19.10.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Kdy se z mladých lidí vytratil revoluční duch?

Sdílejte článek:

MONIKA HRABÁKOVÁ

hrabákováMilí čtenáři,

zajímalo by mě, zda se následující jev vyskytuje pouze v mém okolí, anebo i ve vašem sousedství má roušku nasazenou nonstop – a to většinou v místech, kde takové jednání naprosto postrádá zdravý rozum i logický smysl (sám v autě, na ulici) – nejčastěji skupina velmi mladých lidí ve věku teenagerů? Pro představu uvedu pár naprosto běžných případů, kterých bývám svědkem každý den:

  • Ráno čekám na vlak, kolem mě jsou zarouškovaní puberťáci. 

  • Jdu si koupit ke stánku kávu, puberťákům koukají jenom oči. Na chvíli roušku odkryjí, jenom když upíjejí z kelímku kávy.

  • Jdu po ulici, teenageři těžce dýchají do své roušky a huhlavě se mezi sebou baví, stěží je jim rozumět.

Ve výsledku by mi to mohlo být asi jedno, je to koneckonců jejich život, ale jistým způsobem cítím, že stav současný a stav nejen v nejbližší budoucnosti, a hlavně všechno to osekávání svobody a rozdělování občanů na dvě kategorie – to všechno vždycky začíná a končí právě u lidí, kteří se do nesvobody nechají hladce vtáhnout, a kteří zcela dobrovolně připustí, aby je nesvoboda pohltila.

Řekla bych, že v naší bláznivé době máme možnost sledovat velmi zvláštní úkaz, který snad nikdy neměl obdoby: starší lidé rebelují a bojují za svobodu, a puberťáci na druhé straně barikády drží hubu a krok. Přitom rebelský trend by měl být spíš naruby, kdy si mladí lidé nebudou chtít nechat říkat, co mají dělat a starší lidé se přizpůsobí.

Kam se poděli mladí, kteří jdou už principiálně proti proudu a nenechají si poroučet? Kam se poděli mladí, kteří se ve škole domluví na tom, že už je něco potřeba udělat s dekadentním režimem a vyjdou do ulic? Kam se poděli mladí, kteří chtějí v životě svobodu? Je opravdu všechno, co mladé generaci zbylo v srdcích, slučitelné do slov jako klimatická krize a rasová a genderová rovnoprávnost? Vidí skutečně mladá generace v těchto tématech jediný problém naší doby, za který je třeba demonstrovat?

Jak nám říká Occamova břitva, odpověď by mohla být velmi jednoduchá. Nebo není? 

Ztratili mladí svou dravost, protože jim moderní společnost nabídla zábavu v podobě sociálních sítí, videí a televizních show? Proč by měli cokoli řešit, když můžou zapnout telefon a ztratit se ve světě online zábavy? Měníme skutečný svět za svět za zrcadlem?

Všudypřítomná elektronika jako fenomén dnešní doby taky není úplně trend, který bych hodnotila vždycky pozitivně. Cokoli jen jde zautomatizovat a zjednodušit, to je zautomatizované a zjednodušené. Kde je potom motivace dětí k tomu přijít na něco sám, udělat to jejich vlastními silami, když stačí zmáčknout tlačítko a stroj si poradí za ně?

Ztratili mladí svou dravost, protože tuto mladičkou generaci vychovávají lidé, kteří si už moc (nebo nic) nepamatují z předchozího režimu a tudíž nevidí indicie nově nastupující hrozby?

Rozhodně nechci házet všechny mladé lidi do jednoho pytle, znám jich konečně dost normálních, nicméně mě tento trend začíná velmi trápit, protože se nejedná samozřejmě jen o roušky na ulici, ale celkově o způsob vnímání doby a reakci na ni. Jedná se o chybějící lásku k národu a k vlasti, o absenci touhy po svobodě, o neexistující chtíč nežít v područí, ba naopak o úchylku v područí žít chtít.

Jde o ztrácející se touhu po tom změnit svět kolem sebe k lepšímu!

Obávám se, že pokud se něco brzy nezmění a studenti a mládež v sobě znovu neobjeví chtíč po svobodě, zůstává boj o svobodný život nám, kteří hranici 25 let už přeskočili, a mnozí z nás před drahnou dobou.

Mrzí mě to, protože si myslím, že jsou to právě mladí lidé, kteří by měli pomoci svým rodičům k tomu, aby oni už mohli žít svůj klidný život v odpočinku.

Místo toho se rodiče budou bít za to, aby se jejich děti jednou neprobudily v totalitě, protože zaspaly v demokracii. 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...