14.12.2015
Kategorie: Ekonomika

Nekalé obchodní praktiky? Řetězcům dochází dech a průšvih je na obzoru …

Sdílejte článek:

MARTIN ČIHÁČEK 14|12|2015

Zloděj křičí chyťte zloděje aneb všichni máme svoji pravdu a ty vládo nám do toho nekecej! To je stručný souhrn z diskuzního pořadu M. Jílkové, který pojednával o takzvaných nekalých praktikách zahraničních řetězců.

Konečně se něco děje! V pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou ( i když tento pořad nesnáším, tak mne protentokrát hodně pobavil ) proti sobě stály znesvářené strany v podobě UHOSu, Svazu obchodu a cestovního ruchu, Potravinářské a Agrární komory, Poslanecké sněmovny, Asociace českého tradičního maloobchodu a zástupce českého zemědělského svazu. Po letech nicnedělání našich poslanců v této oblasti a prvním paskvilu zákona o významné tržní síle z Haškova pera je zde druhá verze, která má zatrhnout tipec nekalým praktikám hlavně zahraničních řetězců. 

[ad#clanek-respo]

A protože sezvat všechny strany k jednomu jednacímu stolu se nepodařilo, bylo nutné si pozvat Jílkovou, aby je dostala alespoň do jedné místnosti, když už ne ke stolu. A bylo se na co dívat. Paní Jílkové se samozřejmě nepodařilo diskuzi řídit a docházelo pouze ke zbytečným přestřelkám mezi jednotlivými účastníky diskuze.

Samou podstatou je vznik novely zákona o významné tržní síle, který např. řetězcům zakazuje zpětné bonusy. Ty byly hlavním tématem diskuze. (zpětné bonusy znamenají to, že řetězec se dohodne s dodavatelem na fakturační ceně za výrobek např. 10 Kč a pak do smlouvy napíše 10% bonus za listing, 10% za marketing a další kraviny, které mu zákon dovoluje. Výsledná cena pro dodavatele je pak např. 7 Kč, se kterou může počítat pro svůj další rozvoj.)

Až doposud je to v pořádku, je to dohoda dvou stran na roční bázi. Mezitím dodavatel začne prodávat a protože řetězec i za tuto nízkou fakturační cenu odebírá stále více, dodavatel potřebuje zvýšit kapacitu výroby, protože si nemůže dovolit platit penále za nedodané zboží, najme tedy nové zaměstnance a uplyne rok. Pak řetězec přijde a řekne, že spolupráce byla nic moc a že chce v rámci jednání o nových obchodních podmínkách další procenta buď do ceny nebo do zpětného bonusu. Nic za to ale nechce nabídnout a vyhrožuje ukončením spolupráce v případě nepřistoupení na tyto podmínky. To se děje každý rok.

Co má dodavatel dělat, když má nakoupené stroje, lidi, haly a potřebuje vše splácet? Přijmout, bohužel. I tato situace je do určité hladiny akceptovatelná, protože i dodavatel se může soustředit na další distribuční kanály v republice, i když jsou o něco menší.

Co je ale neakceptovatelné, jsou debilní nápady ze strany řetězců v průběhu roku typu 100 Kauflandů v ČR, další rok 15 let Kauflandu, další rok 1000 Kauflandu v Evropě, další narozeniny Globusu atd. Každý z nadnárodních řetězců má takový pomníček. A někteří z těchto exotů to staví ještě do roviny spolupráce a nespolupráce. Co si to, ty hloupý a mrňavý dodavateli, dovoluješ nepřispět nám na naše narozeniny? Vždycky jsem jim na jejich požadavek odpověděl, že jsem od nich taky nic nedostal k narozeninám, ale jakousi záhadou to nepokládali za vtipné a relevantní. Až doposud si ze zákona o významné tržní síle řetězce nic nedělaly. Stačilo jim sepsat pamflet pro dodavatele, který jim měli poslat zpět podepsaný, a který pojednával o tom, že nejsou v závislém postavení a jelo se dál ve stejných kolejích. Vymahatelnost žádná.

Odbočím zpět k danému pořadu. Paní Marta Nováková za svaz obchodu a cestovního ruchu mne velmi zklamala. Obhajovat řetězce stylem, že bonusy jsou oprávněné třeba za dvojnásobný prodej nebo za narozeninové marketingové služby, je obhajoba na úrovni střední školy se známkou nevyhověl. Vykazování minusových nebo minimálních maržích řetězců jsem kritizoval již v minulosti. V reálu, který předvádí ostatním samozřejmě nejsou započtené zpětné bonusy a to je největší kámen úrazu a důvod, proč řetězce tolik brojí. Protože i ve statistikách se nyní projeví, že jejich reálná marže je daleko vyšší.

Demagogie poslankyně Kovářové z TOP09 ( čekal jsem inteligentní bytost a ne nedůtklivou primadonu ) o tom, že nám chudákům se zdraží potraviny a že bude zase hůř, se neosvědčila. Její prvorepubliková vizáž silně korespondovala s jejím názorem.

[ad#clanek-respo]

V publiku seděli také vzácní hosté. Jedním z nich byl i pan Mikoška, ředitel kvality Aholdu, který také nedávno zaperlil ve sdělovacích prostředcích. Nyní to zkusil znovu tím, že díky zahraničním řetězcům je úroveň kvality českých dodavatelů tak dobrá, protože jen oni požadují zajištění vysokých standardů kvality. Jako kdyby zákony určovaly zahraniční řetězce.

Ale nemohou si za to řetězce samy. Můžeme za to i my, protože nakupujeme jen a pouze podle ceny a tím tlačíme i řetězce k tomu, aby tlačily dodavatele. Mezitím vláda zvýší minimální mzdu atd. Je to věčný koloběh a tato cenová spirála, kterou nyní dle sdělení zástupce UHOS, řeší 20 členských zemí Unie, nás vede postupně do pekel. A jen proto, že slyšíme na ty obrovské slevy z Kauflandu, Aholdu, Globusu, Tesca atd…..lidi vzpamatujme se a přestaňme chodit nakupovat tam, kde nás okrádají. Váš pocit, že jste ušetřili, je totiž jen krátkodobý, protože zítra bude fabrika zavřená. Ceny už se nedaly unést.

ZDROJ: Martin Čiháček

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...