13.9.2023
Kategorie: Společnost

Naši společnost opět ovládl strach vyčnívat

Sdílejte článek:

PZ/JANA HAMPLOVÁ

Přinášíme vám exkluzivní rozhovor se senátorkou Janou Zwyrtek Hamplovou nejen o cenzuře a strachu naší společnosti vyčnívat, ale také o proválečné rétorice naší vlády, která svou neschopnost maskuje agresivitou, útočností a privatizací jediné pravdy.

 

VOJNA A MÍR. Dílo toho slavného ruského filozofa a spisovatele si naše děti ve škole již nepřečtou. Dnes našim dětem předčítá drag queen knížku o homosexuálních tučňácích. Svět se obrací naruby k tomu tu máme po dvou letech covidoých represích rok a půl trvající válečný konflikt na Ukrajině a války chtivou pětikoaliční vládu Petra Fialy. A právě v souvislosti s válkou na Ukrajině vyslovuje řada osobností názor, že i špatný mír je lepší než válka.
.
Jak to vidíte Vy v rovině obecné i v souvislosti s válkou na Ukrajině?
.
Proválečná rétorika naší vlády a zapojování se do války na východě téměř s nadšením mne děsí. Jakoby neuměli zaujmout ničím jiným, tak se až fanaticky seberealizují v tzv. pomoci Ukrajině, český premiér se chová jako druhý ukrajinský premiér, protože na svůj český lid zcela zapomněl – odsunuli ho jako něco nedůležitého. Každý průměrně chytrý člověk dnes už ví, že jde de facto o přeměřování sil mezi Ruskem a USA, a Ukrajina k tomu byla hrubě zneužita. A my jako evropští téměř sousedé to odnášíme s ní. Jsme tedy také obětí toho všeho.
.
Papež František i řada významných politiků i světově uznávaných osobností opakovaně volají po dosažení míru na Zemi a cestu vidí v uzavření příměří na Ukrajině a v postupných jednáních o míru. U nás jsou takoví lidé nazýváni a “nálepkováni” jako “Chcimírové”. Např. veřejnoprávní Česká televize uvedla v souvislosti s protivládní demonstrací Česko proti bídě, která se konala na jaře letošního roku, reportáž s názvem “Chcimírové 2023” – a nazvala demonstraci jako „tzv. demonstraci proti bídě“, ale především proti pomoci Ukrajině. Co o tom soudíte a jak hodnotíte práci veřejnoprávních médií?
.
K označení Chcimíra se hrdě hlásím. Jen psychopaté chtějí válku, a kdo si potřebuje zvedat sebevědomí v čele vojsk, kam mimochodem řadím i naši ministryni války paní Černochovou, snadno dohledáte, že nic jiného neumí. Řinčet zbraněmi umí každý nedouk, něco vybudovat, něco dokázat, něco umět, něco se skutečně naučit, to už chce schopnosti jiného druhu než schopnost bořit, co vybudovali jiní.
.
Před časem jste prohlásila, že se český veřejný prostor zvrhl v boj lží, dehonestací, vulgarit a urážek. Jak hluboko a jak dlouho ještě můžeme padat, než narazíme na ono pomyslné dno?
.
Musím říct, že mne to první měsíce velmi zaskočilo. Opravdu mne nenapadlo, že postačí jiný, slušně řečený názor, a stanu se terčem vulgárních až bulvárních urážek rádoby novinářů (Etzler, Šafr a další), to, že si ministr zdravotnictví (Válek) dovolí komolit mé jméno, jsem napřed považovala za podvrh s tím, že nikdo s určitou úrovní takto nemůže klesnout, a když mne kreslíř Mareš, který mi křtil před třemi lety básnickou sbírku, namaluje ve vulgární pozici se dvěma muži…To už jsem doufala, že se probudím. Říkala jsem si – proboha, jsem žena v letech, advokátka, léta přednáším, pořádám kongresy, publikuji, sem tam uspěji s ústavním nálezem….Vyjadřuji se věcně, slušně, korektně… Ale oni byli jako smyslů zbavení, žádná urážka, nejlépe v titulku, jim nebyla dost hrubá. Dnes vím proč.
