O čem jednali Si s Putinem
ZBYNĚK FIALA
Vedle mezinárodních témat, jako spolupráce v BRICS a práce na měnovém systému nezávislém na dolaru, měla návštěva staronového ruského prezidenta Vladimíra Putina na programu také řadu strategických dvoustranných cílů v hospodářské i politické oblasti. Zasvěceně o tom píše Joe Webster, vedoucí pracovník washingtonského think-tanku Atlantic Council a editor nezávislého zpravodaje China-Russia Report, který vychází na internetovém Substacku. Najdeme pod ním poznámku, že jde jen o Websterův osobní názor.
https://chinarussiareport.substack.com/p/3-initial-reactions-to-the-putin
1) Putin přišel hledat v Číně podporu v oblasti obchodu, soudí Webster, a Si mu něco poskytl. Podle FT klesl čínský vývoz do Ruska v březnu meziročně o zhruba 16 % a v dubnu o 13,5 %. To je z velké části způsobeno zpřísněním sankcí, které USA koncem prosince uvalily na ruské banky.
Vzhledem k tomu, že Peking nadále upřednostňuje vztahy s Moskvou, čínský vývoz do Ruska v nejbližší době pravděpodobně vzroste oproti současné úrovni. V deníku People’s Daily a v anglicky psaném prohlášení Kremlu Si i Putin označili za klíčové priority obchodní, hospodářskou, investiční, energetickou a kulturní spolupráci, a to v tomto pořadí. Lidový deník rovněž uvedl, že oba představitelé podepsali společnou dohodu o obchodní spolupráci.
Podrobnosti obchodní spolupráce budou upřesňovány v následujících dnech a budou důležité. Je možné, že nedávné zpřísnění západních sankcí bude i nadále omezovat čínský vývoz do Ruska, přinejmenším okrajově – ale pro Ukrajinu je důležitá každá maličkost. Přesto je velmi pravděpodobné, že Peking bude i nadále zajišťovat vývoz do Ruska, který sice nedosahuje úrovně smrtící pomoci, ale přesto je pro válečnou ekonomiku Kremlu klíčový.
2) Peking nadále rámuje vztahy obou zemí jako vztahy motivované základními zájmy – nikoliv pouze osobními vazbami mezi vůdci (i když to je nepopiratelně důležitý prvek). Si zopakoval, že bilaterální vazby slouží „základním zájmům obou zemí a národů“. Peking tuto formulaci poprvé použil v červenci 2023 po Prigožinově vzpouře, ve zjevné snaze o odosobnění a institucionalizaci dvoustranných vazeb. Události z léta 2023 vyvolaly v Pekingu obavy z Putinova (případného) nástupce, a tak se Komunistická strana Číny snaží ruskému politickému systému sdělit, že si přeje silné vazby bez ohledu na to, kdo sedí na vrcholu mocenské pyramidy.
Peking může v příštích letech hrát v ruské domácí politice významnější roli. Čína je pro Rusko zdaleka největším zdrojem obchodu a investic. Ekonomické vazby se samozřejmě nemusí nutně promítnout do politického vlivu v Rusku – jak může potvrdit Evropa a širší Západ. Nicméně vzhledem k tomu, že obrovský ekonomický a finanční vliv Číny v Rusku bude přetrvávat, a možná i růst, může Peking stále více ovlivňovat ruský domácí politický systém, zejména v éře po Putinovi.
Přestože se zdá, že ve střednědobém horizontu je střídání ve vedení Ruska nepravděpodobné, Peking zřejmě charakterizuje vztahy jako sloužící „základním zájmům obou zemí a národů“, aby ruské politické elitě sdělil, že bude spolupracovat s kýmkoli, kdo bude sedět na vrcholu mocenské pyramidy.
3) O čínsko-ruském plynovodu Power of Siberia-2 nepadla žádná zmínka. To nebylo překvapivé, protože obě strany v posledních letech zjevně nedosáhly v jednáních žádného pokroku. Někteří analytici (včetně autora) zastávají názor, že plynovod čelí těžkým a možná nepřekonatelným finančním, technickým a ekonomickým problémům – i když je třeba připustit, že projekt by mohl být postaven v situaci, kdy peníze nerozhodují.
