Německý „pokrokový“ soud zrušil zákaz islámských burkin na koupalištích
REFORMY.CZ
Zákaz zákonu šaría odpovídajících plavek známých jako „burkini“ zrušil vrchní správní soud v německé spolkové zemi Porýní-Vestfálsko, když soudce rozhodl, že tento zákaz porušuje ústavu.
Zákaz začal ve městě Koblenz a začal platit od 1. ledna, ale napadla jej syrská žadatelka o azyl, která tvrdila, že tyto plavky potřebuje z náboženských důvodů a zároveň také potřebuje chodit na koupaliště, protože trpí problémy se zády, o čemž referuje rakouský populární deník Kronen Zeitung.
Původní vyhláška stanovovala, že plavci v místních koupalištích budou smět mít jen bederní plavky, plavací šortky, bikiny nebo dámské plavky s výjimkami udělovanými profesionálním plavcům, kteří mohou nosit i pryžový potápěčský oblek.
Podle vyššího správního soudu je tento zákaz v rozporu s požadavky německé ústavy na rovné zacházení. Město namítalo, že burkini znemožňují zjistit, zda nositelka netrpí nějakým hygienickým problémem nebo chorobou, kvůli které by se jí normálně odmítl vstup, ale soudci v tomto případě zdůvodnění města kritizovali.
Německá ministryně rodiny Franziska Giffey ze sociální demokracie burkini obhajovala a říkala, že to jsou „naprosto přijatelné“ plavky.
O těchto plavkách vyhovujících zákonu šaría probíhaly žhavé diskuse v řadě dalších zemí, jako je Francie, kde byly původně na Francouzské Riviéře v roce 2016 zakázány, ale i tento zákaz v srpnu téhož roku zrušil francouzský správní soud.
I Rakousko zaujalo k burkinám na koupalištích v hlavním městě Vídeň nepřátelský postoj, odkud ženy v takových plavkách vyhazovali, a i tam argumentovali, že nejsou slučitelné s řádnou hygienou.
Naproti tomu v pokrokovém Švédsku byli k nošení burkin daleko přívětivější, kdy správní oblast Hässleholm je vstřícná až tak, že burkini nakupuje mladým dívkám z veřejných peněz, aby je povzbudila k návštěvám plaveckých kurzů.