31.3.2017
Kategorie: Politika

Odchod Velké Británie z EU je realita. Je stejně reálný i pohled ODS na budoucnost EU?

Sdílejte článek:

TOMÁŠ HAAS

Petr Fiala, předseda ODS: „Odchod Velké Británie z EU není překvapením. Dobrá zpráva to není, ale je to realita. Nejdůležitější teď ale je, aby EU vyjednala s Velkou Británií co nejlepší podmínky budoucí spolupráce, neboť je to i v našem bytostním zájmu. Na britských ostrovech našla řada českých občanů pracovní uplatnění a především je to pro nás mimořádně důležitý exportní trh. Velká Británie odchází z EU, ale zůstává součástí Evropy,” uvedl předseda ODS Petr Fiala a dodal: „Neméně důležité je, aby se brexit stal pro EU příležitostí ke skutečným reformám, jinak nemá do budoucna šanci na životaschopnou existenci. Pro Českou republiku je klíčové, aby toho využila k právnímu a politickému zakotvení svých dlouhodobých zájmů v EU, např. vyjednáním výjimek v některých oblastech společné politiky.”

[ad#clanek-respo]

Europoslanec a expert ODS pro zahraniční politiku Jan Zahradil: „Oznámení o odchodu Velké Británie z Evropské unie je historický okamžik. Unii poprvé opouští silný a úspěšný člen, což by mělo vést především k důkladné sebereflexi o dalším směřování sedmadvacítky. Je vyloučeno, aby Brusel v dalších letech zneužil brexit k dalšímu utahování šroubů centralizace unie. Nesdílím představy bruselských elit, že Británii je nutné za její rozhodnutí pokutovat a trestat. V zájmu všech evropských států a zejména České republiky je naopak pokračování co nejtěsnějšího partnerství s Londýnem, zejména v obchodní a bezpečnostní oblasti. Náš export je výrazně orientován na Západ a naše firmy jsou subdodavateli významných vývozců do Británie. Životně důležitá je pro nás také transatlantická vazba, kde bude Spojené království i nadále figurovat jako most mezi Spojenými státy a Evropou,“ dodává europoslanec Jan Zahradil.

Chtěl bych pro jednou najít v postoji ODS něco, co by naznačilo, že ODS má zahraniční politiku a že ta politika je realistická. Ale kde nic není ani smrt nebere, jak říká stará moudrost. Nebo se mýlím?

Petr Fiala vidí odchod Velké Británie z Unie jako „příležitost ke skutečným reformám“. „Jinak nemá“, říká předseda ODS „do budoucna šanci na životaschopnou existenci. Pro Českou republiku je klíčové, aby toho využila k právnímu a politickému zakotvení svých dlouhodobých zájmů v EU, např. vyjednáním výjimek v některých oblastech společné politiky.”

V čem chce ODS zakotvit své dlouhodobé zájmy? V Evropské unii, která reaguje na odchod Velké Británie plány na ještě hlubší integraci, na jednotu a společnou politiku v oblastech které jsou dnes oblastmi její nejhlubší krize? Přední představitelé Evropská unie řeší situaci vyhrůžkami a zastrašováním případných dalších „dezertérů“. Problémy chce řešit stejně jako vždy dosud, své chyby bude napravovat jejich opakováním na větší škále.

Nebo se snad mýlím a ODS, lépe řečeno Jan Zahradil a jeho kolega v Evropském parlamentu Tošenovský, má jiný recept, a vědí o něčem, co před námi dosud tajili? Existuje snad nějaké hnutí v Evropské unii, které volá po reformě a chce problémy EU skutečně řešit? Dva poslanci ODS mezi sedmi sty členy parlamentu, který není parlamentem a jehož jedinou možnou úlohou bude jakýkoliv příští krok Evropské komise schválit, přinesou změnu? ODS měla dosud spojence, britské konzervativce, stranu daleko silnější a vlivnější. Nedokázala Unii pohnout ani centimetr směrem k reformě a nakonec byla britskými občany a jejich hlasy v referendu donucena vést Británii ven z Unie. Mnohem slabší „pozůstalí“, ať je jejich volání po reformě upřímné, nebo ne, jsou bez Velké Británie ještě slabší a ve světle reakcí skutečně rozhodujících evropských politických stran a zemí je zřejmé, že nedojde k reformám, naopak dojde k „ještě větší a hlubší integraci“ pod vedením těch, kteří v zabránění jakékoliv reformy vidí své poslání a svou „historickou odpovědnost“.

Jan Zahradil nám říká, že to nevidí jako nutnost. Ještě neuschl symbolický inkoust na jeho prohlášení a Unie dělá to, co prohlašuje za vyloučené, Brusel zneužívá Brexit k dalšímu utahování šroubů, a centralizaci unie. A Británie má být podle evropských vůdců za své rozhodnutí pokutována a potrestána.

Jistě by odchod České republiky a případně dalších zemí Unie něco stál. Ale možná, kdyby byl českou stranou považován za alternativu, by další jednání mohla k prosazení našich zájmů v evropské politice přispět víc, než zamávání bývalému spojenci, Británii při jejím odchodu a vyjádřením přání těsnějších obchodních vazeb.

Dohoda TTIP s USA padla, a zůstaly po ní jen dohady, zda je to dobře, nebo špatně. Ostatně její obsah znalo jen velmi málo lidí a ti z europoslanců, kteří do ní směli nahlédnout, museli podepsat slib mlčenlivosti. A tak přestože se Jan Zahradil těšil, já jsem byl k podpisu dohody, jejíž obsah neznáme, spíše skeptický. Zachraňovat Evropu bude smlouva s Kanadou, řádově více než desetkrát slabším partnerem než USA, vedenou socialistko-zelenou vládou pod vedením mladého progresivního Saši Trudeau.

V každém případě přišel čas uvažovat o tom, zda nás bude další setrvání v této Unii stát více, než by nás stál odchod. Jen se mi zdá divné, že Unie na argumenty ODS nereaguje. Podle prohlášení předsedy Junckera „Dnes jsme obnovili naše sliby a potvrdili svůj záměr jednat společně a jednotně.“ To nedává příliš mnoho prostoru pro diskuzi o reformách. Jednotná unie pod vedením Německa a Francie nás přivedla do krize a ještě jednotnější unie pod vedením Německa a Francie nás z ní vyvede.

A tak jediné, co se dá ze stanoviska ODS k Brexitu vyčíst je, že Česká republika by měla být k Britům velkorysá a netrestat je. Velmi odvážný postoj a v nové jednotné Evropě oceňuji nebjácnost ODS. Nelekne se a bude trvat na tom, aby ta nová, ještě hlouběji a pevněji integrovaná Evropa, kterou potřebujeme a bez které nemůžeme žít, netrestala Brity za Brexit. Jinak budeme hodní a nebudeme dělat vlny a ohrožovat tím naše evropské zájmy.

Angela Merkelová nechce vyhrožovat, a proto nechává otázku sankcí a ztráty dotací neposlušným státům EU otevřenou.

Vítejme v Nové Evropě ODS.

[ad#pp-clanek-ctverec]

ZDROJ: Tomáš Haas

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...