Naopak Sergej Vakulenko z Carnegie v červnu 2023 odhadl, že plynovod Síla Sibiře-2 má pozitivnější ekonomický profil a potenciálně by mohl přinést rentu ve výši 2,5–4,3 miliardy dolarů ročně (ve srovnání s rentou ve výši zhruba 20 miliard dolarů, kterou ročně vydělal předválečný vývoz do Evropy).
Budoucnost projektu Power of Siberia-2 by nakonec mohla záviset na schopnosti Číny využít své značné nadbytečné kapacity v oblasti solární energie (a také na potřebě Pekingu zlepšit kvalitu ovzduší ve městech).
Pokud jde o solární energii, nedávná analýza jiného, vyspělejšího solárního trhu – Kalifornie – ukazuje, že baterie mohou odsunout „solární zeď“ a zvýšit podíl této technologie na celkové výrobě elektřiny.
Vedle zavádění baterií může Čína nakonec zavést i „solární čas“, tj. sladit hospodářskou činnost s denním světlem. Solární čas by v podstatě znamenal změnu hodin tak, aby se ekonomická aktivita a poptávka po elektřině přizpůsobily době slunečního svitu. V létě by to mohlo znamenat, že západ slunce by mohl nastat ve 22:00 nebo později, aby se lépe sladila produkce slunečního světla s poptávkou po zátěži, která má tendenci dosahovat vrcholu kolem 18:00 (alespoň ve Spojených státech – čínské údaje o denním a mezisezónním toku elektřiny jsou mnohem méně přehledné). Tato opatření by zvýšila podíl solární elektřiny na skladbě zdrojů elektrické energie.
Stojí za zmínku, že poptávka po zemním plynu v Číně – zejména v severní Číně – je spojena především s vytápěním a průmyslovým sektorem – nikoli energetikou. Nicméně masové rozšíření solární a větrné energetiky v severní Číně spolu s dalšími doplňkovými technologiemi čisté energie – zejména opatřeními na zvýšení účinnosti budov a obousměrnými klimatizačními jednotkami, známými také jako tepelná čerpadla – omezí nebo dokonce omezí čínskou poptávku po dovozu ruského zemního plynu.
- Washingtonu hoří poslední rezervy - 12.1.2025
- Jsme na to připraveni? - 12.1.2025
- Fiala ani Pavel na Trumpově inauguraci nebudou, zato Turek či Macinka ano - 12.1.2025
Čína představuje pro Rusko největší nebezpečí. Jen ten idiot Putin to nevidí. USA a NATO jsou proti Číně samí Mirkové Dušíni.
Ale prdlajs. Čina by byla blbá, kdyby začla ohrožovat a poškozovat tak dobrého zákazníka jako má v Rusku.
A Čína blbá není, to blbější je ten náš Západ.
Rusko dodává Číně suroviny, paliva a potraviny, především obilí. Čínské firmy vyplnily odešlé západní firmy z RF a přednostně se Čína dostane i k společné těžbě surovin v Rusku.
A potom atom, wolové. To je velmi mocné domlouvadlo, ví jistě Mittere i ten náš Izrael. Toho by také arabové rádi slupli jak malinu, ale tisícovka jaderných pum je nepřekročitelná překážka.
Rusko se Číny bát nemusí, má atom a společná spolupráce jim vůči nepřátelskému Západu nese jen benefity. Tak proč kazit něco co dobře funguje? To pragmatický politik neudělá. A proto tak Západ zuří. Jak říká staré české přísloví:….pozdě bycha honiti…..
Proč něco kupovat, když si to mohu jednoduše vzít. A atomové domlouvadlo má i Čína. A řekl bych, že bude v mnohem lepším stavu než to ruské. Číňani jsou chytří, postupují pomalu, ale vytrvale. Není to banda vypitých alkoholiků jako Rusáci.
