6.11.2023
Kategorie: Politika

Nikdy se nepoučí

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Tak našemu ministrovi průmyslu Hýkelovi zrušili návštěvu v Saúdské Arábii, kde měl jednat o dodávkách ropy, když se jako máme už brzy odstřihnout od ruských zdrojů… Jednat se nebude, protože naše republika zaujala striktně proizraelské stanovisko. Tak moc proizraelské, že naše kriegsministryně volala po vystoupení z OSN, protože tam o palestinské rezoluci hlasovali jinak, než si ona přála. Hýkelovi prý zrušil návštěvu i Kuvajt… Inu, na demonstraci se zabalil do izraelské vlajky….

Jak jinak to mohlo dopadnout? To jako někdo čekal, že u Saúdů přijmou někoho, jehož fotku v izraelské vlajce okamžitě otiskne Al Jazeera? Nikdo nechce riskovat nepokoje, nikdo nechce přilévat olej do ohně. Blízký východ je kousilínek od velké války. Dokonce i ten Hasan Nasralláh, šéf Hizbaláhu, si dává pozor na to, co říká.

Oni jsou prostě nepoučitelní. Přesně toto udělali na začátku války na Ukrajině a dosáhli toho, že z malé inflace udělali velkou, přivedli nás do hospodářské recese, energie bezprecedentně zdražily… to všechno jménem evropských hodnot. A teď udělali přesně to samé. Elementární logika říká, že i výsledek bude stejný. Ve jménu hodnotové politiky se všechno zase příšerně zdraží. Už není, kde brát… Každý, kdo má zdroje, je náš nepřítel…

Já vím, že postoj EU je obojaký, ale právě platby Hamásu jsou důvodem, že se s nimi u Saúdů ještě někdo baví. A hádejte, kde bude Izraelská fotbalová reprezentace hrát „doma“ svoje zápasy? V Maďarsku… tam je těch evropských hodnot nějak míň a tak je tam bezpečno. To je tak, když Orbán mluví o míru vždycky a všude…

Lubomír Zaorálek teď řekl Lipavskému, že diplomacie tu není od toho, abychom se bavili jen s kamarády… On to doteď asi nevěděl… ministr.

Po dvou letech šíleného průseru nás vláda úplně hladce žene do dalšího ještě většího průseru… ze stejných důvodů a bez jakékoliv sebereflexe.

Půjdeme dál…

Vrchní velitel ukrajinské armády, generál Zalužný, publikoval esej, kde říká přesně to, co melduju už zhruba rok. Válka se nehýbe z místa, protože bojiště je extrémně široké a obě strany o něm mají dokonalý přehled. Jakékoliv větší nashromáždění sil může být snadno rozstříleno i ve velké vzdálenosti od fronty.

Armády jsou schopny jenom titěrného postupu a spíše se navzájem vybíjejí, než aby předváděly nějaké manévry. I ti Wagnerovci v Bachmutu postupovali velmi pomalu.

Zalužný ve své eseji tvrdí, že zkoušel měnit velitele, zkoušel je různě přeskupit, předělat strukturu, ale k ničemu to nebylo. Teď přiznává, že ukrajinská armáda není schopna splnit to, co Zelenský svému národu sliboval. Předpokládám, že maršál Petrla ještě stále věří, že za měsíc budou Ukrajinci u Azovského moře… koneckonců, co je nějaký Zalužný proti ideálu boje dobra proti zlu, že?

Kolikrát jsme z médií slyšeli o tom, jak Ukrajinci už prorazili opevněné linie a teď už budou postupovat bez problémů? Ano, přesně takhle se o válce referovalo v roce 1916. Kolik vojenských analytiků se pod takové zprávy podepsalo? Kolik lidí muselo zemřít, aby Zalužný zjistil to, co si už rok cvrlikají vrabci na střeše a viděl to každý, kdo sledoval zprávy z obou stran fronty?

