.“ Mandler dovozuje, že divoký odsun, tedy vyhánění Němců, mohlo Československo uskutečňovat jen díky přítomnosti sovětské armády a vůbec sovětské podpoře.

„Je nepochybné, že se Československo do sovětské sféry zařadilo nejpozději koncem roku 1943 víceméně z vůle a přičiněním jejich vlastních politických představitelů, zvláště v té věci nejaktivnějšího Beneše, a západní Spojenci to byli postupně nuceni akceptovat jako danou věc.

Jako jediný stát regionu, který za války uzavřel se Sovětským svazem spojeneckou smlouvu pro poválečné období, patřilo Československo k pilířům nově budované sovětské sféry vlivu a Moskva je tak od samého počátku vnímala.“ Stalin tedy v roce 1945 dobře věděl, že vyhání nacisty z „vlastního“ území (proto taky musela být v Praze první Rudá armáda, ačkoli Američané mohli do hlavního města dorazit mnohem dříve).

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: Jindřich Čech

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 3,43 out of 5)
Loading...