Ty jsi fakt vymaštěnej. Si myslíš že Čína pude do jaderný války s Ruskem. Asi vůbec neznáš čínskou duši. A viděls vůbec někdy ty až luxusní čínská velká města? Asi ne, protože proč by si to měli nechat číňani roztřískat kvůli kousku zmrzlé sibiře, odkud prchají i původní obyvatelé.
Pro číňana je lepší chytnout amíka za koule, už za ty nekonečné sankce a za pomoci spřáteleného ruska mu dát najevo, že se o řízení světa budou musit podělit.
Opravdu neradi, ale budou musit..a svět je spíše na straně číny než usa.
„Čina by byla blbá, kdyby začla ohrožovat a poškozovat tak dobrého zákazníka jako má v Rusku.“ – – – To není tak úplně pravda. Čína totiž začíná v Rusku těžit sama. Rusové jsou na tom špatně, tak na to přistoupí. A Čína je vydrancuje. Některé části Ruska už jsou spíše částí Číny. Na Ukrajině Rusko něco vybojuje, ale na druhé straně ztratí mnohem více. Nejznámější je vydrancování lesů na Sibiři – https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/cina-rusko-kaceni-lesu-tajga-ekologicka-katastrofa.A181101_111015_zahranicni_baje – a to je jen špička ledovce.
Souhlas, přesně tak postupuje Čína v Africe. Ekonomicky je ovládne. Úvěry, kupuje doly, přístavy, staví mosty, komunikace…Afričani nestíhají splácet a tak si to Čína vybírá jinak. V Rusku to bude stejné.
Zapoměls že i Rusko získává v Africe obchodní vazby. Nigerie uran, a několik dalších zemí.
nx….slunéčko naše jasné, máš velmi zastaralé informace. Ano, co píšeš bylo. Čiňani uplatili místního vládce a koupili v Rusku třeba 5 ha lesa k těžbě. No a vytěžili třeba 30 ha a pak z Ruska zdrhli. Měli totiž dle smlouvy vytěžené uzemí opět zalesnit. Na což se vyprdli.
Řešení nebylo zas tak složité. Vyjednal ho přímo Putin a Si. Povolení k těžbě jde nyní přes ústředí v Moskvě a těžící čínská firma musí předem složit finanční záruku na sazenice lesních stromků k dosázení. Podvodných firem velmi ubylo, protože pak přijdou pak o možnost další těžby v Rusku.
Čína ruské dřevo naléhavě potřebuje. Rusové už v minulosti vypli dodávky do Evropy a zůstal jediný přechod jen přes Finsko. Po vstupu Finska do NATO i tato cesta skončila.
Dřev o je velmi žádaná komodita a ve světě ho není neomezené množství a vykopnout podvodné firmy není až zas takový problém. Ty si příště neškrtnou. A můžou se jít pást.
OK. Autor je známý extra eurohujer a mj. šiřitel narativu o nevyhnutelnosti totálního zavedení elektrovozítek v eurosojuzu a propagátor léčby pouštění žilou dle universální formule – ještě více uHnije. No budiž. Ovšem žvejk, že Čína nakonec může zavést i “solární čas”, tj. sladit hospodářskou činnost s denním světlem, to asi trochu moc upil bruselského čaje. Solární čas by v podstatě znamenal změnu hodin tak, aby se ekonomická aktivita a poptávka po elektřině přizpůsobily době slunečního svitu. No jistě. To je totiž fantasmagorie, kterou nám chtějí vnutit eurokrati z Bruseli a různí dnes na zeleno přetření náckové. Včera ještě blouznili, jak zastaví Saharu soláry a natáhnou tlustý kabel do eurolandu a tak budeme žít v energetickém ráji. Už i Habek a Anállena o tom raději mlčí. Mají nové hobby, tanky na smíšený elektrodieselový pohon.
Btw. Dost dlouho jsem pobýval v jižní Francii a stále je tam známo jak se žilo při čekání na noční obnovitelnou energii pro tamní větrné mlýny obilné. Není o co stát.