.
.
.
Z průzkumu agentury SANEP z jara tohoto roku, který si zadala Společnost pro obranu svobody a projevu vyplynulo, že se nadpoloviční většina Čechů bojí otevřeně vyjadřovat své názory a že mají pocit, že se do jejich životů vrací cenzura a omezování svobody projevu. Do jaké míry je podle Vašeho názoru u nás ohrožena demokracie a svoboda projevu?
.
Já se lidem nedivím, že se bojí. Slýchám to i od starostů. Říkají mi – když si dovolí takovou stoku proti vám, renomované advokátce a slušné ženě před šedesátkou, co pak vůči nám? Naši společnost opět ovládl strach vyčnívat, a je to od listopadu poprvé, kdy se o demokracii v její samé podstatě skutečně bojím. Je tu propojen byznys a politika, ruší se nepopulární blogy, ostatně mě ho taky zrušili, zkrátka snaha umlčet lidi s jinými než diktovanými názory je do očí bijící. Že se o to snaží politikové, ok, ale že se k tomu propůjčují média, to je už o strach, as je mi z toho zle. Naštěstí to jiná dohánějí, a je smutné, že objektivní informace dnes musí financovat a snažit se o něj soukromé subjekty. Tento rozhovor je důkazem.
.
Není paradoxem, že nám tu vládne hrstka nechtěných, nyní u moci a všehoschopných, ale pro většinu našich občanů jsou to právě oni, kdo jsou pro jejich životy a hodnoty nepohodlní?
.
Kdyby byla tato vláda soudná, dávno to položila. Musela poznat během pár týdnů, že na to prostě nemá. Prostě nemá. Svou neschopnost maskuje o to větší agresivitou, útočností, privatizací jediné pravdy. Odejde s obrovskou ostudou, jen jí to ještě nedochází. Ano, je to vláda nechtěných, a bude se na ni vzpomínat jako na jedno z největších ohrožení naší země v novodobé historii.
.
V souvislosti s obrannou smlouvou, kterou uzavřela Česká republika s USA, zazněla z úst šéfa BIS Koudelky, že kdo se vůči této smlouvě vyjádří nesouhlasně, tak na toho si „posvítí“. Varoval dokonce i naše zákonodárce. Co na to říkáte, není už to za hranou? A mají se tedy naši občané bát, že ministr vnitra Vít Rakušan s jeho úderným normalizačním útvarem K.R.I.T. a BIS v zádech posílí a narostou do takových rozměrů, kdy už mu nebudou k upokojení stačit pytle na mrtvoly visící z jeho úřadu, ale začne je chtít doopravdy plnit všemi nepohodlnými a s vládou nesouznícími občany?
.
Začnu popořadě. Oním „pytlem“ s Putinem,, který visel na ministerstvu vnitra. Kdyby nic jiného nebylo, o panu Rakušanovi mám od té doby jasné mínění. Kdo vyhodil desítky tisíc za tuto mezinárodně provokativní akci úrovně pubertálního mladíka z veřejného rozpočtu, dopustil se dle mého názoru porušování povinnosti při správě cizího majetku, protože k ničemu podobnému ministr rozpočet nemá. Policejní orgány však došly k názoru, že je vše v pořádku, že takto vynakládané peníze jsou v náš prospěch. Neuvěřitelné, jaké dětinské nápady jsme povinni financovat.
.
