24.5.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

O včelách a lidech

Sdílejte článek:

NIEMAND

Díky zvídavosti jsem si přečetl “osvětový článek” o veganství a narazil jsem v něm na tuto větu: “Migrující včelařství má navíc negativní dopad i na životní prostředí kvůli šíření nemocí a negativních účinků na původní populace včel.” Okamžitě jsem se zarazil a začal přemýšlet.

Ta věta konstatuje fakt, který poukazuje na nebezpečí vznikající z arogantních choutek některých jedinců, kteří si chtějí hrát na vládce vesmíru a tak trochu si zaexperimentovat s efektivním využitím včel. Navíc toto tvrzení vychází z pozorování, ze zkušeností a není to něco akademicky zformulovaného od zeleného stolu. Pro ověření se můžete zeptat zkušených včelařů, nebo si o tom vyhledat informace na zájmových webech či wikipedii. Například varroáza je v Evropě nepůvodní nákaza, dovezná z Asie, vůči které jsou tamní druhy včel částečně odolné, ale místní druhy včel v Evropě tuto odolnost přirozeně nemají, čímž je pro ně do slova a do písmene smrtelným nebezpečím.

Při rozjímání o včelách jsem si rovněž vybavil role včelích společenstev, jejich základní rozdělení na matku, dělnice a trubce, kde každý má svou roli a například dělnice nepožadují po trubcích rovnoprávnost, aby trubec na chvíli vzal za ně hledání potravy a půjdou místo něj oplodňovat včelí matku (technicky by to ani nešlo). Ono to je dáno geneticky a každý by měl dělat to, co nejlépe umí, na co se nejlépe hodí. Pokud by například nějaké kvóty nařizovaly, aby se počty trubců a dělnic srovnaly a dělnice by “byly přiřazeny na práci, ke které nemají dostatečné předpoklady”, výsledkem by byla výrazně snížená funkčnost celého roje. Takovýto kvótami limitovaný roj by v porovnání s jiným, přirozeně fungujícím, rojem neměl šanci v soutěži o omezené zdroje a spíše by strádal.

Tolik o včelách a teď bych, vzhledem k nadpisu, asi měl něco zmínit o společenství lidském. Bohužel jsem nějak ztratil motivaci a tak se lidem budu věnovat až někdy příště. Jen bych ještě na závěr chtěl zmínit, že konkrétní princip, který je v jednom kontextu obecně považován za přirozené a efektivní fungování společenství, je některými manipulátory a sociálními dobrodruhy v jiném kontextu nálepkován jako příklad rasismu, xenofobie, šovinismu, fašismu …


 


Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...