17.5.2023
Kategorie: Politika

Odbojářem z donucení

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

I přes vytrvalost snad až hloupou jsme si udělali rozpis rodinného rozpočtu a zkonstatovali, že čeho je moc, toho je na export do Brusele. A tak končíme s podporou české ekonomiky a v českém krámě už koupíme jen droždí a kedr. Zbytek výdajů půjde do státní kasy Německa. Což není trucovitý vzdor, ale prostá životní nutnost. Víc už ta nenažranost české ekonomiky vyvozená z elitářské politiky nynější vlády nejde utáhnout.

Jeden z hřebíků do rakve našeho ekonomického vlastenectví zatloukl s nadšením sobě vlastním lidovecký ministr pro tanečky u tyče Zdeněk Nekula. Ten jako přímo státnickou činnost vykázal na vládě přemlouvání německého obchodního korporátu Lidl, aby zlevnil mouku. Ten Nekulovi vyhověl a na jeden jediný den ji zlevnil o téměř polovinu ceny. Už druhý den byla zase na svých výšinách a smála se lidem do překvapených výrazů. Tak tohle je ta práce ministra. Zaskočit se nechat ponížit ke korporaci, poníženě udělat Lidlu reklamu, poníženě o tom napsat na svůj sociální profil, a druhý den, zase poníženě, sledovat, jak byla celá práce k ničemu, protože cena je tam, kde byla předtím.

Další hřebíček dodala vláda svou čtvrteční tiskovkou, kde se naši potentáti ponížili před celým národem.

Nejkomičtější výstup předvedl ministr pro reparáty z matematiky Zbyněk Stanjura. Ten řekl: „Tohle je materiál, za kterým bude stát vláda, bude stát vládní koalice. … Tři základní komodity budou mít od příštího roku významně sníženou sazbu DPH o tři procentní body. Všechny potraviny, stavby na bydlení, všechny léky a všechny zdravotnické prostředky.“ Všechno to bude ve snížené sazbě. U léků pak jeho sdělení vyznělo tak, jako kdyby měly zlevnit a spadnout o tři procenta DPH dolů.

Pro váhavé, kteří žili v bublině toho, že léky jsou v 10% snížené sazbě, pak konduktér naší ekonomiky Stanjura sepsal facebookový komentář tohoto znění (i s onou hrubkou): „Řada výrobků či služeb, které byly v 15% sazbě DPH, půjde nově do nižší 12%ní sazby. Jde především o ty, které mají zdravotní či sociální charakter jako jsou léky a zdravotnické výrobky, stavební práce nebo pohřební služby. Lidem díky tomuto kroku zůstane v peněženkách o 6,3 mld. korun více.“ Z toho jasně plyne, že léky budou zlevňovat z 15 na 12 % DPH, ač jsou nyní na úrovni 10 %.

Vládní kotrmelec jménem Stanjura se tím postavil k tyči hned vedle Nekuly a vytočil před kamerami roztomilou piruetku… při které se mu ovšem z nohou svezly kalhoty s blyštivými flitříky a před národem tak stál Stanjura, jak ho stvořil Pánbu a dotvarovala závodní jídelna Poslanecké sněmovny, kde je strava výživná, chutná, na přání a za polovic toho, kolik si za jídlo platí dělný lid. Bál se říct, a bojí se doteď, že se lidem zdraží léky. A zdraží. Jdou ze sazby 10 % na sazbu 12 %.

Ale ne, nezdraží, kontroval celému tomu blázinci jediný racionálně myslící ministr pro nedostatek léčiv a nákup vakcín pro(ti) covidu Vlastimil Válek. Ten na samostatné tiskové konferenci informoval (asi se za ty zbylé blázny z vlády styděl), že zvýšením daňové zátěže na léky se samotné léky zlevní. To dá přece rozum. Jak? Spousta léků, které jsou volně prodejné, se zahrnou do kategorie na předpis. A to je zlevní, protože je zaplatí pojišťovny. Nevšímejme si toho, že léky, zdražené léky, přesto někdo zaplatí a že tím pádem budou peníze chybět jinde, věnujme se onomu ušetření koncovým pacientem, který bude chtít něco na nastuzení. Místo toho, aby si, jako dosud, skočil do lékárny a kapání do nosu si prostě koupil, musí nejdřív zamířit k lékaři. Zdržovat tam a vyžádat si recepis. Kolik stojí hodina praktického lékaři? Kolik stojí sestřička, která ten recepis vytiskne? Kolik se přidá práce vymírajícím praktickým lékařům? To je to zlevnění? Očividně.

A pak je tu praktická stránka věci. Prostě jsem si sedl a spočítal, kolik ušetřím tím, když budu nakupovat v Německu, kde mají dvoj až trojnásobné platy. Vyšlo mi, že za měsíc nakupování výhradně v sousedním Německu ušetřím k sedmi tisícům. A protože se v pangejtu neválí, pošlu, společně s dalšími desítkami až stovkami tisíc lidí, do pangejtu naše ekonomické vlastenectví. Protože není důvod chtít podporovat drobnými nákupy českou ekonomiku, když její nenažranost vzešla z blouznivé neschopnosti výše popsaných politiků (přemlouvat vedení Lidlu, aby na odpoledne zlevnilo mouku, to není politika, to je tanec u tyče ze třetí cenové). Hrůzný stav naší ekonomiky je důsledkem celé řady špatných a ještě horších politických rozhodnutí námi zvolených.

Jen poznámka pro Nekulu – v Německu mouka za 15,-, u nás za 22,- (jasně, ta lepší mouka v Německu stojí i 30,- a víc, ale ta lepší u nás stojí i 50,- a víc, takže asi tak). Dobrá práce, pane ministře. Víte, že v Německu mají trojnásobné platy? Doporučuju, abyste si našel nějakou globálnější tyč, u které zatančit, protože s takovou dojde na třetí pražskou defenestraci.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)