26.2.2018
Kategorie: Společnost

Novináře je třeba likvidovat

Sdílejte článek:

COM

Větu v titulku vyslovil náš pan president Zeman na setkání se svým přítelem Putinem. Nejen v Rusku však mají s touto činností zkušenosti. Po dnešku můžeme říci, že novináře likvidují i na Slovensku. Je to děsivé a ještě hrůznější právě v tomto kontextu.

[ad#textova1]

Už ve svých sedmadvaceti letech byl respektovaným investigativním novinářem. Ján Kuciak psal hlavně o korupčních kauzách ve vysokých politických a podnikatelských kruzích. Spolupracoval rovněž na analýze spisu Gorila. A zřejmě právě jedna z těchto kauz se mu stala minulý týden osudnou.

Těla investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky našla policie v neděli večer v jejich domě. O den později policejní prezident Tibor Gašpar na tiskové konferenci potvrdil, co mnozí okamžitě tušili – byla to úkladná vražda, která zřejmě souvisela s Kuciakovou prací. 

Mladý novinář se dlouhodobě věnoval investigativní žurnalistice, čímž si v politických i obchodních kruzích nadělal nepřátele. Čelil mnoha výhrůžkám, ale o život se nikdy nebál. 

K tragédii, kterou mnozí přirovnávají k temným devadesátým létům, došlo ve Veľkej Mači (okres Galanta). Mladý pár si ho pořídil teprve nedávno. Postupně se připravovali na založení rodiny. Žili spolu mnoho let a na jaře se chystali udělat nejzásadnější krok v jejich dosavadním vztahu. Ke svatbě, na kterou se oba těšili, už však nedojde.Matce Martiny se přes všechny snahy nepodařilo s dcerou od čtvrtka zkontaktovat. Celá situace jí přišla natolik podezřelá, že se pět minut po půl desáté v neděli večer obrátila na policii. Hlídka dorazila na místo v půl jedenácté. Potvrdily se ty nejčernější myšlenky. Se střelnou ranou v hrudníku ležel na zemi mladý novinář, její dcera s děsivou ranou v hlavě ležela vedle něho. Martinu tak zřejmě vrah zastřelil jako nepohodlného svědka. “Asi na něco kápnul,” děsí se návratu mafiánského období jeden z jeho kamarádů.

Kuciak se v poslední době zaměřoval zejména na lidi okolo vládní strany Smer. Soustředil se zejména na kontroverzního podnikatele Mariána Kočnera, který je na Slovensku spojován s celou řadou pochybných finančních transakcí.

Iluze o tom, že svými texty během pár let změní systém prolezlý korupcí, neměl. Věřil však, že postupnými kroky se dá společnost i politická scéna kultivovat tak, aby si lidé nekalých praktik dovolovali stále méně. „Věřím, že se to nestane za rok nebo za dva. Možná to bude trvat celý život,“ zamýšlel se v loňském rozhovoru.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 3,08 out of 5)
Loading...