Není to šikana?
JINDŘICH KULHAVÝ
Zrušení nouzového stavu, ke kterému de facto ani nedošlo, vyvolalo mohutnou reakci u našich západních sousedů. Německo se jednostranně uzavřelo a na svých hranicích vytvořilo jen těžko prostupnou hráz. Kdo viděl záběry z hraničních přechodů mezi Českou republikou a Německem, musel se chytat za hlavu. Tedy aspoň tehdy, pokud logicky uvažuje.
Nejvíce zaujmuly dlouhé fronty. A to nejen kamionů před hraniční čárou, ale také jejich řidičů před odběrovými místy. Povinnost čerstvých testů na covid způsobila masakr. Několik hodin stání ve frontě při čekání na odběr, navíc v solidním mrazu, lze považovat za jistý druh teroru, který mohl vést pouze k onemocnění dosud zdravých řidičů. Ať už covidem při případné přítomnosti někoho již nemocného, nebo důsledkem podchlazení. Představa, že 5 hodin stojíte na nohou v mrazu, a poté sednete za volant náklaďáku a vyrazíte na dálnici, je sama o sobě dost šílená a mohou nastat mnohem nebezpečnější situace než je nevelké riziko nákazy.
Aby to bylo ještě složitější, podobná opatření se týkají i našich rakouských sousedů chtějících překročit hranice do Německa. Což komplikuje i pouhý tranzit přes Německo například při cestě do Itálie, Švýcarska či Francie. Problémem je tak přejezd relativně krátkého úseku německého území vklíněného mezi Rakousko a Itálii při potřebě využít Brennerský průsmyk, o San Bernardinu ani neuvažujte. Přestože vůbec nemusíte v Německu vystoupit z auta, Němci Vás tam prostě nepustí. Přitom cesta na jih, ale i na sever Evropy, za účelem pouhé dovolené je momentálně nesmyslem, protože Italové na příkaz nové úřednické vlády horská lyžařská střediska neotevřeli, Francouzi také ne, a slunit se v únoru na Azurovém pobřeží pravděpodobně nikdo nebude. Potřebujete li tedy vyjet do těchto zemí, například z rodinných důvodů, Merkelová a spol. Vám to právě zatrhnuli, případně velmi ztížili. Na to hned reagovali letecké společnosti a ceny letenek do zemí kolem Německa vyletěly raketově nahoru a jsou dvojnásobné proti těm před měsícem.
Německo se údajně pyšní skvělými počty nakažených a dle uveřejňovaných výsledků je na tom dobře. Je na čase se ptát na metodiku počítání infekčních občanů. Zkušenosti z Čech a Moravy hovoří o násobení skutečně pozitivních způsobeném několika faktory. Jsou to zahrnování do statistik nakažených i v případu, že se prokáže chybný výsledek testování jednotlivců, dále hospitalizace naprosto bezpříznakových pacientů způsobující teoretické přeplnění nemocnic, jdete li na test vícekrát po sobě a jste údajně infekční, pokaždé jste počítán jako nový případ. Přidejme značnou chybovost samotných testů a záměrné vytváření paniky, a nemůžeme se divit našim nedobrým výsledkům. Přesto odborníci tvrdí, že promořenost obyvatelstva je mnohem vyšší, než udávají čísla.
Pokud tomu tak je, jde o další důkaz toho, že vir není v konečném důsledku tak zabijácký, potkal li tolik lidí, aniž by způsobil jejich zdravotní potíže. Hovoří li se o různých mutacích, především té britské vzniklé až po začátku očkování, která může být i důsledkem vakcinace a o níž se tvrdí, že je více nakažlivá, je třeba zároveň připomenout její další vlastnost, a tou je to, že nijak nezhoršuje průběh onemocnění. Takže o co jde? S virem se stejně každý z nás potká, tak se to aspoň vše urychlí a více lidem vzniknou protilátky a nemusí se podrobovat problematickému očkování.
Vraťme se do Německa. Opravdu jsou výjimečně dobré výsledky reálné? Uvědomme si množství migrantů žijících v této zemi v centrech jim určených, přidejme jejich nedisciplínu a složitou integraci, zároveň menší odolnost vůči nízkým teplotám. Výhodou může být naopak nižší úroveň dosavadní lékařské péče a lepší imunita. Mohou mít tyto okolnosti vliv na skutečnou promořenost Němců, jde o rozdílnou metodiku sčítání výsledků, nebo jsou naši západní sousedé mnohem odolnější? Případně je v tom skutečně disciplína obyvatelstva? Z našich informací tomu tak není, protože i v Německu probíhá řada demonstrací, jen se k nám o nich informace dostávají minimálně. Realita tak může být úplně jiná. U nás mnohem lepší, ve spolkové republice horší a v porovnání stejná. Jen záleží na tom, kdo jakým způsobem uveřejňuje své ,,výsledky“.
Dnešní stať zakončíme úvahou. Rychlost, s jakou se vir šířil po světě, byla velmi podezřelá a také údajný vznik nových mutací, dle bioložky Pekové dokonce nových kmenů viru, svědčí o ,,průmyslovém“ rozmísťování viru. Dokonce byla uváděna teorie o kobercovém šíření pomocí letadel. Budeme si představovat, že jde o velmi kontroverzní a konspirační myšlenku, nicméně je zajímavé, že se vir dostal i do často izolovaných míst. Další možností vzniku mutací je právě vakcinace. Teoreticky je možné, že poskytování vakcín chudším zemím mimo Evropu a USA může být dalším způsobem, jak vir šířit. Jistě, tato úvaha zní fantasmagoricky a my si to uvědomujeme. Ale přiznejme si, kolik konspiračních teorií se v posledních létech naplnilo. A za řadou příčin stojí ti stejní lidé. Tak kde je pravda?