Smlouva s USA je další průšvih, jinak to nazvat jako právnička znalá veřejného práva neumím. Nejde totiž o žádnou dohodu o obraně, ale o podmínkách pobytu amerických vojsk na našem území, a ta smlouva je tak nevýhodná pro naši zemi, že něco podobně jednostranného jsem snad ještě v ruce neměla. Pro senátory jsem proto zpracovala podklad, který měl být pro ně důrazným varováním, ale přestože jsem mu věnovala řadu dnů, možná ho ani nečetli. Možná ale tentokrát udělali chybu. Protože měli v rukou odborný text, který před určitými částmi dohody varoval, nemohou nikdy říct, že nevěděli, že mysleli, a podobné alibismy. Někdy se tzv. kvalifikované upozornění číst vyplatí, zvláště jde-li o tak vážné věci. Zvednou ruku pro něco jen proto, že někomu věřím… Já být nimi, tak z té odpovědnosti, zvláště když jí nerozumím, nespím. Zvláště když si uvědomíme, že ta vojska budou podléhat na našem území americkému velení. Myslím, že kolegové ani netuší, co vlastně ta jejich ruka nahoře znamená, a že se také jednou možná budou muset za to hlasování zodpovídat.
.
Naše ministryně „války“ Jana Černochová je posedlá zbrojením, a dokonce nás teď upozornila na to, abychom se připravili na dlouho trvající obrannou válku s Ruskem. Ptám se, kam kráčíš, Česká republiko? Anebo kam tě současné vládní elity směřují? Je tím skutečným cílem opravdu válka, nebo je to z jejich strany pořad jen fáze „strašení“ lidí a snaha o jejich podmanění?
.
Věřím, že naše paní ministryně války jednou stane před soudem. A to bych nemusela znát nic jiného, než ty její veřejné zakázky a nákupy. Tam je to jen otázka času a nezávislé justice. Pak je tu ona smlouva s USA o údajné obraně, která de facto není o obraně, ale o pobytu cizích vojsk na našem území na náš účet, tedy je v neprospěch České republiky. Naše vládní elity to prostě směřují tam, kam chtějí vládní elity jiných států, a ta naše vláda je poslouchá na slovo. Já osobně považuji jednání a rozhodování naší vlády v oblasti bezpečnosti za zradu na občanech České republiky. Když letěla ministryně Černochová do USA, už tehdy jsem říkala, že to nedopadne dobře. A snad poslední větu – to, že se někdo jako paní Černochová mohl dostat do této pozice, považuji za možné v jediném případě – že to je součástí scénáře. Jinak by nikdo jejich kvalit na podobnou funkci nemohl ani pomyslet.
.
„Statistika nuda je, má však cenné údaje, neklesejme na mysli, ona nám to vyčíslí.“ Kdo by neznal slova z pohádky Princové jsou na draka. Pojďme se podívat, jaké pohádky nám tu vypráví naše vláda, a srovnejme to nejen s výsledky statistik a průzkumů, ale i opakovaně „vyprodaným Václavákem“. Tedy že by většina Čechů už raději nyní „trhala Fialky dynamitem“, metaforicky řečeno. Nespokojenost občanů s vládou je enormní, do voleb je zatím ještě daleko, ale další demonstrace tentokráte nazvaná Česko proti vládě klepe na dveře. Jindřich Rajchl ze strany PRO, který toto celonárodní setkání organizuje, napsal: „16.9. 2023 půjdeme na Václavák bojovat nejen za demisi Fialovy vlády, nýbrž i za charakter a duši našeho státu!“ Klesli jsme (nebo nás zatlačili či nechali jsme se zatlačit) skutečně tak hluboko, že boj o duši a charakter našeho státu je to, oč tu běží?
.
Řeknu to ještě více jednoduše. Nám dnes běží o všechno. O statky hmotné, neboť jsme premianti v cestě na ekonomické dno, padají české firmy, vytlačujeme české zemědělce, namísto podniků máme sklady, neuvěřitelně se zadlužujeme….a tak dále, tak jde ale také o statky nehmotné, protože současná vláda se snaží postavit proti sobě generace, narušit klasické rodiny, nabourat násilně křesťanské hodnoty nenápadným průnikem LGBT do školních osnov, útočí se kvůli tomu na papeže, na bývalého kardinála… Tady probíhá destrukce současné společnosti se vším všudy. A nikdo se nás neptá, zda to chceme.
.