Ale při opsání propagandisty z Atlantic Council ,prý expertního hodnocení návštěvy Putina v Pekingu, mohl eurohujer napsat co Atlantic Council o sobě říká dokonce otevřeně – V tomto klíčovém geopolitickém okamžiku je práce Atlantické rady potřebnější než kdy jindy „Úkolem, který nyní před Atlantickou radou je, není jen diagnostikovat tento geopolitický okamžik, ale také podnítit Spojené státy a jejich partnery k posílení jejich společného úsilí o vytvoření lepší, prosperující svět.“
Neslouží ke cti autora, že nám tohle zatajil. slouží ke cti Atlantic Council, že se s tím nemažou a otevřeně říkají komu a čemu slouží.
Škoda, že jsme se nedozvěděli nějaké srovnání s návštěvou ycela nedávnou US ministra zahraničí v Číně a proč ho na letiště vyprovázel jen US ambasador, ale pořád lepší než Lejnová. Protože nic nerepresentuje, z hlediska mezinárodní práva je eurosojuz něco jako Svaz přátel žehu, musela vysmahnout z Pekingu turniketem pro turisty a předložit pas a zavazadlo k prohlídce.
Kalifornské výpadky elektřiny a další podobné tamní kratochvíle jsou dobře známy. Ale ovšem to je dle článku vyspělejší solární trh, ke kterému tedy patří i blackouts, pochopitelně.
Z článku se dozvídáme, jak má Čína našlápnuto k solární energii, ale už ne kolik uhelných elektráren staví, kolik jaderných a jak roste tamní spotřeba právě onoho plynu.
Mimochodem, při nedávné návštěvě s. presidenta Si v Paříži se nejednalo jen o vývozu vepřového, mléka, sýrů , vína a minerálek do Číny, ale i o spolupráci na vývoji malých jaderných reaktorů.
Vsak oni se mezi sebou domluvi, maji stejny cil, vladnout polovine sveta a to stoji za to domluvit se 😂
Nikdo se nespokojí s vládou poloviny světa. A vždy platí, že vládnout může jen jeden. Možná budou nějak spolupracovat proti západu, ale to přátelství nikdy nebude moc stabilní.
To je obecně rozšířený omyl. Platí totiž, že vládnout nemusí nikdo.
A zatímco Čína a Rusko řeší budoucnost, my se tu dokola a dokola hádáme o minulosti….o komunistech, Babišovi, o hladce vyhrané válce na Ukrajině a upadajícím Rusku. A až ta krátká ukrajinská historka skončí, bude celý svět daleko před námi a my se budeme plácat po zádech za rekord v počtu přešitých dětí……a zavřených průmyslových podniků.
Budoucnost řeší, ale jsou na tom také špatně. Zatím nic nevyřešili. I u nich se lidé mají mizerně. I oni vymírají. I oni mají problém sehnat peníze na důchody a na cokoliv jiného, zatímco mocní vydělávají miliardy. Tím neobhajuji západ. Jen upozorňuji na to, že problém je prostě globální.
A my, jako globální nicka, bychom se měli chovat co nejvíce pragmaticky a být zadobře s každým. A děláme přesný opak.
Ve spolupráci Číny a Ruska, hledejte hlavně to, že bylo li by zničeno Rusko, bude další na řadě Čína.
O tom, jak nakopou kolektivní západ do prdele
😎
😎
americký expert Joe Webster (?)
šulínuje skrze PP duté sudy , krása a nádhera
Čínská ekonomika je 8x větší než ruská a roste. Ruská jen upadá. Putler přijel žebrat o zbraně a o porušování sankcí, což Číňani tajně dělají, bude to ale něco stát. Zlato a jiné drahé kovy, měď, dřevo, ropu, plyn.
Na Sibiři už je 5 milionů Číňanů a přibývají další. Zalidněnost Ruska je 8 obyvatel / km2 a Rusko vymírá. V Číně 146 obyvatel /km2 – jak si asi blbec Putler myslí, že to dopadne?
Čína si prostě půlku Ruska nakonec koupí a nemusí to ani ničit a vraždit tam obyvatele. Ostatně Sibiř bývala kdysi čínská, zase bude.