10.3.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Nejvyšší soud svým výkladem vytvořil problém

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

Ke kauze ženy, která na sociálních sítích komentovala zadržené migranty v Plzni náš Nejvyšší soud po dovolání Nejvyššího státního zástupce rozhodl, že se soud v Plzni kauzou musí znovu zabývat.
Nejvyšší soud má tento názor cituji: „Forma projevu podněcování není zákonem určena. Může k němu dojít jak přímo, tak například i skrytě, přičemž k vyvolání nenávisti jako jeho následku nemusí dojít.“


.
Tak tento výrok Nejvyššího soudu je ale více než ošemetný. Pokud očekáváme, že soud provede výklad zákona a neurčité ustanovení zpřesní, pak tento případ je přesně opačný. Podněcování může být skryté?

.

Třeba doma, když lidé na něco či někoho budou nadávat? Nepochybně takové skryté vyvolávání nenávisti žádnou reálnou u nikoho nevyvolá. Bude i takový projev tedy stíhán? Budou se lidé bát v soukromí projevit svůj neveřejný názor a připusťme i třeba nenávistnou zlobu? Ale za takové projevy ani socialismus netrestal, pokud nebyl ten člověk sledován státní policií a nesděloval ve svém bytě (domě) své politické názory jiným.

.

Nejvyšší soud zadělal na problém výkladu. Takto si každý udavač jenom zamne ruce. Stačí, aby svědčil (byť křivě), že souseda slyšel, jak v bytě nadává třeba na příchod migrantů. A podněcování k vyvoláni nenávisti tu máme jako na dlani. Že se pravda nakonec ukáže? Možná a otázkou je kdy a co vše to udanou osobu bude stát. Tak trochu to rozhodnutí připomíná trestání za schvalování atentátu na Reinharda Heydricha. A to není dobré.

.

A s tím křivým obviněním to u udavače také není tak horké. Citujme: Jestli-že osoba v přesvědčení, že se stal trestný čin a že jej spáchala určitá osoba a oznámí tyto domněnky, nedopustí se tím trestného činu (č. 44/65 Sb.rozh.tr.).

.

Nejvyšší soud by proto měl své rozhodnutí znovu uvážit.


MLADEKR

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...