Česká republika směřuje dlouhodobě k „likvidaci základních hodnot, jako je vláda práva, humanismus, suverenita, pluralita názorů, ochrana zájmů České republiky či úcta k právům a svobodám jednotlivce. A současná vláda, jak se zdá, nezná hranici arogance své moci. Ale kupříkladu v klasické řecké mytologii je arogance fatální chybou, která nevyhnutelně vede k tragédii. Bez ohledu na to, jak moc obdivovaný hrdina je, každý smrtelník, který se odváží chovat se jako bůh, je nakonec potrestán. Elity každé generace si nalhávají, že jsou nadlidé, zásadně odlišní od těch, které považují za podřadné. Ale realita je taková, že nejsou. Jakékoli trápení, které sužuje obyčejné lidi, si nakonec přijde i pro ty, kdo vystavěli extravagantní svatyně, jež se pokoušejí konkurovat hoře Olymp. Čeká podle Vás naší vládní elitu podobný konec?
.
Česká republika by se měla stát ostrůvkem normálnosti ve světě, který začíná legitimně „blbnout“, omlouvám se za ten výraz, a na této normálnosti postavit všechno. Byrokraty nechme Bruselu, běžence těm, kdo si je pozvali, válku na svém území odmítněme kategoricky, stejně jako cizí vojska, s úctou se chovejme k seniorům, važme si maminek, které chtějí mít děti, odměňujme pracovité a podnikavé lidi, využívejme své bohatství sami, vybudujme moderní školství, zdravotnictví, dobře plaťme lékaře, aby nám neutíkali, buďme v maximu soběstační v zemědělství, spolupracujme v rámci střední Evropy…. zkrátka vraťme se kořenům včetně vícegenerační tradiční rodiny, odlišnosti samozřejmě respektujme, ale nedělejme z nich standard, a odmítněme hlavně tisíce neziskovek, živící se ničím. A tak bych mohla pokračovat. Chce to zdravý rozum a bouchnutí do stolu. Ale hlavně – vyprovodit tuto vládu, pokud možno ihned. Zkusím odvážnou hypotézu. Tato vláda nakonec zůstane zoufale sama. Už dnes se hádají sami mezi sebou, odepisují je staří političtí pardálové, a ruce od nich začíná dávat i prezident. Budou se bát mezi lidi.
.
Na závěr mi dovolte ještě jednu otázku ohledně blížící se demonstrace. Co Vás osobně vede k tomu, že na demonstraci vystoupíte, proč je důležité se ji zúčastnit a co byste vzkázala lidem, kteří stále ještě váhají?
.
Za dané situace si neumím představit tam nebýt. I když – asi budu jediná senátorka, která k svatému Václavu přijde (úsměv). Cítím to ale jako svou povinnost, a nejen kvůli všem lidem, kteří přijedou, ale kvůli všem občanům naší země. Oni mě vyslali do senátu, jsem tam kvůli nim. Naše země je ve vážném ohrožení – padá ekonomika, nadšeně se mluví o válce, lidé ztrácí půdu pod nohama… Něco tato vláda zoufale neumí, něco dělá možná na objednávku, někdo si v ní řeší své mindráky, ale v každém případě míříme jejím vládnutím ke dnu. Tedy to, že budu na pódiu, a demonstraci proti této šílené vládě pár větami (a jedním malým překvapením) podpořím, považuji za naprostou samozřejmost. A nejen to – ráda bych tam viděla i zástupce dalších opozičních skupin, lidi z uměleckého nebo sportovního světa… Lékaře… Starosty a primátory… Protože vyprovodit tuto vládu, která je nebezpečím pro každého z nás, není už politika, ale pud sebezáchovy.
.
O hlasy se bude bojovat ve volbách, sobota 16.9. bude o konci vlády Petra Fialy. A tam bychom měli stát jeden vedle druhého, a všichni, kdo můžeme, bychom tam měli být. Já nebojuji o žádnou funkci, já už ji mám (úsměv). A těší mě, že mohu díky voličům říct – přicházím ze Senátu. A měla bych ještě větší radost, kdyby Petru Fialovi hlásili zvědové: „Ty, oni jsou tam snad všichni… Všichni…“ Aby on naopak ze Strakovky odešel, a pustil tam ty, kteří to aspoň trochu umí.
.
Prvnizpravy.cz
Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)