26.7.2018
Kategorie: Ekonomika

Na Nejvyšším soudu sedí nejhorší soudci

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Poté, co Nejvyšší soud rozhodl o tom, že účastníci projektu H-Systému, kteří si své domy dostavěli navzdory bankrotu stavební společnosti, se musí do měsíce vystěhovat, vidím, že soudní systém je v daleko horším stavu.

[ad#textova1]

Četl jsem vyjádření soudce Nejvyššího soudu, že hledal „nejlepší ze všech špatných řešení“ a nalezl, že správce konkurzní podstaty je v právu, když ty, co si své domy na vlastní náklady dostavěli a bydlí v nich desítky let, považuje za squattery a tudíž je nutné je do měsíce vystěhovat, aby domy, co si vlastní pílí dostavěli, mohly být prodány ve dražbě a všichni poškození účastníci projektu H-Systému získali „rovné“ odškodnění. Takovou zvrácenou filozofii jsem už dlouho u českých soudů nezaznamenal. Soudce přiznává, že se poškození mohou obrátit na Ústavní soud, nicméně, dal jim „královskou lhůtu“ na vystěhování („normálně“ by se museli vystěhovat skoro ihned) a tak mají vlastně kliku?

Existuje v Praze dům, který obývají skuteční squatteři. Nazývá se „Klinika“ a podle webových stránek https://klinika.451.cz/ten samý Nejvyšší soud podle těch, co „Kliniku“ obývají, rozhodl o pozastavení exekuce, tj. vyklizení budovy do té doby, než se seznámí s dovoláním těch, co dům užívají. Nevím, jak moc aktuální stránky jsou, ale našel jsem tu akci z 22. května 2018. Jaká je naprosto aktuální situace v případu vyklizení „Kliniky“ není ze stránek jasné.

Máme tady alespoň dva případy – osud lidí, kteří chtěli investovat do svého bydlení prostřednictvím projektu H-Systému, projekt zkrachoval, jeho majitel byl odsouzen a odseděl si poměrně dlouhý trest odnětí svobody. Několik desítek klientů této firmy se rozhodlo postavit se osudu, nečekat jako „ovce na porážku“ a po velkých obětech se jim podařilo dokončit objekty tak, že byly obývání schopné a desítky let v nich i bydleli. Soudy nižších instancí právě toto akcentovaly a neuznaly tvrzení správce konkurzní podstaty, že bydlí ve svých domech ilegálně a požadavek správce na vystěhování bývalých klientů H-Systému zamítly. Případ nakonec doputoval k Nejvyššímu soudu, který hledal „nejméně špatné řešení“ pro všechny bývalé klienty H-Systému a v rozporu s názorem soudů nižších instancí prohlásil uživatele domů dostavěných vlastně „svépomocí“ za ty, kdo užívají dané nemovitosti ilegálně a proto se musejí do měsíce vystěhovat. Nejvyšší soud tak poškodil několik desítek klientů H-Systému a vyšel vstříc velké množině rovněž postižených klientů, kteří ale nepokračovali sami ve snaze dokončit domy.

Teď trochu matematiky – podle médií z původního počtu asi tisíce klientů H-Systému si domy dostavělo asi 60 klientů. Předpokládejme, prodejem asi 60 domů získá správce konkurzní podstaty řádově 300 milionů korun. Věřitelům, kteří do projektu vložili každý asi milion korun, by tak mohl z prodeje dostavěných domů vrátit cca tři sta tisíc. Mezi věřiteli po H-Systému však zřejmě nejsou jenom klienti, ale i dodavatelé, kterým společnost H-Systém nezaplatila. Pokud by tedy věřitelé, klienti, dostali místo milionu asi třetinu, byl by to zázrak. Nicméně, výše uvedená matematika je neúprosná v tom, že oněch cca 300 milionů korun Nejvyšší soud ukradne z kapes těch, kteří si vlastním úsilím a financemi domy dostavěli. To je naprosto devastační rozhodnutí Nejvyššího soudu.

U „Kliniky“ podle webových stránek tohoto „spolku“ rozhodl Nejvyšší soud o pozastavení exekuce, tj. vyklizení, u případu H-Systému rozhodl tak, jak rozhodl, tj. nařídil vystěhování těch, co si domy dostavěli vlastními prostředky a úsilím. Prezident Miloš Zeman na konto soudců Nejvyššího soudu prohlásil, že „nemají srdce“. Mně se to jeví tak, že nemají zejména zdravý selský rozum. Jestliže nedokáží docenit práci a nervy těch, kteří si domy dostavěli a hledají „nejmenší zlo ze všech špatných možností“, pak mi nezbude než konstatovat naprosto syrovou a pro někoho možná příliš krutou pravdu – na Nejvyšším soudu pracují ti nejhorší soudci. Jak se tam jenom dostali?

 [ad#pp-clanek-ctverec]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...