Že jsou novináři prodejné děvky, to už víme. Že napíšou cokoliv, za co jim zaplatíte a nebo co jim nařídí šéfredaktor, to víme. Že píší na objednávku naší pravdy a lásky, to víme. Že kvůli jejich propagandě zemřely statisíce lidí, to už teď víme také… Zalužný to sám řekl.

Mimochodem… co je to za vrchního velitele, že musel obětovat tolik mladých kluků, aby zjistil to, co mi Marian Kechlibar řekl před rokem, když byl u mě na návštěvě? To potřeboval rok koukat na monitor, aby zjistil to, co jsme koukáním na monitory zjistili i my? Nebo ve skutečnosti není vrchní velitel, ale pěkně plnil rozkazy někoho jiného a dělal to přesně do té doby, než to strýčka Sama přestalo bavit a přesunul se na blízký východ?

Proč časopis Time přišel s kritikou Zelenského až teď? Vždyť je to už minimálně rok úplně stejné. Pohyby na frontě jsou stejně nicotné jako u Verdunu nebo na Somně. I ty díry po granátech vypadají podobně. Už rok vidíme, že se zásoby zbraní tenčí, ale zbrojní výroba se nerozjíždí. Už rok upozorňujeme, že Rus tohle rozhodně nepodcenil a naopak zbrojit začal. Pořádně.

Nikdy se nepoučí… když se nedokázali poučit za rok poziční války, teď už to nedoženou. Co uděláte, když v lese potkáte medvěda? Nemusíte dělat nic, medvěd uděláo všechno sám… ano, tohle se teď postupně stane tam na východě. Před rokem se dalo uzavřít příměří, ušetřit statisíce životů a miliardy peněz, smířit se se ztrátou území a jednat. Ale to bylo proti evropským hodnotám. To bylo nepřípustné. Teď je otázka, jestli v současné situaci bude ruský medvěd nějaké příměří ještě chtít.

Pojďme dál…

V uplynulém týdnu jsme se dozvěděli že gigafactory na výrobu baterií do aut od Volkswagenu se stavět nebude. Není k tomu důvod. Trh s elektroauty jaksi nesplňuje očekávání. Prodělává investorům spousty peněz. Myslíte, že někdo upustí od protlačování elektromobility?

Cena distribuce elektřiny má příští rok vzrůst o 70%… Jasně, když stavíme ty fotovoltaiky, tak si prostě musíme poradit s velkými přetoky energie, když svítí slunce. Máme nejrobustnější elektrickou soustavu v Evropě. Ale je málo robustní. Myslíte, že to pro někoho bude důvod, aby změnil energetickou politiku?

Vždyť už tomu dali nový název i logo. Čistá Energie Zítřka. Bohužel se jim tam už nevešlo, že to bude velmi drahá čistá energie. Tak drahá, že ekonomové zcela bez skrupulí říkají, že u nás do průmyslu nikdo investovat nebude… Myslíte, že to dojde alespoň těm manažerům v ČEZu? Dost o tom pochybuju…

Pojďme dál…

Už někdo zrevidoval tu západní migrační politiku? Už přestali s řečmi o akceschopnosti EU a nutnosti zrušit právo veta? Nestačí nám stohlavé propalestinské demonstrace? Potřebujeme mít statisícové? Potřebujeme mít namalované židovské hvězdy na židovských domech? Potřebujeme ubodané učitele?

Tohle nám vládne. Ať ž ve Strakovce nebo na Krkavčích horách. Nepoučitelní. Nestačil jim rok drahoty. Nic nepochopili, nic nezanalyzovali, zpětná vazba nula… Zabalili se do izraelské vlajky a udělali to klidně znovu. Nestačil jim rok války bez jakéhokoliv výsledku. Nepomohla žádná varování, nepomohly dobře míněné námitky a rady. Budeme dál pokračovat v tom, co nás dovedlo do dnešního průseru. Ještě není dost velký.

Je nejvyšší čas se zajímat o politiku. Je nejvyšší čas pochopit, jak to tam funguje. Je nejvyšší čas se začít zajímat o svojí budoucnost. Jinak ten medvěd fakt udělá všechno sám…

Vidlákovy kydy

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
54 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)