7.12.2018
Kategorie: Společnost

OSN: Další důkaz pokrytectví

Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

Na Mikuláše 6/12 se opět ukázalo, v jakém světě žijeme. A jak falešné a hanebné je počínání některých zemí, když se jedná o Izrael. To se najednou z plamenných bojovníků proti terorismu stanou jeho podporovatelé.

 [ad#textova1]

Na pořad jednání Valného shromáždění OSN se dostala Američany navržená rezoluce A/73/L.42 anglicky nazvaná „Activities of Hamas and other militant groups in Gaza“ (Aktivity Hamasu a dalších militantních skupin v Gaze.)

Co je jejím obsahem? Čítá sedm bodů, z nichž na prvním místě budiž zmíněno odsouzení Hamasu za nedávnou opakovanou střelbu raket na Izrael a podněcování k násilí, čímž ohrožuje civilní obyvatelstvo.

V bodu 2 je zmíněn požadavek, aby Hamas, Islámský džihád a další militantní skupiny zastavily provokativní akce a násilné aktivity včetně používání vzdušných zápalných zařízení (rozuměj: zápalných draků – LS). V bodu 3 rezoluce odsuzuje Hamas za to, že v Gaze buduje vojenskou infrastrukturu včetně tunelů k pronikání do Izraele a techniku pro vypouštění raket do civilních oblastí, zatímco peníze na tyto účely vynaložené by bylo možné využít lépe – k řešení potřeb civilního obyvatelstva Pásma Gazy.

V bodu 4 je obsažen požadavek, aby všechny strany respektovaly mezinárodní právo v humanitární oblasti včetně zajištění ochrany civilního obyvatelstva. Bod 5 požaduje ukončení všech forem násilí a zastrašování.

Bod 6 říká, že OSN podporuje hmatatelné kroky vedoucí k vnitropalestinskému usmíření včetně podpory úsilí Egypta o zprostředkování, přičemž cílem je opětovné sjednocení Západního břehu a Pásma Gazy pod Palestinskou samosprávou. A konečně bod 7 vyjadřuje podporu snahám generálního tajemníka OSN a Zvláštního koordinátora OSN pro mírový proces na Blízkém východě vedoucím k deeskalaci napětí a směřujícím k řešení naléhavých potřeb v oblasti infrastruktury a humanitárního a ekonomického rozvoje.

Jak patrno, byl to test mezinárodního společenství, jak se staví k terorismu. Nikoli k terorismu organizace Islámského státu, ale k terorismu palestinských Arabů, na který nemalá část světa používá jiný metr a jinou optiku.

Rezoluce byla majstrštykem odcházející ambasadorky USA ve Spojených národech Nikki Haleyové; text rezoluce jsem osobně považoval za jeden z klíčových dokumentů, na kterém se budou „lámat ledy“ a bude odhalena skutečná pravda.

První zádrhel nastal, když Bolívie a skupina několika arabských zemí požadovala, aby rezoluci proti Hamasu bylo nutné přijmout dvoutřetinovou většinou. K tomu je nutné uvést, že když před několika dny hlasovalo Valné shromáždění o šesti protiizraelských rezolucích, stačila k jejich schválení prostá nadpoloviční většina. Tento návrh byl přijat.

Čili: má-li se hlasovat proti demokratickému státu, který se brání teroristickým atakům, stačí nadpoloviční většina; má-li se hlasovat pro odsouzení teroristů, je požadována většina dvoutřetinová. Formálně je vše v pořádku: pravidla byla přijata demokraticky. Z morálního hlediska jde ovšem o nehoráznost – důkaz, že demokracie je víc než jen hlasovací mechanismus.

Samotné hlasování o zmíněné rezoluci A/73/L.42 dopadlo kvůli oné „obstrukci“ dopadlo ve stylu ani nahá, ani oblečená. Tak nějak napůl.

Většina států (včetně ČR – velká pochvala) hlasovala PRO, celkem 87 – dvoutřetinové většiny ovšem dosaženo nebylo a rezoluce odsuzující teroristické útoky Hamasu (a vše ostatní s tím související) tudíž přijata nebyla.

Šokující je ovšem počet zemí, které hlasovaly PROTI: neuvěřitelných 57! Slovy padesát sedm zemí odmítlo podpořit rezoluci proti teroristům. (Třiatřicet se při hlasování zdrželo, zástupci ostatních do celkového počtu členských zemí nebyli přítomni.)

Nepřekvapuje, že z oněch 57 byla drtivá většina zemí muslimských. Pikantní je, že proti byl Egypt, který je v rezoluci pozitivně zmiňován (bod 6: Encourages tangible steps towards intra-Palestinian reconciliation, including in support of the mediation efforts of Egypt, and concrete steps to reunite the Gaza Strip and the West Bank under the Palestinian Authority and ensure itseffective functioning in the Gaza Strip) a sám má s teroristy pocházejícími z Pásma a operujícími na severu Sinaje obrovské problémy. Šokující je také postoj Ruska nebo Turecka (postavily se proti rezoluci), jejichž lídři (Putin, Edogan) mají plná ústa boje proto terorismu, ale když jde o teroristy palestinské (arabské), tak to zjevně neplatí. Rovněž tak Saúdská Arábie. Vede kampaň proti Íránu a Kataru za jejich podporu terorismu, ale teroristy z organizace Hamas podpořila.

Naprosto přesně se vyjádřila Nikki Haleyová:

  • Není nic víc antisemitské než odmítnutí odsoudit terorismus, když je namířen proti židovskému státu.

A izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon řekl na adresu těch, kdo hlasovali PROTI něco neméně příhodného:

  • Počkejte, až budete muset řešit terorismus ve svých vlastních zemí. Svým mlčením tváří v tvář zlu jste se dokonale vybarvili. Dáváte tím najevo, na které straně skutečně stojíte: na straně těch, komu nezáleží na životech nevinných Izraelců a nevinných Palestinců, kteří se stali obětí teroristů Hamasu.

Tento segment mezinárodního společenství ukázal svoji pravou tvář. Vzpomeňme si na toto hlasování, až se budou Erdogan, Putin, egyptský prezident Sisi, saúdští monarchové a bezpočet dalších zase bít v prsa a pronášet srdceryvná slova o boji proti mezinárodnímu terorismu. Máme jejich NE rezoluci proti teroru Hamasu rozumět tak, že když jde o teror proti Izraeli, je vše v nejlepším pořádku? O ničem jiném totiž ono NE není.

[ad#pp-clanek-ctverec]
lubomir-stejskal46696083_0
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...